«Щедрик» — вітання від Кошиця через століття

Ольга Жмудовська
Звуки “Щедрика” у виконанні хору під керівництвом Олександра Кошиця, відтворені на першій платівці з українською музикою (1922 рік, компанія Brunswick, США), а також перший відомий грамзапис “Caroll of the Bells” прозвучали 26 грудня в міській раді Кам’янця-Подільського. Записи вперше публічно відтворили на грамофоні The Victor-Victrola VV-VI (виробництва США, 1922 рік), який є ровесником унікальної платівки.

Сесійна зала міської ради в рамках презентації проєкту “Кам’янецькі ноти і крила “Щедрика” та однойменної виставки зібрала науковців, музикантів, мешканців міста. Захід, організований Кам’янецьПодільським об’єднанням товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка у співпраці з низкою громадських інституцій, навчальних закладів, був гаряче підтриманий місцевою владою і міським головою Михайлом Посітком.
Тема “Щедрика” вже декілька років — у полі зацікавлення кам’янецьподільських просвітян, оскільки саме з Кам’янцем пов’язана доля знаменитого хору, оголошеного Симоном Петлюрою агентом “культурної дипломатії незалежної України” 100 років тому і відправленого у великій світ нести звістку про мистецьку досконалість українців, що прагнули волі і билися за свободу. Хор вже ніколи не міг повернутися до рідного дому, який захопили більшовики і втопили в крові мрію про незалежну державу. Але майже через століття в Україні зазвучав їхній спів з американської платівки…
Також під час заходу народна хорова капела “Дніпро” подарувала прем’єру пісні “The Bluebirds” (1933) – невідомої в Україні версії, яка була написана за три роки до “Carol of the Bells” і слова якої відображають саме зміст “Щедрика”. Капела є спадкоємцем і послідовником студентського хору Університету Святого Володимира, який під керівництвом Олександра Кошиця 25 грудня 1916 року у Києві вперше публічно виконав “Щедрика” на великій сцені. Анатолій Паладійчук, просвітянин, дослідник, повідомив:
— Сто років тому хор легендарної Української республіканської капели під керівництвом О. Кошиця був прекрасним відображенням кам’янецької доби в історії України. Шлях “Щедрика” до світової популярності розпочався у Кам’янціПодільському, і хоча доля артистів надалі була складною, драматичною, сповненою суму за батьківщиною, вони виконали свою місію. Трагічнішою була доля самого композитора Миколи Леонтовича, який залишився в Україні і був убитий червоними окупантами. І про це ми разом з головою місцевих просвітян В’ячеславом Полятинчуком і науковцем Дмитром Бабюком і хотіли розповісти у цьому проєкті. Наукову експертизу забезпечує Тіна Пересунько, автор і координатор проєкту “Світовий тріумф “Щедрика” – 100 років культурної дипломатії України”. Запрошуємо у ці різдвяні дні долучитися до святкової казки із історичним підгрунтям, яка цього року народжується ще і в Кам’янціПодільському!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment