Закономірний занепад

Пилип Іллєнко
Рішення Ради з державної підтримки кінематографії від 6 жовтня 2020 р. щодо затвердження переможців 14 конкурсного відбору кінопроєктів є результатом ланцюга подій в кіногалузі протягом останнього часу.

Більше року триває саботаж призначення останнього члена Ради (за квотою фахового юриста), без чого Рада досі є недоукомплектованою.
У жовтні минулого року Рада скасувала і переглянула результати 11 конкурсного відбору кінопроєктів, створивши небезпечний прецедент і підірвавши довіру до України на ринку копродукцій фільмів.
Конкурс на посаду голови Держкіно виявився непрозорим і скандальним.
Під виглядом боротьби з коронавірусом скорочено фінансування галузі.
Періодично відбуваються публічні спроби дискредитації українського кінематографічного доробку останніх років, зокрема з боку керівництва профільного міністерства.
Протягом кризової першої половини 2020 року галузь позбавлена фінансування Держкіно.
14 конкурсний відбір відбувся за усіма напрямами (крім дебютів) одночасно. На конкурс надійшло 447 проєктів, а самі пітчинги тривали два тижні. Це фізично виключає можливість повноцінно ознайомитися з усіма проєктами і для тих, хто ухвалює рішення, і для тих, хто спостерігає за конкурсом.
Влітку цього року відбулася спроба запровадити нові правила проведення конкурсного відбору, що не тільки суперечать чинному законодавству і міжнародній практиці, але й спрямовані на фактичну побудову так званої “мейджорської системи” за російським зразком.
Відбувається постійний тиск на членів експертних комісії та членів Ради у вигляді виходу під час пітчингів телесюжетів на провідних телеканалах, в яких майже не приховується спроба просунути проєкти одних компаній і скомпрометувати інші, а також “виховних” зустрічей керівництва профільного міністерства з членами Ради тощо.
Інспіровано безпідставні кримінальні провадження, маніпулятивна інформація про які, разом з дефакто “чорними списками” лідерів ринку, опублікована протягом проведення конкурсу на сайті Держкіно. І, як “вишенька на торті”, — минулого тижня на допит до поліції було викликано колишнього виконувача обов’язків голови Держкіно. Нагадаю, що результати 11 конкурсу скасували майже одразу після його показового звільнення урядом. Бувають же такі збіги…
І на цьому тлі, вже за кілька місяців, має розпочатися процес формування нового складу Ради з державної підтримки кінематографії. І якщо в нашій кіноіндустрії і далі всі будуть боротися проти всіх і думати при цьому, що їм вдасться вижити поодинці – то новий склад Ради може виявитися таким, що історія прозорого розподілу коштів державної підтримки кіноіндустрії закінчиться.
Реальним кроком сьогодні може стати створення широкого руху кінематографістів з метою здійснення публічного громадського контролю за діяльністю влади, реального впливу, а не сервільної його імітації, на формування нового складу Ради, а також стратегії розвитку кіноіндустрії в інтересах держави та галузі, а не окремих груп та осіб.
Та чи здатні ми зараз до цього, чи нам треба дочекатися повного знищення результатів нашої багаторічної спільної праці?

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment