Старт документального фільму «Конотопська битва»

Полтавці першими в Україні відвідали допрем’єрний показ документального фільму “Конотопська битва. Імені Виговського”, створеного кіностудією “Кінематографіст” Національної спілки кінематографістів України на замовлення Міністерства культури та інформаційної політики. Благодійно-просвітницький захід організували волонтери і патріотична громадськість спільно з благодійним фондом “Карітас”. Усі зібрані кошти передадуть на лікування ветеранів російсько-української війни Полтавському військовому шпиталю. До популяризації заходу долучився Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті.

Документалісти вибудували стрічку у такий спосіб, що розповідь про події війни між Гетьманщиною і Московським царством і зокрема Конотопської битви 1659 року перехрещуються з кадрами про воїнів сучасної російськоукраїнської війни з 58 окремої Мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського. Оповідачами у фільмі стали сумський краєзнавець, учасник АТО Олег Корнієнко, кандидат історичних наук Олексій Сокирко, кандидат історичних наук Кирило Галушко, Герой України, ветеран війни з Росією генерал Ігор Гордійчук та відома інтелектуалка, філософ, публіцистка і письменниця Оксана Забужко. А про Гадяцький договір як конфедеративний союз з Польщею і Литвою та спробу повернення УкраїниГетьманщини до Європи і відтак причину тодішньої московської агресії, у фільмі розповідає гадяцький краєзнавець і активіст Олександр Зозуля. До речі, частина фільму знімалася на Полтавщині – у селі Красний Кут неподалік Гадяча. Лейтмотив стрічки: Крим – це Україна, а кримський хан та українські козаки – союзники у боротьбі проти спільного ворога.
Після презентації відбулося громадське обговорення та спілкування глядачів з режисером фільму Олегом Володкевичем та творчою групою.
Про враження від фільму говорили голова підкомітету з питань культурної політики Комітету Верховної Ради України Микола Княжицький та очільник крайової “Просвіти” Микола Кульчинський.
Співробітник Північносхідного відділу, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар акцентував увагу присутніх на чітких паралелях між московськокозацькою війною та сучасною російськоукраїнською війною. “У часи СРСР постать гетьмана Івана Виговського російськоімперські комуністичні ідеологи воліли або замовчувати, або таврувати як, начебто, “зрадника Росії і попихача Польщі”. Насправді ж він не подобався російськокомуністичному режиму через те, що відмовився від згубного для Гетьманщини промосковського зовнішньополітичного курсу. На початку серпня 1658 р. відкрито виступив проти Москви, що почала втручатися у внутрішньополітичне життя України. Тобто вже через три роки після переяславської ради вдався до її денонсації, уклавши 16 вересня неподалік Гадяча на Полтавщині знаменитий договір, який називають першою спробою євроінтеграції, і який став причиною агресії Московщини проти Гетьманщини. 361 рік тому, у липні 1659 року під Конотопом козацькі війська під командуванням Івана Виговського при підтримці татарської кінноти завдали поразки московським окупаційним військам, що вторглися в Лівобережну Україну. Тоді війську Виговського і союзників вдалося вщент розбити московського ворога під Конотопом”,— наголосив Пустовгар.

Північносхідний міжрегіональний відділ УІНП

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment