У Дніпрі перевидали унікальну книгу Дмитра Яворницького 1910 року

Дарина СУХОНІС-ТАБАЦЬКА,
газета “Місто”, м. Дніпро
У Дніпрі за рахунок меценатських коштів здійснили перевидання унікальної збірки поезій Дмитра Яворницького “Вечірні зорі”, приуроченої до 165-річчя видатного вченого.

– Хоча знаковість постаті Д. І. Яворницького для України та нашого регіону відома, перевидання праць видатного українського історика, археолога, фольклориста, етнографа, лексикографа, краєзнавця, письменника, дійсного члена НТШ (1914) і академіка АН УРСР (1929), дослідника історії Запорозької Січі, фундатора Катеринославського музею (зараз – Дніпровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького (далі – ДНІМ)  відбуваються вкрай рідко. Деякі його роботи понад століття залишаються не перевиданими. Скажімо, поетична спадщина Д. І. Яворницького маловідома широкому загалу через те, що єдина поетична збірка вченого не перевидавалась з 1910 року. Перевидання, що презентується, здійснене вперше за 110 років після першої публікації, покликане, насамперед, прагненням повернути цю частину творчої спадщини вченого читачеві.  Збірка є репринтом, що відтворює Катеринославське видання 1910 року без змін авторського тексту та зі збереженням правопису, доповнене віршами, написаними після 1910 року, а також науково-популярними передмовами та біографічним покажчиком, оскільки значна частина віршів є посвятами, — зазначає завідувачка Меморіального будинку-музею Д.І. Яворницького (відділ ДНІМ) Яна Тимошенко, яка є упорядником видання.
За словами упорядників книги, наразі в Україні дуже трагічне становище в культурній сфері, якщо такі неймовірні літературні скарби залишаються на полицях музеїв та не знаходять державної підтримки у перевиданні. Про це вони говорили на презентації, яка відбулася 4 листопада 2020 року в місті Дніпрі.
Книга вийшла лімітованим нумерованим накладом у видавництві “Герда” (художній редактор Михайло Кислов). Всі особливості оригіналу збережено методами сучасних друкованих технологій, обкладинка отримала нове вишукане оформлення. Цікаво, що на одній з перших сторінок книги портрет Яворницького – у першому виданні він поданий таким чином, що його можна взяти й оформити в рамку. В ті часи це була популярна практика – прикрашати домівку фотографіями відомих людей. Так само зробили і в сучасній версії книги.
Нинішнє перевидання ініційоване небайдужим колом шанувальників вченого-подвижника Дмитра Івановича Яворницького, об`єднаних “Краєзнавчо-культурним товариством “Д.І.Я.”. Місією спільноти є сприяння комплексному науковому вивченню та популяризації історії та культури України в цілому, та, зокрема, науково-культурної спадщини відомого історика Дмитра Івановича Яворницького.  
Яна Тимошенко наголошує, що видання 2020 року містить 60 віршів: – Це не лише вірші зі збірки 1910 року, але й рукописи. Фактично, представлена уся літературна спадщина ювіляра. Першу збірку видали до 55-річчя Д. Яворницького, а наша виходить до 165-ї річниці. Частина книг піде до бібліотек міста.
Сучасну версію книги підготували відомі фахівці-яворницькознавці: Яна Тимо­шенко — завідувачка Меморіального будинку-музею Д.І. Яворницького (відділ ДНІМ), Голова ГО “Краєзнавчо-культурне товариство “Д.І.Я.”, Наталія Василенко – літературознавець, старший науковий співробітник ДНІМ та Анатолій Поповський – мовознавець, доктор філологічних наук, професор. Книга перевидана за меценатської підтримки Юрія Якуби – громадського діяча, засновника “Руху за Народний Гетьманат”, співзасновника ГО “Краєзнавчо-культурне товариство “Д.І.Я.”.
Версія видання 1910 року коштувала усього 50 копійок. Науковці зазначають, що вона була видана “для своїх” і мала м’яку палітурку, адже у заможних родинах було прийнято оформлювати усю бібліотеку в одному стилі та замовляти обкладинки окремо.
— Всі кошти від поширення книги будуть реінвестовані у перевидання інших праць Дмитра Яворницького, орієнованих на широкий загал. Тобто книгу не можна купити, але можна пожертвувати певну суму на власний розсуд, аби підтримати наші наступні проєкти. Усього книга вийшла накладом 100 штук. Але значення її — безцінне!, —підкреслив Юрій Якуба. Також організатори таким чином прагнуть сприяти популяризації в суспільстві культури меценатства.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment