Євген Букет
Під час карантину у Вікісховищі — загальному централізованому сховищі для зображень, звукозаписів, відеороликів та інших файлів, які надаються для розміщення в Інтернеті на умовах вільних ліцензій, було розміщено pdfархів тижневика “Слово Просвіти”. Відтепер користувачі Інтернету з будьякої країни можуть швидко і зручно знайти та завантажити повністю чи посторінково окремі номери “Слова Просвіти” з 1995 до 2020 року, за винятком 2003 і 20152016 років.
Архів було створено волонтерами громадської організації “Товариство редакторів української Вікіпедії” шляхом упорядкування матеріалів, розміщених на офіційному сайті газети slovoprosvity.org та наданих редакцією на підставі офіційного дозволу на розміщення файлів на Вікісховищі.
Співпраця редакторів української Вікіпедії і просвітян розпочалася ще 2011 року. Просвітянський тижневик “Слово Просвіти” став першим в Україні друкованим виданням, яке дозволило використовувати матеріали, розміщені на своєму сайті на умовах вільної ліцензії Creative Commons Attribution/ShareAlike 3.0. Лист, що підтверджує це, був переданий виконавчому директору ГО “Вікімедіа Україна” Юрію Пероганичу на Першій українській Вікіконференції 17 вересня 2011 року. Але цей дозвіл не стосувався електронних версій самої газети у форматі pdf.
Відтоді минуло чимало часу і позитивний досвід інших видань — газет “Культура і життя”, “Кримська світлиця”, журналу Національної гвардії України “Слово честі” та інших показав ефективність вільного ліцензування друкованих ЗМІ.
У підсумку колекція налічуватиме понад 1000 файлів. Наразі вікіпедисти переходять до другого етапу — опрацювання паперових підшивок газети з метою доповнення відповідними сторінками неповних pdfфайлів та оцифрування відсутніх у архіві номерів. Переглянути електронні підшивки “Слова Просвіти” на Вікісховищі можна за адресою: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Slovo_Prosvity або скориставшись пошуком Google.