«Трипільська усмішка»: українські корені віком 6000 років

Леся ВОРОНЮК,
кураторка виставки

Друзі, а з якого періоду кожен з вас веде відлік української історії? Як часто ви чуєте, що Україна — це з 1991 року, чи Україна — з часів козаччини або Київської Русі?
А чи знаєте ви, що щонайменше 6000 років тому тут, на території сучасної України, жили трипільці — високорозвинена цивілізація (давніша, ніж єгипетська та грецька), яка мала міста-мегаполіси, двоповерхові будинки, глибоку духовно-релігійну культуру.
Сьогодні, в стані гібридної війни, коли ворог щодня зазіхає на нашу свідомість і нав’язує пропагандистські трактування історії, намагається зробити абсолютно мілким наше самосприйняття як народу, ми маємо ще наполегливіше вивчати свою історію заради нашого ж майбутнього.
А особливо — якщо ця історія може так надихати.
Так надихати, як “Трипільска Усмішка” — унікальний артефакт, назва якого прямо пов’язана із зображенням на ньому — візульно 4 овали схожі на обличчя з усмішкою. Переконана, такий життєствердний символ є актуальним і потрібним сучасним українцям у контексті антиукраїнської цивілізаційної війни, завдання котрої — не лише захоплення територій, а й знищення української ідентичності, кількатисячолітньої тяглості української історії та культури.
“Трипільська Ус­мішка” — найдавніша усмішка у світі. За оцінкою доктора історичних наук Михайла Відейка, вік “Трипільської Усмішки” — 4100 — 4000 років до н. е. Експонат є конічною мискою з двостороннім розписом темно-коричневою фарбою по світло-коричневому ангобу. За різними версіями, в формі усмішки зображено різні місячні фази або бики.
Народний музей України передав “Трипільську Усмішку” в Музей Становлення української нації на експонування протягом одного року. Сподіваємось, нам вдасться забезпечити можливість експонування цього фантастичного артефакту не лише в Києві.
Напередодні ГС “Народний Музей України” було передано частину трипільської колекції “Колиска цивілізації” в Музей Вікентія Хвойки, що знаходиться в селі Халеп’я Київської області.
Одне із завдань ГС “Народний Музей України” — бути майданчиком для взаємодії приватних колекціонерів із публічними державними та громадськими просторами задля презентації експонатів, що є історично, мистецьки та суспільно важливими. Також НМУ прагне привернути увагу до необхідності оновлення законодавства в галузях музейної справи, археології, колекціонування задля створення синергетичної законодавчої площини, яка сприятиме не лише збереженню та захисту, а й публічному широкому демонструванню найвизначніших надбань нашої культурної спадщини. До слова: нещодавно НМУ передав в музей Вікентія Хвойки в селі Халеп’я Київської області 11 артефактів і планує передати ще.
Надмета Громадської Спілки “Народний Музей України” — через дослідження та публічну презентацію фундаментальних надбань української культури формувати актуальні, відповідні до історичного минулого цінності та ідейно-ментальні пріоритети сучасних українців.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment