«Петро Болбочан – той, хто не схилив знамен»

Георгій Лук’янчук

Петро Болбочан (18831919) — український військовий діяч, полковник армії УНР, очільник Кримської операції зі звільнення Криму від більшовиків і узяття під контроль Чорноморського флоту. Був поборником незалежної України, виступав проти союзу з більшовиками та Росією. Був заарештований через критику непослідовної політики уряду УНР, осуджений воєннопольовим судом та розстріляний. На момент виконання вироку Болбочану було 35 років.
В неділю, 4го жовтня, напередодні дня народження Петра Болбочана в Києві на Лук’янівці відкрили чудовий пам’ятник полковнику Армії УНР. Церемонія відбулась у сквері імені Болбочана на вулиці Січових стрільців. Це перший монумент на його честь в Україні та світі. Ініціатор створення пам’ятника — президент клубу “Холодний Яр” Роман Коваль. Автор скульптор — Михайло Горловий. Ескізи скульптури були зроблені ще шість років тому, та лише зараз пам’ятник вдалося встановити завдяки пожертвам українців з різних куточків світу: власне України, Швейцарії, США, Польщі та Росії. “Хто давав 200 грн., хто 1000 грн. Були люди, які дали й 50 тисяч”, – розповів Роман Коваль.
“Учасник придушення січневого більшовицького повстання в січні 1918го року. Вигнав більшовиків з Європейської площі, це тоді була Царська площа, взяв Михайлiвський золотоверхий монастир. Це фортеця була більшовицька. Брав участь у звільненні Арсеналу, Софії Київської, а ми про це не знаємо. Тепер людина, яка захищала Київ, повертається в Україну, в столицю”, — сказав Роман Коваль. “Сьогодні знаковий момент, тому що це предметне, матеріальне втілення пам’яті в міському просторі. Ми бачимо, що українські герої поступово займають своє місце в нашому житті духовно і реально”, — підкреслив голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович під час церемонії відкриття. Він зазначив, що Болбочан є видатною постаттю та людиною, яка “асоціюється зі славою української зброї, славою Києва і славою Української Народної Республіки”. За словами Дробовича, символічним є те, що пам’ятник Болбочану встановлено в сквері, де колись було розташовано погруддя Станіслава Косіора — людини, причетної до організації Голодомору та вбивства мільйонів українців. “Я радий, що декомунізація триває. І декомунізація триває не тільки в якомусь неконструктивному, руйнівному сенсі, але і відбувається будівництво й відновлення сенсів, які стають для нас знаковими, які зміцнюють нас як громаду, які зміцнюють нас як суспільство”, — відзначив Дробович.
“Ми живемо зараз в Україні, звичайно не такій, як він (Болбочан) хотів, і я би хотів. Але я вам скажу, якби полковник Болбочан став керувати українською армією в той час, ми би вже давно жили в квітучій державі”, – підсумувавв Михайло Горловий, автор скульптури. Спеціально на відкриття пам’ятника приїхав із Чернівців з родиною Андрій Болбочан, онук Петра Болбочана. Родич видатного полковника мріє, щоб такий монумент був і в його рідному місті Чернівцях — на батьківщині видатного військового діяча.
“Щойно відкритий пам’ятник Болбачану — частина проєкту “Українська історія в камені” громадської спілки “Музичний батальйон” – розповіла Оксана Пономарьова, керівниця цієї спілки. Надалі у планах активістів встановлення в Києві пам’ятника герою російськоукраїнської війни Василю Сліпаку та Княгині Ользі в Ізмаїлі. Серед гостей урочистостей були “Чорні запорожці”, Національний Корпус, “Свобода”, “Українська партія” та інші патріотичні організації. Захід супроводжували виступи відомих українських виконавців, зокрема барда Василя Лютого з його знаменитим “Мечем Арея”, а також реконструкція подій 1918 року. Присутні на заході громадські діячі підкреслювали, що: “Ми всі глибоко вдячні полковнику за те, що довів нам — немає такого ворога, якого неможливо подолати!”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment