Нас познайомила Волошка

Галина КИРПА
Дмитро ЧЕРЕДНИЧЕНКО

Закінчення. Початок у ч. 47

17 лютого 2016, 19:46:21
Доброго вечора, дорогий Дмитре Семеновичу!
Прочитав сьогодні зранку дві лекції юним леді та джентльменам, прийшов додому, випив іще раз кави та й прочитав одразу Олеся Рязанова. Пречудові речі. І як же ж гарно це звучить по-нашому! Я оце днів десять тому написав невеличкий нарис про те, як сприймали час наші письменники та філософи доби бароко. Глибоко й трепетно. Але водночас якось спокійно-академічно — чи що. А в Рязанова — зовні як наче спокійно, а за тим спокоєм якась безодня. Словом, дякую Вам за дві години справжньої високої поезії. А ще дякую за те, що розказали Мар’яні Савці про Шевченківську енциклопедію. Мабуть, якраз після Вашої розповіді Мар’яна й запропонувала мені укласти для малюків книжку “Шевченко — від А до Я” — таку, як книжка про митрополита Андрея. Отож, якщо книжка вийде, знайте, що Ви її хрещений батько.
Ваш Л. У.
Найтепліші вітання і Вам, і всім Вашим хатянам від Олександри.

12 липня 2016, 00:58:22
Доброї ночі, дорогий Дмитре Семеновичу!
Спасибі Вам за звісточку. Вітайте Галину Миколаївну від нас із Олександрою. Ми дуже за неї раді.
А я від сьомого числа у відпустці — того дня увечері прочитав лекцію в арт-галереї для леді й джентльменів, які хочуть стати письменниками. Говорив про те, як можна писати просто про складне. Тепер до кінця літа наче як вільний. Треба писати книжку про Сковороду в жанрі інтелектуальної біографії — обіцяв людям закінчити її до листопада. Матеріал величезний, а часу мало. Отже, треба працювати щосили. Олександру теж видавці завалили роботою (літо!), то вона вже починає потроху нарікати на долю, як у Грабовського: “Боже, чи довго тягти?”))) До самого кінця, люба, — кажу)))
А ще за літо треба: 1) написати доповідь на прецікаву тему: “Лев Толстой як дзеркало української футуристичної революції” — це найлегше; 2) підготувати третє видання “повного” Сковороди за програмою “Українська книга”; 3) видати збірку статей “Україна і Європа” (те, що написав за останні два роки). Наче, все))) Словом, літо буде веселе.
Нехай воно буде гарне й у Вас! Здоров’я Вам, натхнення, світлої радості! І Вам, і всім Вашим хатянам, включно з Гапочкою)))
Л. У. та Олександра.

26 вересня 2016, 21:37:07
Доброго вечора, дорога Галино Миколаївно!
Дякую Вам за лист і за теплі слова. Справді, як Ви кажете, дивно все виходить на цьому світі. Я ото написав наприкінці літа Вам і Дмитрові Семеновичу бадьорого листа, а днів через три ні з того, ні з сього мене накрила така депресія, що я змушений був узяти відпустку за власний кошт. Що то було — важко сказати. Мабуть, втома. Дякувати Богові, зараз починаю потроху приходити до тями. Чотири дні тому вперше вийшов на люди — читав на міжнародній конференції доповідь “Лев Толстой як дзеркало української футуристичної революції”. У четвер — іще один виступ. А наприкінці жовтня планую приїхати до Києва: асоціація “Новий Акрополь” просить мене прочитати лекцію на закритті виставки, присвяченої українській філософії.
Словом, будемо жити)))
Переказуйте найтепліші вітання Дмитрові Семеновичу. І тримайтеся.
Ваш Л. У.

1 грудня 2016, 18:27:49
Доброго вечора, дорога Галино Миколаївно!
Справді, нема нічого кращого, як погомоніти з друзями. А я останніми днями щось розбігався — позавчора була спецрада, де я з превеликою неохотою виконую обов’язки заступника голови, учора — знову спецрада, а сьогодні — імпровізована конференція, присвячена Сковороді, на якій я мав чималеньку доповідь про те, як у 1920-х роках наші “ліві” інтелектуали пробували йти шляхом “від Сковороди до Маркса” і що з того вийшло. І сьогодні ж таки одержав на пошті Ваш чудесний подарунок — “Сагу…”. Дякую Вам красно. Книжка — як лялечка! Оце б хоч зараз — як у дитинстві — примоститися б на диван, загорнутися в плед і читати собі, забувши про все. Мабуть, десь ближче до нового року влаштую собі таке свято.
Ваш Л. У.
Найтепліші вітання від мене й від Олександри Дмитрові Семеновичу!

6 лютого 2017
Доброго вечора, дорога Галино Миколаївно!
Давненько до Вас не озивався. Як Ви там поживаєте? Як Дмитро Семенович? Оце нарешті “Видавництво Старого Лева” планує видати до Дня народження Шевченка дитячу арт-енциклопедію “Шевченко від А до Я”. Чудесне художнє оформлення Насті Стефурак, а текстова частина моя. Хтозна, чи була б ця книжка, якби свого часу Дмитро Семенович не підтримав “Моєї Шевченківської енциклопедії”. Ніхто не зрозумів її глибше й краще за нього. Ніхто. І я йому безмежно вдячний.
Ваш Л. У. Найтепліші вітання від Олександри. 

Дорога Галино Миколаївно,
Ваша “левова” книжка дуже-дуже красива. Я читав десь про те, що “леви” планують її видати, але обкладинки не бачив. Супер! Обожнюю красиві книжки. Ось погляньте, яку обкладинку зробив мені маестро Іван Остафійчук. Я давно мріяв про щось таке. Це — сигнальний примірник книжки про “невловного птаха” Сковороду)) Має вийти ближчим часом. Покладаю великі надії на цю книжку, бо навряд чи буду ще колись писати книжки про Сковороду. Це — своєрідний підсумок моїх студій над Сковородою, що тривали тридцять із гаком років. Писав цю книжку на одному подиху, прочитавши перед тим добру тисячу книжок. І писав із таким захватом, що наприкінці літа в мене був нервовий зрив — хай йому грець)) Ми з Олександрою дуже раді, що Дмитро Семенович одужує, а у Вас гарний настрій. Нехай він завжди такий і буде! Л. У.

30 березня 2017
Доброго ранку, дорога Галино Миколаївно!
Сьогодні я, нарешті, маю змогу випити свою вранішню каву й нікуди не бігти, а просто сісти за комп’ютер і спокійно попрацювати вдома. Це — вперше за останні кілька тижнів. І я відразу ж згадав, що вже давненько до Вас не озивався. Як Ви там поживаєте? Десь пару тижнів тому їздили з Олександрою до Києва та Львова. У Києві була презентація книжки про Сковороду, а у Львові читав лекцію про Шевченка в Українському Католицькому Університеті й презентував у книгарні “Є” дитячу абетку-енциклопедію “Шевченко від А до Я”. У розмові з Мар’яною Савкою згадували добрим словом і Вас, і Дмитра Семеновича. А ще під час цієї мандрівки увиразнилися плани подальшої роботи. Спробую ближчим часом попрацювати над дитячою версією байок Сковороди, бо Сковороду за майже триста років ніколи не видавали спеціально для дітей — то була б чудесна книжка. Крім того, ВСЛ запропонувало підготувати книжечку “Сковорода від А до Я” — десь уже на наступний рік. А найголовніше (і найскладніше) — спробую трохи перегодом написати для “Духу й Літери” книжку про Драгоманова в жанрі інтелектуальної біографії. Отакі ото “наполеонівські” плани. Не знаю, може, щось і вдасться зробити. Ваш Л. У. Найтепліші вітання і Вам, і Дмитрові Семеновичу від Олександри.

21 жовтня 2018, 20:28:37
Доброго вечора, дорогий Дмитре Семеновичу!
Чудовий сьогодні день. Осінь просто розкішна. Я дуже люблю осінь, а надто — коли вона така, як цьогорічна. Удень працював, а на вечір залишив собі Вашу поезію — світлу-світлу. Дякую Вам, що дозволити доторкнутися до Ваших “Доторків”.
Між іншим, сьогоднішній день щасливий для мене й тим, що, здається, я таки завершив писати книжку про Драгоманова. Назвав її “Чарівність енергії: Михайло Драгоманов”. Писав дуже довго, але з насолодою. І книжка вийшла велика — чотири частина, поділені на 54 параграфи (стільки років прожив мій герой). Планував закінчити її значно раніше, бо на черзі вже гора роботи, та Драгоманов — то ціла планета, а ще — різні пригоди, і приємні, і не дуже. З тих, що “не дуже” — наколядував собі глаукому, тепер тричі на добу крапаю в очі якусь гидоту. І довго це треба робити? — питаю в юної леді-лікарки. “До самого кінця”, — каже. Я засміявся, і вона теж))
З пошаною — Л. У.

5 листопада 2018, 10:48:22
Доброго ранку,
дорогі Дмитре Семеновичу й Галино Миколаївно!
Дякую Вам красно за теплі слова. Мені дуже приємно.
Сьогодні в Харкові сонячний-сонячний день. Я почав його з того, що підготував “звіт про науку” за 2018 рік (уже начальству треба!). Поґуґлив, з’ясував деякі цікавинки. Наприклад, “Фоліо” видало підготовлений мною “Кобзар” (вони назвали книжку “Заповіт”) і продає його по 3200 гривень)) Нічого собі! — думаю… І ще знайшов кілька своїх книжок, про які ні сном ні духом. Словом, це наслідки того, що я обірвав зв’язки зі світом, пишучи книжку про Драгоманова. Здається, дописав. Тепер Олександра редагує й коригує.
Буде вільна хвилинка, подивіться початок книжки. Щось наче як вийшло. Але мені важко про це судити. Так чи так, це буде перша біографія Драгоманова — не лише “інтелектуальна біографія”, а біографія як така, бо справжньої біографії ніхто так і не спромігся досі написати. Принаймні мені треба було з’ясовувати геть усі дати, починаючи з дня народження. Зрештою, я дотримуюся правила Олександра Білецького, який казав (не ручаюсь за точність): “Якби сам Господь сказав щось про стиль Чехова, я б усе одно це перевірив”…
Дякую Вам іще раз!
З пошаною — Л. У.

30 листопада 2018, 14:39:03
Дорогий
Дмитре Семеновичу!
Дозвольте нам з Олександрою щиро привітати Вас із Днем народження. Щастя Вам, здоров’я, тепла. Даруємо Вам харківські осінні квіти, що їх ми дуже любимо. Здається, тільки вчора Олександра їх фотографувала, а сьогодні вже сніг і мороз. І ми обоє (у нас усе навпіл) встигли десь застудитися й злягти))
Ваш — Л. У.
P. S. На вчорашньому фото — я в нових окулярах))

1 лютого 2019
Доброго вечора, дорога Галино Миколаївно!
Дякую Вам за добрі слова. Будемо чекати на книжку Дмитра Семеновича. Ой, як би хотілося бути котом на призьбі)) Оце нещодавно одна колега питає: “Знаєте, як Вас студенти називають?”. “Ні, — кажу, — не знаю”. “Котом!” “Та ну, — кажу, — далеко куцому до зайця, тобто мені до кота”. А потім не втримався й “ущипнув” легенько. “Бачте, — кажу, — колись прізвиська професорам давали куди вигадливіші. Наприклад, “лавирующий гемют”. Знаєте, що це означає?” “Ні”, — відповідає. “Ото ж бо й воно)))”, — кажу. То я пригадав одну деталь із часів навчання Драгоманова в Університеті Святого Володимира. Видавці обіцяють видати мою книжку про Драгоманова до Книжкового Арсеналу. А я взявся за ще один складний і великий проект. Колись (років 15-16 тому) я пропонував підготувати гуртом енциклопедію “Сковорода”. Мовляв, до 300-ліття філософа чудова буде річ. Усі кивали головами, але ніхто нічого так і не робить. То я хочу з Божою поміччю зробити це сам. Уже почав. Гадаю за рік-другий зроблю. З пошаною — Л. У. Найтепліші вітання Вам і Дмитрові Семеновичу від Олександри. До речі, півтора місяці тому ми з нею стали справжніми дідом і бабусею — у нас народився онук Сашко))

5 лютого 2019, 22:11:05
Доброго вечора, дорогий Дмитре Семеновичу!
Сьогодні, поки я читав лекції в університеті, Олександра збігала на пошту й отримала Ваші “Доторки”. На зворотному шляху вона розкрила пакунок і навмання розгорнула книжку на 108-ій сторінці (це наша давня забавка розгортати книжки “на щастя”). І їй трапилась ось така Ваша мініатюра-”лусочка”: “Не спіши / до золотого / віку, / бо за ним — / провалля”. Олександра виклала цю історію (разом зі світлиною Вашої книжки та поштівки) на своїй фейсбучній сторінці.
Спасибі Вам величезне і за теплі слова, і за чудесну поезію — мудру, світлу, легку і плинну.
Як вийде моя книжка про Драгоманова, неодмінно Вам подарую. Фантастичний був чоловік. Якби ми стрілися в часі, я би з ним напевно дружив))
З пошаною — Л. У.
Найтепліші вітання Галині Миколаївні.

ОСТАННІЙ ЛИСТ

6 лютого 2019
Доброго дня, дорогі
Галино Миколаївно й Дмитре Семеновичу!
Дякую за добрі слова й за Ваших чудесних котиків-читачів. Сподіваюся, книжка про Драгоманова їм сподобається. Вона вийшла грубенька, десь така, як і “Шевченківська енциклопедія”. Прошу познайомитися і з нашим малим Сашком. Йому вже невдовзі буде два місяці. Оце вони власною персоною вмостилися на батьковій руці)) З пошаною — Л. У. Найтепліші вітання від Олександри!   (в додатку – фото малого Сашка)

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment