Фінансова система – не комедія

Георгій ЛУК’ЯНЧУК
Посли країн “Великої сімки” (G7) відреагували на заяву про відставку голови Національного банку Якова Смолія, зазначивши, що це може становити загрозу надійності реформ України. Це сталося через кілька годин після того, як Смолій написав та подав на ім’я президента Володимира Зеленського заяву про відставку через “систематичний політичний тиск”. Посли країн G7 заявили, що підрив незалежності НБУ поставить під загрозу міжнародну підтримку українського уряду. МВФ вимагає, щоб НБУ залишався “острівцем стабільності” серед хвиль українського політичного океану: “Незалежний Нацбанк — фундаментальне досягнення для України, що зменшило корупцію, сприяло зростанню й врятувало збанкрутілий банківський сектор. Підрив цієї надважливої інституції був би великим кроком назад і поставив би під загрозу надійність реформ України і їхню підтримку”, — йдеться у заяві послів.

Голова національного Банку України Яків Смолій 1 липня подав у відставку, написавши заяву “за власним бажанням”. Він заявив, що протягом тривалого часу на регулятор здійснюється “систематичний політичний тиск”. Водночас у НБУ заявили, що поважають рішення Якова Смолія про відставку з поста глави регулятора і поділяють його застереження про “політичний тиск”. Ймовірно, Смолій написав заяву про відставку після напруженої розмови з президентом Володимиром Зеленським, з яким у нього був конфлікт. І хоч Голова НБУ повинен звітувати перед президентом і Радою, В. Зеленський за законом звільнити його не мав права, за нього це зробила його фракція у Верховній Раді, до якої Зеленський і вніс постанову про звільнення Смолія з посади…
Верховна Рада в п’ятницю, 3 липня, розглянула відставку голови Національного банку України Якова Смолія. Проєкт постанови підтримали 286 депутатів, з них 211 голосів дала фракція “Слуга народу”, “Батьківщина” – 13, “За майбутнє” – 17, “Довіра” – 18, ОПЗЖ – 22 голоси. Тимчасово обов’язки голови НБУ виконуватиме перша заступниця керівника центробанку Катерина Рожкова.
Під час свого виступу в парламенті Яків Смолій заявив: “Як голова НБУ я понад два роки стояв на сторожі інституційної спроможності центробанку. Разом із членами правління ми є щитом, що захищає нашу демократичну й аполітичну інституцію від впливів політикуму. І цей щит протягом останнього року постійно намагаються зламати”. За його словами, тиск відбувався через суди, проплачені мітинги перед Національним банком та під домівками членів правління. “Інформаційні атаки, побудовані на маніпуляціях і брехні, необґрунтовані політичні оцінки політики НБУ та безпосередньо моєї діяльності як очільника інституції, використання ради НБУ для створення корпоративного конфлікту всередині інституції — усе це елементи одного ланцюга”, – сказав Смолій.
Голова профільного комітету Данило Гетманцев відзначив досягнення Смолія на посаді — низьку інфляцію, стабільність золотовалютних резервів, та водночас назвав претензії, які мають депутати до голови НБУ.
Зараз Національний банк дотримується позиції: головне – утримати інфляцію. Друкувати гроші, щоб розігнати економіку, регулятор не погоджується, а облікову ставку знижує повільніше, ніж того хочуть в Офісі президента. У цій відставці також був вкрай зацікавлений Ігор Коломойський, котрий й досі прагне повернути свій “Приватбанк”… Коломойський на посаді голови Нацбанку хоче бачити людину, яка допоможе йому зруйнувати розслідування у США та Великій Британії фактів розкрадання коштів Приватбанку. Тобто, під загрозою опиняється можливість повернення державі декількох мільярдів доларів.
Відставка Голови Нацбанку означатиме серйозну кризу у стосунках України з західними партнерами, зокрема з міжнародними фінансовими установами: МВФ, Світовим банком, Європейським інвестиційним банком, Європейським банком реконструкції та розвитку. Допомогу від них та наступні транші поставлять на паузу на невизначений строк. І МВФ спостерігатиме, наскільки нова людина в НБУ буде залежати від Офісу президента Зеленського та інтересів Коломойського. В Офісі президента хочуть, щоб новий керівник виконував насамперед їхню програму. Якщо новий керівник НБУ погодиться з їхніми вимогами, вже найближчим часом в Україні може спостерігатися пришвидшення інфляції. Це буде дуже поганий сигнал для політикуму, що незалежних органів при нинішній владі на Банковій у нас бути не може. Ця позиція може поширитися і на НАБУ, Конституційний суд.
Якщо на заміну незалежному Смолію і незалежному Національному банку прийде людина для якої на першому місці буде Зеленський та його патрон, тоді українська держава остаточно зірветься у штопор — і 95-й нарешті поверне 1990-ті. “Епоха бідності”, з якою обіцяв покінчити Зе, не вирішується так просто, як у комедійних виставах 95-го кварталу.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment