Театр у «цифрі»

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото надані театрами
В Україні стартував масштабний і амбітний проєкт зі створення першого у країні Digital Theatre Archiv. Він передбачає запуск зручного та доступного вебресурсу, що буде обробляти та зберігати інформацію про вистави театрів України. Цифровим театральним архівом зможуть користуватися як науковці та представники театральної спільноти, так і звичайні глядачі.

Проєкт реалізується Національною спілкою театральних діячів України за підтримки Українського культурного фонду. Куратор проєкту – український театрознавець, доктор мистецтвознавства, професор Ганна Веселовська.
– У нашій скорегованій кимось історії вже не раз відзначалися недостовірні театральні ювілеї, а провідні майстри сцени залишалися без гідного вшанування, – розповіла Ганна Веселовська. – І сьогодні, коли, здається, про все можна дізнатися з мережі, як виявилося, українському театрові і тут не пощастило: суцільна плутанина з датами прем’єр, авторами спектаклів, зіграними акторами ролями.
У багатьох країнах процес діджиталізованого архівування та фіксації театрального процесу триває вже давно. А державні інституції, що опікуються театрами в центральноєвропейських країнах (Інститут театру імені Збігнева Рашевського в Польщі, Угорський театральний музей та інститут, Театральні інститути у Словаччині, Чехії, Словенії та інші) забезпечують збереження інформації на спеціальних сайтах.
– Цей рік довів, що діджиталізація є принципово важливою не лише для збереження культурних проєктів, а й з позиції доступності культури, – зазначила Юлія Федів, виконавча директорка УКФ. – Завдяки переходу в онлайнформати збільшується аудиторія глядачів чи слухачів, стираються кордони та відстані. І, звісно, важливим є збереження мистецьких творів, у випадку Digital Theatre Archiv – вистав, для того, щоб на цій основі здійснювались дослідження, відбувались копродукції, а головне – здійснювались глядацькі відкриття неймовірного світу театру.
Вивчивши досвід колег з європейських інституцій, НСТДУ за підтримки вже реалізувала низку технічних заходів по запуску повноцінної національної театральної бази даних. До кінця 2020 року планується зібрати, обробити та розмістити на спеціалізованому вебресурсі інформацію про постановки театрів України за період 20152019 рр. Запустити сайт планується вже у вересніжовтні поточного року. Долучитися до процесу організатори запрошують всі театральні колективи України різного спрямування та різних форм власності.
Проєкт масштабний і має декілька етапів. А у підсумку має утворитися спеціалізований ресурс, що об’ємно надаватиме користувачам доступну та об’єктивну інформацію про театральне мистецтво України. Також створення єдиної театральної бази даних стане важливим і для повноцінного розуміння всіх процесів, що відбуваються в театральній сфері.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment