ПРОТИАНГЛІЗМ Подача 14. ДУДЛ Чи збагатило б мову вживання англійського слова бред замість хліб?

У день ювілею нашої неперевершеної Катерини Білокур натрапила серед новин на таке речення: “Google відзначив 120-річчя з дня народження української художниці Катерини Білокур святковим дудлом”. Останнє слово в реченні викликало асоціяцію лише дурдому. Це ж яким треба бути хворим на відчуження від власної культури, щоб, згадуючи українську художницю, яка навіть не знала слова пейзаж, а малювала геніяльні краєвиди, приплести до спогаду про неї це незугарне чуже слівце.
Мимоволі згадала видатного українського мовознавця Святослава Караванського, у столітній ювілей якого зайдемо цьогоріч 24 грудня, який саркастично зауважив щодо іншого англізма імідж: “Англійське слово імідж прийшло до нас з Росії як головної бази “нової” лексики в УССР. Доцільність вживання слова імідж дуже сумнівна. Чи збагатило б мову вживання англійського слова бред замість хліб? Те саме і з іміджем. Імідж – це образ. Крім того, імідж заступає слова ім’я, лице та обличчя (вжиті зі значенням репутація, реноме). Нащо усувати з ужитку наші слова образ, ім’я, обличчя? Для хизування вченістю? Це хвороба. І хвороба не така вже й невинна. Вона є породженням і заразом призвідцем національного нігілізму” (С. Караванський. Секрети української мови, 1994, с. 148).
Отож хіба українські слова малюнок, зображення, картинка, заставка не покривають значення дивогляда дудла? Подивімося у значення та походження цього слова в англомовному світі. Можливо, відразу ж відпаде бажання використовувати його в українських контекстах. Сягає цей дудл початку ХVII ст. (спочатку як іменник, що позначає “дурня”, пізніше як дієслово у значенні “обдурити”): з нім. dudeltopf, dudeldopp “простак”. Натомість англомовний світ сьогодні уживає це слово у значеннях, що, звісно, закорінені в своє праджерело – і метафорично розширюючи його:
doodle 1[ˈdu:dl] п розм.
1. розм. бовдур, лобуряка;
2. закарлючка; безглуздий малюнок.
doodle 1 [ˈdu:dl] v розм. (past і p. p. doodled, pres. p. doodling)
1. механічно вигравати;
2. обдурювати;
3. грати на волинці.
doodle 2 [ˈdu:dl] п чоловічий орган.
Yankee-Doodle [ˌjæŋkɪˈdu:dl] n “Янкі Дудл” (жартівлива пісенька американців). cock [kɒk] n
~s cock-a- doodle -doo/crow півні кукурікають (ВАУС, 2011, Є. Гороть та ін.).

doodle [ˈduːd(ə)l]
1. v
1) несвідо́мо малюва́ти; малюва́ти карлю́чки; писа́ти карлючка́ми (недба́ло); че́рка­ти; ба́зграти;
2) ба́витись дурни́цею, пусти́м;
3) діял. підду́рювати, обду́­рювати, дури́ти, підма́нювати, обшахро́вувати
2. n
1) мазюки, карлю́чки, закарлю́чки, закарлю́ки; пи­су́льки-криву́льки; че́ркан­ня; несвідо́мий малю́нок; грифонаж; дудл;
2) архаїч. балаба́н, бе́взень, дурни́ло, бо́вдур, ло́бур, штурпа́к, на́довбень; леда́й, дармоби́т, ба́йдич (Загальний народний англійсько-український словник, 2010).
Ще показовіші у значенні цього слова е-джерела https://www.dictionary.com/browse/doodle; https://www.lexico.com/en/definition/doodle (Словник США): каракулі. Зокрема, дієслово (вживають з об’єктом або без нього), doo · dled, doo · dling: “малювати або писати без діла”: Він каракулював протягом усієї лекції.
Вживають його й метафорично: “витрачати (час) на безцільну чи дурну діяльність”; у діялектах: “обманювати, обдурити”; як архаїчне: “нерозумна або дурна людина”. Як іменник – це дизайн, малюнок або подібне, зроблене без дійових графіків; грубий малюнок, зроблений абияк.
То чи був сенс приплітати до геніяльних картин Катерини Білокур, що, не навчаючись жодного дня в жодній школі, здобула світову славу для своїх картин, своєї культури і своєї країни? Згадалося Лесине з перекладу Френсиса Фегі “Справа ірландської мови”: “геній завжди здобуде собі все­світнє признання, хоч би він промовляв найрідше уживаною мовою”.
То чи здобудемо ми собі визнання цим дудлом та іже з ним?
Ще не обтрясли з себе московського словесно-ментального бруду, як національно безхребетні вгрузли в англо-український суржик.

“Ми запрошуємо до нашого дому всі культури, але вони не мають нас збити з ніг на порозі нашого дому” (Магатма Ганді).

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment