Володимир Рунчак: «Кордони мусять існувати…»

Георгій ЛУК’ЯНЧУК
Відомий український композитор Володимир Рунчак — один із плеяди 12 “апостолів” сучасної української музики, творчість яких складає різнобарвну палітру-мозаїку непересічних досягнень вітчизняної музичної культури, що представлені в двохтомнику-енциклопедії “Композитор у дзеркалі сучасності”, — нині святкує своє 60-річчя.

Рунчак належить до сузір’я авторів, чий творчий шлях розпочався у 90-ті роки, а розквіт припадає на наш час. Він — лауреат багатьох міжнародних композиторських конкурсів. Його творчі інтереси досить широкі — створення музики для симфонічного та камерного оркестрів, малих ансамблів, хорів і солістів.
Він має велику диригентську практику. Не менш плідна його організаторська діяльність із проведення міжнародних та всеукраїнських фестивалів, традиційних багаторічних концертів у музичних центрах країни та за кордоном.
Сучасним композиторам часто-густо доводиться підлагоджуватися до непростих реалій музичного життя. Зокрема, нині багато традиційних жанрів, як от сонати, симфонії, втратили свою класичну ортодоксальність, відійшли від композиційних схем, що формувалися віками… Чимало жанрових моделей мутували, перетворившись у жанрові мікси. Тому автори, котрі розуміють, що в старі академічні жанрові різновиди неможливо влити своє “музичне слово”, в кожному новому опусі намагаються віднайти власну індивідуальну структуру. Автори через пошук якоїсь особливої моделі під кожний твір пробують знайти засоби для самоідентифікації, тобто неповторного самовираження в мистецтві звуків. У такій тонкій справі, як компонування музичного твору, багато залежить від майстерності й таланту композитора, адже форма та зміст в музиці — найвагоміші складові творчого процесу. Цю єдність по-справжньому вдається досягти лише небагатьом, але у когось усе це виходить органічно. Саме до таких митців і належить композитор Володимир Рунчак. Ось як коротко, але влучно охарактеризувала його стиль відома німецька газета “Frankfurter Allgemeine Zeitung”: “Володимир Рунчак знайшов свій особистий баланс між стилістичними, технологічними обмеженнями і новою свободою. З його творів можна почути мужність авторського висловлювання, яка виходить далеко за межу належності до якоїсь окремо взятої композиторської школи. Чисто авангардні засоби є для нього лише тільки засобами”.
Авторські концерти Рунчака проходять з успіхом не тільки у столиці та в багатьох музичних центрах нашої країни, а й у світових мистецьких центрах: Парижі, Лондоні, Мюнхені, Нью-Йорку… Його запрошують як композитора, диригента та професора у Польщу, Італію, Іспанію, Швецію, Ізраїль, Болгарію, Азербайджан, Китай… Його твори друкують музичні видавництва та записують фірми Німеччини, Італії, Бельгії, Польщі, США. Володимир Рунчак — творець і популяризатор сучасної музики в Україні, його композиції із задоволенням беруть до своїх програм різноманітні музичні колективи з багатьох країн Європи. Твори Володимира з успіхом виконують на численних міжнародних фестивалях сучасної музики, а твори для баяна, духових та ударних інструментів часто є обов’язковими на міжнародних виконавських конкурсах. Відчуваєш гордість за нашу нову композиторську школу!
Як композитор і диригент Рунчак є фанатичним пропагандистом сучасної музичної творчості. У продовж багатьох років він вів на Третьому каналі “Культура” Національної радіокомпанії України просвітницьку передачу “Нова музика в Україні”, в якій знайомив слухачів із сучасними авторами та їхніми творами. З його ініціативи в Україні вперше прозвучали окремі оркестрові та ансамблеві опуси композиторів-класиків XX століття: Арнольда Шенберга, Антона Веберна, Альбана Берга, Едґара Вареза, Луїджі Ноно, Карлхайнца Штокгаузена, Дьордя Лігеті, Лучано Беріо та інших. За роки своєї диригентської діяльності та разом із Камерним ансамблем “Нова музика в Україні”, який сам же й заснував у 1988–1989 роках, він виконав понад 400 світових та українських прем’єр нових композиторських творів. У партнерстві з рекординговою компанією “Atlantic” видав 10 компакт-дисків із записами сучасних композиторів України та світу. У 2005 році Міністром культури Польщі В.Рунчака нагороджено польською відзнакою в галузі культури Zasłużony dla kultury Polskiej.
Присутність авангардної музики в сезонних концертних програмах із серії “Нова музика в Україні”, на яких звучали українські і польські твори у виконанні камерного ансамблю під керівництвом Володимира Рунчака, без сумніву, сприяла тому, що в червні 2005 року відродився фестиваль “Ігор Стравінський і Україна”. Цей фестиваль став достойним прикладом для  пошанування імені геніального українського композитора Стравінського.
Знаний у нас і в світі митець Володимир Рунчак весь свій вільний час, окрім власне творчості, присвячує популяризації сучасної музики та її виконавців. З його ініціативи у Харкові протягом багатьох років проходив Міжнародний фестиваль сучасної музики “Kharkiv contemporary”. Характерною рисою цього заходу було представлення вітчизняних композиторів і виконавців із багатьох регіонів нашої країни: Києва, Одеси, Львова, Харкова та з багатьох країн світу.
“Баянна творчість — це моє натхнення”, — говорить композитор, тож вісім років тому ним було організовано фестиваль “День українського баяна і акордеона”. Як наслідок — щороку в останній тиждень березня в обласних і районних центрах України в рамках фестивалю відбувається по 40-50 концертів талановитих вітчизняних та зарубіжних баяністів та акордеоністів!
Нещодавно на базі НМАУ виникла ідея створити фестиваль “Нова музика в Україні”, який успішно пройшов минулого року. На жаль, цьогоріч цьому заходу завадила епідемія коронавірусу. Вже кілька років митець веде новий предмет у Національній музичній академії України імені Петра Чайковського — “Сучасна ансамблева музика”, це малий симфонічний оркестр, що спеціалізується на навчанні та виконанні студентами сучасної музики.
Якось Володимир Рунчак в одному із видань щиро поділився своїми думками, які характеризують його мистецькою позицією:
— Кордони мають існувати лише між якісною та неякісною музикою. У нашому випадку в основному виконується тільки та музика, що пройшла певне “чистилище” часом після смерті композитора, або ж нові твори кращих активно працюючих композиторів. Чиєсь мистецтво помирає разом зі своїм творцем, а чиєсь залишається жити назавжди — це нормальний процес… У наших концертах багато маловідомої музики, навіть для мене деякі з опусів стають відкриттям, хоча я все життя займаюсь композиторською, диригентською, організаторською діяльністю. Зараз дуже відкрите поле для того, щоб українська сучасна музика була на рівні світових стандартів. Зараз благодатний час, і треба дуже швидко рухатись, щоб піднятися до того рівня досягнень, які є у світі…

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment