Що відбувалося за лаштунками?

Едуард ОВЧАРЕНКО
Фото Анатолія ФЕДОРЦІВА
Київський національний академічний театр оперети презентував першу прем’єру карантиного періоду – комедію “Прем’єра. Бродвейська історія”. Виставу показали на сцені “77”.

Комедія “Прем’єра. Бродвейська історія” – це постановка за п’єсою Джона Кромвела “Прем’єра”. У центрі сюжету – реальна історія відомої “зірки” Бродвею 3040х років минулого століття Лоретти Тейлор. Актриса була улюбленицею відомого американського драматурга Теннессі Вільямса, зіграла в усіх його ранніх п’єсах, підкоривши драматурга в ролі Аманди у “Скляному звіринці”.
У творі Джона Кромвела героїню звати Фанні Елліс. Її доля дуже схожа на долі багатьох американських “зірок”. У зеніті слави вона почала надмірно вживати алкоголь і занапастила свою кар’єру. Особисте життя додавало “шрамів на душі”. Єдина підтримка – Хеккі, служниця, костюмерка і багаторічна подруга Фанні. Після майже десятирічної паузи всіма забуту акторку заради сенсації запросили в один з театрів оффБродвею зіграти одну з її найуспішніших ролей молодості – Ірину Аркадіну у виставі “Чайка”.
Повернення Фанні Елліс на сцену після великої перерви широко висвітлювалося в пресі. Всі американські продюсери вважали, що для справжньої сенсації необхідний скандал, а для цього згодяться всі засоби: плітки, шантаж… За півгодини до прем’єри “Чайки” у гримерці акторки з’являється пляшка бренді від “палкого шанувальника”. Чи піддасться Фанні спокусі, щоб погасити хвилювання перед виходом на сцену? Або ж вона самостійно поборе страх і зробить усе можливе, аби повернутися гідно на сцену як ЖінкаАктриса після шаленого падіння? Про це допитливий глядач зможе дізнатися під час вистави.
До речі, на початку 2000х років ця вистава з успіхом йшла в театрі у фойє Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, де ролі виконували легендарні актриси, народні артистки України Юлія Ткаченко і Наталя Лотоцька. А в день нової прем’єри представники ЗМІ мали змогу поспілкуватися з керівництвом Національної оперети України і творцями вистави.
– До мене підійшов наш головний художник Олександр Білозуб і сказав, що попри карантин треба починати щось робити, – згадує очільник театру, народний артист України Богдан Струтинський. – А сьогодні маємо можливість побачити плоди цієї роботи. “Прем’єра. Бродвейська історія” – це реальна історія, але також це історія про український театр, про театр загалом, про акторів, їхню боротьбу з демонами спокуси. Я за те, щоб у цій боротьбі завжди перемагало мистецтво. Ми всі дуже зголодніли за сценою. Коли є драматург, режисер і актор – це репетиція, а коли – драматург, режисер, актор і глядач – це вже вистава.
– Ми намагалися зробити якесь свято, якусь комедію у наш несмішний час, – зізнався режисер і художникпостановник Олександр Білозуб. – Зараз стало складніше робити комедії, бо те, що ми бачимо на вулицях швидше викликає сум. А робота над виставою допомагала нам рятуватися від того, що ми там бачимо. Репетиції тривали трохи більше місяця. Вперше познайомився в роботі з Валентиною ДонченкоБутковською, Іриною Лапіною, Іриною БеспаловоюПримак та Катериною Кобієвою. Це два рівноцінних склади. Хто гратиме першими визначали за жеребом.
Тема театру, тема мистецтва завжди мене дуже цікавила. Зворотна сторона того, що відбувається за лаштунками – велика тема для досліджень. Там стільки історій: що відбувається в душі актора, як готується оця краса, яка називається вистава. Тут теми театру і професії, жінки і віку, матері, успіху. Особливо це цікаво робити з такими актрисами, кожну з яких можна було б досліджувати.
Трохи переробили твір, адже деякі конкретні моменти життя голлівудської “зірки” будуть малоцікавими сучасному українському глядачеві. Але кардинально нічого не змінювали. Тому думаю, що автор на нас не образиться. А що вийшло з нашої роботи, зробить висновок глядач.
– Дуже приємно бути зайнятою в цій виставі, дякую режисерові, – наголосила народна артистка України, виконавиця ролі Фанні Елліс Валентина ДонченкоБутовська. – Мати таку роль у такому віці – це велике щастя. Я одержала дуже цікаву роботу. Здається ми багато в чому схожі з героїнею. У неї двоє дітей, і в мене їх двоє. Ми одного віку, присвятили життя служінню театру. Вона була великою зіркою, пережила злети і падіння. Думаю, що приблизно теж переживає кожен актор, не залежно від того – живе він у Києві чи НьюЙорку. Обожнюю людей, які попри все знаходять у собі сили піднятися і знову йти вгору.
Виконавиця ролі Хеккі актриса Катерина Кобієва подякувала режисерові за можливість взяти участь у цьому проєкті, а також всій творчій команді – автору пластичного рішення Вадиму Прокопенку, оформлювачу світла Руслану Долиничу, а особливо – костюмерам, які самовіддано служать мистецтву.
Не змогли тут не згадати і про проблему, яка сьогодні хвилює кожного.
– Сьогодні прем’єра – це серйозний виклик, – підкреслив Богдан Струтинський. – Нині переживаємо дуже непрості часи. Проводимо велику реконструкцію. Але через карантин і скорочення бюджетного фінансування роботи затримуються. Багато речей поки не можемо собі дозволити, бо не маємо вільних коштів. У театрі п’ять сцен. Малі сцени – це віддушина для самореалізації, ковток свіжого повітря. Але основні кошти заробляємо саме на великій сцені, яка поки не працює. Окреме питання – карантин вихідного дня. Ми повинні виконувати постанови Кабінету Міністрів. Звісно, Кабмін шукає різні способи захисту, але часто вони суперечать собі. Це рішення дуже б’є по театрах економічно, бо люди в основному купують квитки на вихідні дні. А якщо у вихідні дня театри не працюватимуть, то це навряд чи вплине на статистику захворюваності. Я на боці міністра культури України, який боровся до кінця, аби відмінити цей карантин. Свої пропозиції надіслав головному санітарному лікарю країни, але конкретної відповіді так і не отримав. Підготували до Кабміну лист від Національної спілки театральних діячів України, сподіваємося, що нас почують.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment