Кіно-вечір пам’яті Василя Стуса — «Рутенія»

Георгій Лук’янчук
“Рутенія. Повернення коду нації” – це науково-документальний фільм-дослідження про тисячолітню автентичну українську писемність.

Фільм про виникнення прадавньої української писемності “Рутенія” 3 вересня показали просто неба у дворі Козацького дому, що розташований в центрі української столиці. Цього разу захід приурочили пам’яті Василя Стуса, котрий загинув в боротьбі за українську мову і національну гідність українського народу, як і його політв’язніпобратими Олекса Тихий та Юрій Литвин, в радянських таборах напередодні відновлення незалежності України. Не випадково обрали й місце для показу, розповідають організатори — раніше тут проходили підготовку бійцідобровольці батальйону (зараз полк) “Азов”, які в 20142015 роках боронили Україну на від московських окупантів. Нині тут проводять не військову підготовку, а духовну, культурну просвітницьку роботу.
“Рутенія” — надзвичайно цікавий пізнавальний фільм, що досліджує історію виникнення писемності на наших теренах, знайомить глядача з українською школою каліграфії та абеткою “РУТЕНІЯ”, яку її автор Василь Чабаник відтворював протягом двох десятиліть і яка нещодавно отримала високу Шевченківську премію.
Кінопоказ 3 вересня було присвячено пам’яті політв’язня, Героя України — Василя Стуса, котрий далекого 4 вересня 1970 року у стінах кінотеатру “Україна” на перегляді знаменитого фільму Параджанова “Тіні забутих предків” повстав проти радянського тоталітарного режиму своїм відомим закликом: “Усі, хто проти диктатури – встаньте!”.
На кіновечір, присвячений памяті геніального поета, прийшли відомі політв’язні колись брєжнєвських, а тепер вже і путінських таборів: Василь Овсієнко, Ігор Козловський, Володимр Балух, шістдесятниця Маргарита Довгань, Марія Стус — старша сестра Василя Стуса, режисер фільму – Антоніна Готфрід, народні депутати України Софія Федина та Михайло Забродський, Сергій Тамарін та інші ветерани полку “Азов”…
Український аристократ духу, величний поет та герой, Василь Стус став одним з багатьох українських політв’язнів, закатованих червоним режимом. Парадоксально, але сьогодні його кат засідає в українському парламенті та намагається заборонити видану торік книгу “Справа Василя Стуса”, яка розповідає про справу Стуса та про ганебнозлочинну роль призначеного радянським режимом “адвоката” Василя Стуса… У ній — документи з розсекречених архівів КДБ про другий судовий процес над поетом у 1980 році. Саме її вимагає нині заборонити в суді “кум Путіна”. Раніше він воював зі сценаристами фільму, присвяченого Василю Стусу “Заборонений”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment