Дослухатися до вимог просвітян

Наталія СИНИЦЯ,
відповідальний секретар ІФМО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка
Позачергова звітно-виборна конференція Івано-Франківського МО Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка, на якій, зокрема, було обрано нового голову, відбулася 8 липня.

До термінового зібрання спонукала сумна подія – смерть 27 червня голови Товариства, видатного вченого, професора, академіка, громадського діяча Василя Степановича Бойка, який майже 28 років очолював міське об’єднання Товариства “Просвіта”. Конференція розпочалась хвилиною мовчання за Бойком Василем Степановичем і багатьма просвітянами, героями Небесної сотні та загиблими в бою за Україну. Поблагословив захід отець Орест Путько.
На конференції заслухали доповідь в. о. голови Товариства, професора М. Гуцол про діяльність міської “Просвіти” впродовж 2015-2020 років, про фінансовий стан об’єднання, пізніше обрано заступників, членів Правління та Ради товариства, розглянуто ряд інших важливих питань, що стосуються діяльності організації. В обговоренні доповіді взяли активну участь С. Волковецький, В. Жураківський, М. Янишівський, О. Івасик, Є Романишин, Г. Карась, М. Турчин. Вони висловили подяку голові, Правлінню, членам Ради, головам осередків. Зважаючи на критичну ситуацію в Україні, оголошено завдання: переосмилити цілі Товариства так, щоб нашим історичним завданням була передача просвітянської традиції молодому поколінню.
Відповідальний секретар Товариства Наталія Синиця повідомила, що правління міської організації рекомендувало обрати головою товариства Марію Іванівну Гуцол – професора Івано-Франківського національного медичного університету і багаторічну голову первинного осередку ІФМНУ, члена обласного і міського об’єднання, патріотку, активістку. На підтримку кандидатури М. Гуцол виступив голова обласного об’єднання Товариства “Просвіта” С. Волковецький.
Відтепер міське об’єднання ВУТ “Просвіта” очолює Марія Гуцол, яку щиро вітали просвітяни міста.
Делегати конференції підтримали рішення про присвоєння академіку, професору, багаторічному голові Василеві Степановичу Бойку звання Почесного голови міського об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка.
Конференція ухвалила Звернення до голови Верховної Ради України, а також проголосували за Ухвалу.

В Ухвалі позачергової звітно-виборної конференції Івано-Франківського міського об’єднання Товариства “Просвіта”, зокрема зазначається, що Правління, Рада та голови первинних осередків провели велику роботу, скеровану на зміцнення структури Товариства, на виконання мети та завдань, сформульованих у Статуті “Просвіти”, на вироблення авторитету Товариства серед населення міста, громадських організацій. Осередки шкіл спрямовували свою роботу виховання громадянина, свідомого своїх національно-патріотичних обов’язків, відданого ідеї поступу-духовного, культурного, соціального, господарчого, продовжуючи традиції урочистого відзначення релігійних та національних свят, пам’ятних дат і ювілеїв у житті українця, народознавчі і культурні традиції. Постійно знаходились в полі зору питання мовної ситуації в місті, виконання “Закону про мови” і статті 10 Конституції України, військово-патріотичного виховання молодих вояків і офіцерів, згуртування української інтелігенції над відродженням національної культури в ім’я Української держави.
Товариство “Просвіта” мусить бути оберегом національного духу в Івано-Франківську, рішуче виступати за утвердження державності української мови, як єдиної державної і офіційної мови в Україні, як невід’ємної ознаки нації, скерувати свою роботу на неухильне виконання 10-ої статті Конституції України.
Івано-франківські просвітяни вважають сучасне становище, коли в Україні йде війна, дуже критичним для утвердження української національної ідеї і загрозливим для існування української нації.
Вони занепокоєні небезпечними для майбутнього української культури і мови тенденціями і реаліями. “Просвіті” треба діяти радикально і невідкладно, розвивати потужний рух інтелігенції на всіх теренах України.
“Просвіта” має бути основним об’єднавчим фактором, — переконані вони, — для всіх демократичних сил заради утвердження національних основ української державності. Для досягнення цієї мети потрібно залучати в свої лави нові інтелектуальні сили, широкі верстви інтелігенції. Треба максимально зосередитись на вирішенні місцевих проблем і водночас домагатися здійснення загальноукраїнських програм у владних структурах і ЗМІ. Об’єднати зусилля всіх демократичних організацій і партій з метою подолання несприйняття державної мови деякими депутатами ВР і вищими чиновниками держави.
Мусимо активніше проводити пропагандистську і організаційну роботу по розширенню мережі первинних осередків у місті, зокрема в університетах і академії, в училищах і технікумах.
Треба налагодити постійну роботу з старшокласниками, студентськими Братствами всіх вузів міста, координуючи всю виховну роботу з міськвиконкомом і депутатським корпусом міської Ради. Разом з гуманітарним департаментом міської влади залучати до активної участі молоді у всіх важливих святах та імпрезах міста.
Потребує потужного імпульсу організація “Молодої Просвіти” у всіх навчальних закладах міста.
Здійснюючи перевірки стану використання державної мови, вимагати:
від державної адміністрації – зобов’язати всіх державних службовців, працівників виконавчих, силових, контролюючих структур, забезпечувати повноцінне функціонування, пріоритет і державний статус української мови в процесі своєї службової діяльності і в сфері впливу; вважати керівників усіх департаментів державної адміністрації персонально відповідальними за функціонування державної мови в підконтрольній сфері суспільної діяльності. За порушення цих умов винних притягувати до відповідальності аж до звільнення з посади.
Просвітяни повинні активніше допомагати українській армії. Мабуть, найкраще було б щоб усі хлопці і навіть дівчата відслужили в армії, наприклад, по 6 місяців. Треба усіх навчити користуватися зброєю, щоб в разі потреби захистити свій народ.
Конференція закликала до упорядкування сплати членських внесків. Для студентів і пенсіонерів – 1 гривня, а для працюючих – 2 грн. в місяць. Оплата внесків – це підтвердження членства в “Просвіті”. Не забули просвітяни і про газети “Слово Просвіти” і “Галицьку Просвіту”, які потребують нових передплатників і читачів.
Завершуючи роботу, конференція висловила переконаність в особливій актуальності та необхідності діяльності “Просвіти”, яка покликана мобілізувати українську націю виграшно і позитивно реагувати на дію внутрішніх та зовнішніх світових чинників та загроз. Просвітяни впевнені в необхідності посилювати вплив Товариства на суспільно-політичне життя в країні. Її місія простягається з минулого, від часів боротьби за державність, – до наших днів, коли здобута самостійність українців потребує реального захисту і повноцінного, потужного втілення українського чинника в всіх структурах держави і суспільства.
У Зверненні до президента Зеленського і спікера ВРУ Разумкова Товариство порушило проблему наступу влади на українську мову та інформаційний простір.
“Новітня історія України засвідчує, — зазначається в ньому, — що якщо влада пропонує “винести на задвірки” питання української ідентичності, а лейтмотивом мовної політики стає  “какая разніца”, то невдовзі цій владі українська мова і все, що робить країну Україною, чомусь стає поперек горла. Так було в часи Януковича-Табачника і Ківалова-Колесніченка, так відбувається і тепер. Упродовж першого року президентства Зеленського жевріла надія, що владі вистачить відповідальності зосередитися на вирішенні гострих питань безпеки та економіки  і не чіпати закон про мову та норми інших законів, що захищають українську освіту, культуру, медіапростір. Ці закони містять важливі механізми єднання нації, захисту державної незалежності й національної безпеки України. Доки українське військо боронить нашу незалежність на фронті, ці закони зміцнюють її всередині країни. Вони працюють і підтримуються більшістю людей. Єдине, що потрібно від влади – неухильно їх виконувати. Проте останнім часом влада почала озвучувати тези, досі характерні лише для пропаганди держави-агресора і пов’язаних з нею олігархічних кланів. Президент України, голова Верховної Ради, новий міністр культури й інформаційної політики та інші посадовці раптом почали розповідати про потребу переглянути закон про мову, про якусь “іншу сторону” (?!) яку треба “почути”, про таємничих “вчених”, руками яких влада хоче розворушити вже вирішене на законодавчому рівні питання державної мови і ощасливити українців “правильними” мовними ініціативами. “Слуги народу” не обмежилися словами і переходять до практичних руйнівних дій, які потребують належної реакції з боку суспільства. По-перше, влада з маніакальною впертістю намагається протягнути законопроєкт №2362 одіозного депутата, який уже втретє (!) виносять на засідання комітету з гуманітарної та інформаційної політики. Цей проєкт передбачає зміни в закони про мову і про освіту, щоб скасувати перехід з 1 вересня 2020 року на навчання українською мовою тих учнів 5-11 класів, які досі навчалися російською. Проти цього антиукраїнського проєкту виступають не лише громадські й експертні середовища, але й Міністерство освіти й науки. Адже за три роки надруковані підручники та посібники, проведені курси для вчителів і ніщо не заважає переходу шкіл на українську мову. Очевидно, що форсований розгляд проєкту 2362 на комітеті потрібен для того, щоб проштовхнути його на пленарному засіданні Ради до канікул. Причому в останній  “доопрацьованій” редакції законопроєкт став ще небезпечнішим. Він до всього іншого руйнує мовні норми ухваленого вже нинішнім складом  парламенту і підписаного Зеленським Закону “Про повну загальну середню освіту”, відкриваючи шлюзи для русифікації освітнього процесу. Не менше обурення викликає і підготовлена до реєстрації і розгляду на комітеті нова версія законопроєкту №2693 “Про медіа”. У тексті доопрацьованого законопроєкту не лише значно погіршені порівняно з попередньою версією і з чинним законодавством механізми захисту української мови, але й практично знищується такий важливий інструмент протидії російській інформаційній агресії як Перелік осіб, що створюють загрозу національній безпеці. Законопроєкт пропонує скасувати чинний перелік 150 осіб, фільми, програми, концерти за участю яких не мають права демонструватися в Україні. Натомість сформувати за дуже вузькими критеріями куций перелік осіб, що створюють загрозу медіа-простору, потрапити в який можна буде лише через голосування Національної Ради з питань телебачення й радіомовлення. Це означає масове повернення на українські екрани й у концертні зали “артистів-рашистів” з усіма наслідками для інформаційної безпеки держави. Це – червоні лінії, які влада не має права перетинати ні заради комерційних інтересів олігархічних медіа, ні, тим більше, на догоду Москві і її п’ятій колоні. Ми закликаємо керівництво держави і парламенту, народних депутатів України:
Зняти з розгляду провокаційний законопроєкт №2362 і припинити спроби відновлення русифікації освіти.
Під час реєстрації та розгляду в першому читанні нового законопроєкту “Про медіа” не допустити послаблення жодної чинної законодавчої норми, що захищає українську мову та національний інформаційний простір, зберегти чинний Перелік осіб, що загрожують національній безпеці та механізми його наповнення і застосування.
Відмовитися від спроб ревізії Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної” і зосередитися на його неухильному виконанні. А в цілому замість збурення і розколу суспільства на мовному ґрунті – сконцентруватися на розв’язанні соціальних та економічних проблем українських громадян.
Захист нашої мови і культурно-інформаційного простору – це речі, які українці боронитимуть за будь-яку ціну всіма передбаченими законом засобами. Ми закликаємо владу дослухатися до наших справедливих вимог і не провокувати громадянське протистояння”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment