Молодь обирає «Просвіту»

Наталія СИНИЦЯ,
відповідальний секретар Івано-Франківської міської “Просвіти”.

152-ту річницю товариства “Прос­віта” правління Івано-Франківського міського об’єднання вшанувало святковим розширеним засіданням. Голова об’єд­нан­ня — заступниця завідувача кафедри мовознавства Івано-Франківського національного медичного університету, докторка філософії, професорка Марія Гуцол у залі Музею народної шани Кобзареві, наголосила на ролі міського об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка в житті івано-франківців.
Привітали із річницею пам’ят­ної дати просвітян представники департаментів культури (О. Левицька) та освіти і науки міської ради (З. Касіян та У. Чупрунов), а голова Івано-Франківської ОТГ Руслан Марцінків та заступник голови обласної “Просвіти” Михайло Січка прийшли на свято з нагородами. Вручено подяки міського голови за активну громадську і культурно-просвітницьку діяльність та з нагоди 152-ї річниці “Просвіти” директору Фізико-технічного ліцею-інтернату Івано-Франківської обласної ради при Національному технічному університеті нафти і газу Мирославу Янишівському, директору ліцею №1 Любові Мурзі, заступникам голови міського об’єднання товариства отцю-капелану Орестові Путьку і поетові та журналісту Іванові Гавриловичу. Грамотами обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка відзначено голову міської “Просвіти” Марію Гуцол, її заступника Ганну Дорошенко, членів правління об’єднання Галину Терлецьку, Володимира Боцюрка, Анатолія Андрусяка та Олега Вівчаренка. Отримали грамоти і подяки міського об’єднання товариства не тільки низка очільників первинних осередків “Просвіти”, членів Правління і Ради, її активісти, а й міський голова Руслан Марцінків – за високу громадянську активність, вагомий особистий внесок в українське відродження, розвиток національної культури, розбудову і зміцнення Української держави та підтримку “Просвіти”.
На засіданні осередок “Просвіти” Фізико-технічного ліцею-інтернату презентував свою роботу, про яку розповіли голова осередку Марія Остап’юк-Субичева та директор закладу Мирослав Янишівський. Цим розпочато свого роду огляд просвітянських осередків навчальних закладів міста.

Із виступу Марії ГУЦОЛ:
Товариство продовжує бути оберегом національного духу в нашому місті, рішуче виступає за утвердження української мови як єдиної державної і офіційної мови в Україні, як невід’ємної ознаки нації, скерувало свою роботу на неухильне виконання 10-ї статті Конституції України.
“Просвіта” є основним об’єднавчим фактором всіх демократичних сил заради утвердження національних основ української державності. Для цього залучаємо в свої ряди нові інтелектуальні сили, широкі верстви інтелігенції.
Завдання “Просвіти” — сприяти розширенню мережі первинних осередків в місті, зокрема в університетах і академії, в училищах і технікумах. Продовжити роботу над створенням української наукової, технічної, медичної термінології та фахових словників. Налагодити постійну роботу із старшокласниками, студентськими Братствами всіх вузів міста, координуючи виховну роботу з міськвиконкомом і депутатами міської Ради. Разом з гуманітарним департаментом міської влади залучати до активної участі молодь у всіх важливих святах та імпрезах міста. Організовувати науково-практичні конференції (семінари) з питань обміну досвідом щодо патріотичного, релігійного і культурно-мистецького виховання молоді. Сприяти становленню “Молодої Просвіти” у всіх навчальних закладах міста.
Здійснюючи перевірки стану використання державної мови, вимагати згідно з Конституцією України від всіх державних службовців, працівників виконавчих, силових, контролюючих структур, пріоритету української мови. Вважати керівників усіх департаментів державної адміністрації персонально відповідальними за функціонування державної мови в підконтрольній сфері суспільної діяльності. За порушення цих умов винних притягувати до відповідальності аж до звільнення з посади; забезпечити дієвість системи негайного конкретного реагування на інформацію щодо порушення державного права української мови; здійснювати перевірки стану використання державної мови; добиватись скасування реєстрації підприємств, які зареєстровані з порушеннями закону про мови, або систематично порушують його в процесі своєї діяльності.
Здійснювати підтримку тих організацій, які розвивають національну промисловість, сільськогосподарське виробництво, дбають про справедливий соціальний захист і задоволення культурних потреб громадян, забезпечують державний пріоритет української мови і підтримують українську національну культуру.
Згуртувати просвітян, які були в осередках ліквідованих підприємств, в територіальні осередки або в осередки при Правлінні чи в НД “Просвіта”. Співпрацювати з духовенством. Організувати онлайн конкурс-фестиваль “Мова рідна, слово рідне”. Проводити краєзнавчі заходи. Вносити та коригувати описи історії рідного села (тих сіл, які входять в теперішню ОТГ) у Вікіпедії.
Завершити вручення квитків нового зразка членам первинних осередків. Упорядкувати регулярну сплату членських внесків.
Ми впевнені у відновленні і посиленні впливу “Просвіти” бо її місія простягається з минулого до наших днів, коли здобута самостійність українців потребує реального захисту і повноцінного, потужного втілення у всіх структурах держави і суспільства.

Марія ОСТАП’ЮК-СУБИЧЕВА,
вчитель Івано-Франківського фізико-технічного ліцею Івано-Франківської обласної ради

На прикладі роботи первинного осередку “Молода Просвіта” продемонструємо вагомість внеску цієї громадської організації в національно-патріотичне виховання молоді в наш час, набуття ними соціального досвіду, готовності до виконання громадянських і конституційних обов’язків, успадкування духовних надбань українського народу, формування активного громадянина Української держави.
Щорічно ліцеїсти проходять шестиденну краєзнавчу практику, мандруючи бойовими шляхами Січових стрільців, воїнів ОУН-УПА на теренах Болехівщини та Надвірнянщини. Особливістю цих заміських поїздок є вишкіл юнацтва у кращих традиціях елітних шкіл Галичини, це стимулює розвиток активності, цілеспрямованості, самоорганізації та самоуправління. Ранкові шикування з підняттям національного прапора під супровід державного гімну, вечірні – з підсумками дня та співами народних, стрілецьких, повстанських і сучасних українських пісень. Почесною місією осередку молодих просвітян є укладання Похідного співаника, який допомагає сформувати ліцеїстам пісенний репертуар на той чи інший вечір. Для більшості ліцеїстів стає відкриттям, що українська пісенна творчість є багатогранною та яскравою, а кожна пісня сповнена глибоким змістом. Найбільшою винагородою для вихователів-викладачів є висловлювання ліцеїстів про те, що в їхніх збірниках аудіозаписів тепер переважають українські пісні.
Родзинкою осередку є проведення щорічного конкурсу “Панночка ліцею” та “Парубок ліцею”. Такі заходи спонукають акумулювати і проявити свої організаційні та творчі здібності не тільки конкурсантів але й вболівальників.
Члени осередку “Молода Просвіта” організовують в ліцеї проведення Дня вишиванки. В третій четвер травня кожен охочий до збереження та популяризації української вишиванки вдягає національну сорочку. У нас таких охочих абсолютна більшість.
Непересічною подією у роботі “Молодої Просвіти” є підготовка та проведення зустрічей з відомими діячами Прикарпаття. Ліцеїсти приймали режисера та актора Ростислава Держипільського, відомого громадського діяча та правозахисника Володимира Ковальчука, спортсмена-ветерана Івана Файчака та багатьох інших.
Просвітяни беруть активну участь у заходах, що проводить адміністрація: свята Стрілецької слави, відзначення річниці Голодомору, бою українського війська під Крутами, Дня української писемності, Шевченківських днів.
Молоді просвітяни є активними учасниками різних громадських заходів нашого міста. Ліцеїсти були однією з найчисельніших спільнот, що споглядала за реконструкціями історичних подій Бою під Крутами та Листопадового чину, брала участь у святкуваннях 100-річчя ЗУНР у м. Івано-Франківську. П’яту частину гравців сеансу одночасної гри в шашки на 150-ти дошках до 150-річчя товариства “Просвіта” теж склали члени осередку “Молодої Просвіти” Фізико-технічного ліцею.
Особливу значущість для формування в підлітків ціннісних (гуманістичних, громадських і духовних) орієнтирів мають благодійні проєкти соціального спрямування. Від початку існування осередку ліцеїсти беруть участь у благодійній акції “Миколай іде до сиріт”. Раніше щорічні подарунки передавали в інтернати для дітей, які залишилися без батьківського піклування, а зараз ФТЛівці допомагають Миколаю прийти до дітей-сиріт, батьки яких загинули в АТО.
Чимало разів відбувалися акції “Подаруй книгу”. В подарунок приймалася винятково україномовна література і кілька сотень книжок отримали воїни АТО, ліцеїсти Одеського військово-морського ліцею, учні шкіл прифронтових районів Донбасу.
Особливий внесок “Молодої Просвіти” у підготовку та проведення новорічних урочистостей. Ліцейський осередок створює свято для тих, хто став їхніми друзями і порадниками, хто сіє в їхніх душах зерна мудрості, любові до своєї держави і до ближнього – для викладачів. Просвітяни готують і особисто дарують кожному працівнику ліцею святкову листівку та новорічну кулю з логотипом “ФТЛ” та малюнком патріотичної тематики. Такі ж новорічні сувеніри отримують і ліцеїсти, що стали переможцями різних інтелектуальних змагань – олімпіад, турнірів, конкурсів. Всі ліцеїсти отримують в дарунок “Коляднички” – збірники колядок та віншувань, укладачами яких теж є юні просвітяни. Також члени осередку є активними учасниками Вертепного дійства.
Пандемія коронавірусу змушує до пошуку нових способів проявити себе. Завдяки креативності і творчості керівника художньої творчості, музиканта та просвітянина Сергія Базовського у ліцеї почали створювати музичні патріотичні та тематичні фільми: “Борцям за волю України”, “Ми пам’ятаємо. Голодомор 1932-1933 рр”, “Різдво”. Юним просвітянам особливо до вподоби цей новий вид діяльності, вони охоче стають акторами цих кінокартин.
Сучасна молодь – це покоління, яке підтримує процеси формування демократичної незалежної держави, відродження України, потребує більш конструктивних та динамічних еволюційних кроків щодо розвитку суспільства. Врешті, це генерація людей радикально налаштованих. Участь у молодіжних громадських організаціях є важливим щаблем для молоді до їхньої активної громадянської позиції в дорослому житті. Віриться, що сьогоднішні юні просвітяни стануть активними громадськими діячами, політиками і волонтерами, які збережуть самостійну незалежну державу та відродять економічну могутність України.
Це лише частина досвіду національно-патріотичного виховання молоді, в якому активну, а часто й провідну роль відіграє товариство “Молода Просвіта”. Отже товариство “Просвіта” має важливу місію в українському суспільстві, воно не втратило своєї значимості протягом 152 років і є важливим рушієм формування громадянського суспільства у демократичній державі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment