Сонце Правди Шевченкового слова над Дніпром: оновлення скульптури

Георгій ЛУК’ЯНЧУК
Фото автора

Мандруючи Київською Дніпровською набережною люди часто зупиняються біля цікавого скульптурного знаку. Це – пам’ятний знак на Набережному шосе в Києві, за 200 м на північ від мосту метро “Дніпро”. Скульптура Сонце-Хрест Шевченкової пр́авди встановлена 1989-го року учасниками акції “Останнім шляхом Кобзаря” до 175-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Саме на цьому місці, під час перепоховання Кобзаря в 1861 році труну з його тілом встановлено на палубі пароплава “Кременчук”, що прямував до Канева. Авторами пам’ятного знаку, який являє собою виготовлений із суцільної брили вапняку хрест особливої форми, що наслідує давні зразки козацьких хрестів і має риси солярного символу, є львівський скульптор Роман Петрук та каменотес Степан Одноріг. Цілу серію однакових пам’ятних знаків (за задумом автора — “верстових стовпів”) початково планувалося встановити в багатьох країнах світу, однак реалізовано лише в кількох населених пунктах України — Демні, Львові, Трускавці, Жуківці і Києві. На всіх пам’ятних знаках цитати з поезії Великого Пророка, підібрані дружиною скульптора Наталією Петрук. На цоколі постаменту київського знаку — цитата з поезії Т. Г. Шевченка 1860 року: (надзвичайно актуальна як на сьогоднішні часи!):

Злоначинающих спини,
У пута кутії не куй,
В склепи глибокі не муруй.
А доброзиждущим рукам
І покажи, і поможи,
Святую силу ниспошли

Взимку 2003/04 рр. невідомі вандали скинули скульптуру на землю. За наполяганням громадськості (зокрема, київської екскурсоводки Тетяни Нечай) пам’ятний знак було відреставровано й 22 травня 2005 року відновлено на тому самому місці. А цими днями за сприяння мецената, який вирішив залишитися невідомим, відбулося встановлення двох чорно-гранітних плит біля скульптури з написами абеткою “Рутенія” відомого художника, лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка Василя Чебаника з інформацією про історичну подію та творців скульптури-знаку. Із яскравими промовами про про Великого Кобзаря виступили: художник Василь Чебаник, відома київська екскурсоводка – Тетяна Нечай, заступник голови ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка академік Георгій Філіпчук та знаний скрипаль, голова Київської “Просвіти” Кирило Стеценко. Віднині на пам’ятному знакові сяє над Дніпром-Славутою – Сонце Правди Шевченкового слова, гріє і просвіщає українські серця.
P.S. До 115-ї річниці перепоховання Тараса Шевченка (22 травня 2016 року) поряд із пам’ятним знаком “Сонце-хрест правди Шевченка” встановлено ще один — кам’яний хрест. Відкритий коштом волонтерів за підтримки Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment