Меморіал у Горошівцях, що на Буковині, — пам’ять героям усіх часів

Світлана МАСЛОВСЬКА,
заступник голови Чернівецького обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім.Тараса Шевченка

Увічнення народної пам’яті… Чи не кожен житель Горошівців має генетичний біль, породжений репресіями і голодоморами, втратами героїв повстанських змагань в ОУН, УПА, пошанівок до учасників сучасної російсько-української війни. І ось багаторічна мрія горошівчан збулася! Не випадково подія збіглася з 30-річчям відкриття Свято-Успенського храму (Чернівецько-Буковинської єпархії ПЦУ) та напередодні Дня Захисника України.
Почалося відзначення зі святкової літургії, яку очолив митрополит Чернівецький і Буковинський ПЦУ Данило за участі священнослужителів храмів Заставнівського та сусідніх районів області.
Після духовного благоденства святкова процесія рушила до іншого, недавно обжитого, а нині чудово впорядкованого місця, яке жителі села вибрали не випадково. Це — одна з найвищих точок Горошівців, до якої довелося й нову дорогу, і навіть міст збудувати. У центрі майданчика, під жовто-блакитним полотнищем, ледь виднілася цікавої форми гранітна споруда.
Звучить Гімн України, ведучі урочистостей Лариса Грумеза та Оксана Барна відкривають свято. Честі зняти полотнище удостоєні учасник Другої світової війни, людина, яка пережила Голодомор, Манолій Ґудзик, Митрополит Чернівецький Данило, голова Юрковецької ОТГ Віталій Шафер, воїн АТО/ООС Сергій Костащук, меценат, один із ініціаторів спорудження пам’ятника Володимир Безручак. І ось меморіал велично заяснів червоноплиттям граніту. Три частини пам’ятного знаку — з посвятою жертвам голодоморів, політичних репресій і героям визвольних воєн. Жителі села, а серед них багато молоді — пересвідчилися, що минулому ніколи не ввійти у безпам’ятство, що вдячність нащадків – запорука майбутнього.
Поминальна панахида, освячення меморіалу, духовний піснеспів, проповідь Митрополита про людські чесноти та побажання, аби пам’ятний знак надихав кожного на незрадливість національній ідеї та будівничим української нації — тримали всіх учасників зібрання у смиренності й скорботі, але й у гордості та непримиренності до наших ворогів.
Село Горошівці, як і більшість стражденних сіл в Україні, пройшло всі кола і репресій, і голодоморів… Ведучі називають понад 40 прізвищ односельчан, котрих занапастила радянська влада. Та це далеко не всі невинно убієнні. Тому просять сельчан зібрати прізвища своїх рідних, які загинули в роки лихоліть, аби створити Книгу пам’яті села і на Дмитріївську суботу всіх пом’янути.
Воістину, хай пам’ять про всіх, хто поліг за Україну, гуртує нас. На цьому наголошував голова ОТГ В. Шафер, який згадав події козаччини й визвольних воєн УПА, Холодного Яру й Другої світової війни, сибірських концтаборів і нинішню війну на сході України, яку ведуть російський агресор та його брудні найманці. Водночас запевнив, що український народ незнищенний, волелюбний, непереможний силою духу, що доводять ось такі звичайні жителі сіл, споруджуючи величні меморіали, та бійці, котрі нині захищають наші кордони. Привітав горошівчан зі святом і побажав усім добра й злагоди, достатку — мешканцям, процвітання — селу.
Організатори зібрання не обійшли увагою головних гостей дійства — учасників бойових дій російсько-української війни, запросивши їх до меморіалу, назвали прізвища всіх та подякували за те, що маємо нині можливість відзначати знакові події, жити й працювати під мирним небом. Навзаєм воїн АТО/ООС Сергій Костащук привітав односельчан і подякував за нове пам’ятне надбання, запевнив: якщо ми виховуватимемо дітей у патріотичному дусі, у любові до України, до свого краю, мови, духовності, культури, ми переможемо і в нас не повториться війна ніколи, бо вороги боятимуться сильної нації. Про те, що величний знак, який спорудили горошівчани, — велике досягнення громади села, жителі якого є справжніми просвітянами, говорила заступник голови Чернівецької обласної “Просвіти” Світлана Масловська. Адже кожна успішна держава може бути збудована на фундаменті просвіти. Жодна техніка, економічні революції, політичні трансформації нічого не дадуть, лише духовно-національні інвестиції, вкладені в людей — дають усе. Горошівчани це довели, бо є прогресивним селом, яке вибороло українську церкву, а нині має величний меморіал — нагадування кожному: лише у боротьбі народжується свобода й незалежність.
Давня пісня 30-х років минулого століття у виконанні тріо чоловіків, покладання старшокласниками квітів і лампадок до меморіалу, тужливий мелодійний супровід всього заходу — вкотре повертали нас до тих подій, які є незабутніми, до тих людей, яким маємо вклонитися за їхню жертовність… Про це наостанок зібрання мовив директор Горошовецького ЗЗСО Ілля Фуштей. Він щиро дякував ініціаторам спорудження знаку, меценатам, ідейним натхненникам: родинам Сергія та Володимира Безручаків, Іллі Томюка, Віталію Шаферу, Віктору Луцяку, Ярославові Кирилюку, Іллі Костащуку, Ярославі Запотічній і багатьом іншим, а надто — жителям села, котрі були дуже активні і в збиранні коштів, і в будівельних роботах, матеріальній та моральній підтримці.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment