Відкрилася Андріївська церква

Георгій ЛУК’ЯНЧУК
Андріївська церква, що розташована на Андріївському узвозі у Києві, споруджена за проєктом архітектора Бартоломео Растреллі у стилі бароко. Церкву називають “Лебединою піснею Бартоломео Растреллі”. Збудована у 1747-1762 роках у стилі бароко, вона зберегла архітектурні форми та своє внутрішнє оздоблення, що є еталонним зразком барокового церковного інтер’єру. Вона є пам’яткою архітектури та монументального живопису XVIII ст. світового значення, входить до складу Національного заповідника “Софія Київська”.

Реставрація Андріївської церкви тривала 11 років. За цей час майстри відновили оригінальний колір стін, укріпили схил, фундаменти церкви та стилобату. Також проведено реконструкцію іконостасу авторства видатного архітектора Бартоломео Растреллі, повернуто автентичне розташування ікон. У суботу, 12 грудня пам’ятку відкрили офіційно, в неділю, 13 грудня (на свято Андрія Первозваного) в храмі відбулось перше богослужіння, а з вівторка, 15 грудня, церква відчинила двері для всіх відвідувачів.
В урочистій Літургії з нагоди свята апостола Андрія Первозваного, яка відбулася в неділю 13 грудня, взяли участь п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко та Марина Порошенко. Святкове богослужіння в Андріївській церкві, що відкрилася після тривалої реставрації, очолив особливий представник Вселенського Патріарха Варфоломія митрополит Гальський Еммануїл (Адамакіс) у співслужінні архієрея ПЦУ архієпископа Чергінівського та Ніжинського Євстратія (Зорі) та Екзарха Вселенського Патріарха Варфоломія в Україні єпископа Команського Михаїла (Аніщенка).
Відкриття відреставрованої Андріївської церкви привітав і діючий президент Володимир Зеленський: “Упевнений, що наступного року матимемо ще більше таких приємних приводів для радості, адже у 2021 році розпочинаємо відновлення великої кількості пам’яток культури та архітектури України в межах Національної програми “Велике будівництво”. Спільними зусиллями ми зможемо відновити багато унікальних об’єктів і зберегти їх для нащадків”…
Відтепер щонеділі та на свята тут відбуватимуться традиційні богослужіння, а в інші дні знаменита церква працюватиме, на радість всім шанувальникам давнього мистецтва, як світський музей. У будівлі встановлено сучасне освітлення. Для людей з вадами зору та дитячих екскурсій майстри вилили з гіпсу окремі елементи оздоблення храму, щоб до них можна було доторкнутися та відчути їхню форму.
Висота Андріївської церкви становить 50 метрів. Світовою спільнотою споруда Андріївської церкви занесена до каталогу “1000 чудес світу. Шедеври людства п’яти континентів”, виданого у Німеччині 2002 року, та внесена до Списку Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО. Андріївська церква пережила нелегкі часи – у ХІХ столітті її ледь не знищили. Російський імператор Олександр ІІ хотів знести церкву, а на її місці побудувати кріпосні споруди. За радянських часів у церкві був антирелігійний музей. 14 травня 1942 року в Андріївській церкві був хіротонізований на єпископа Переяславського майбутній патріарх Мстислав (Скрипник). Тут же він проводив богослужіння під час свого перебування в Україні в 1990-1992-х роках — в новітні часи вона була храмом Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). Тож є свій символізм у тому, що нині знаменита Андріївська церква за пропозицією 5-го президента України Петра Порошенка рішенням Верховної Ради передана у постійне користування в якості патріаршого храму Вселенському першоієрарху, який подарував Православній Українській Церкві автокефалію -(Томос). Тож у храмі незабаром звучатимуть грецькі піснеспіви і служитимуть ієрархи та духовенство Вселенської церкви.
Коментар В’ячеслава Кириленка
Радію разом з багатьма українцями щодо завершення ремонтних робіт та реставрації Андріївської церкви. Радий, що доля дала можливість бути причетним до цієї великої справи. 2015 року, після тривалої та непростої боротьби, мною було змінене керівництво Національного заповідника “Софія Київська” і до роботи повернулася пані Неля Куковальська, яка знає Заповідник, напевно, найкраще в Україні, є патріоткою та справжньою професіоналкою у своїй справі. Майже відразу після її призначення нами було ухвалене рішення про повне відновлення ремонтних та реставраційних робіт, що диктувало необхідність закриття Андріївської церкви для відвідувачів, а відтак і припинення Богослужінь у ній. Пригадую, це рішення викликало невдоволення у громаді УАПЦ, яка провадила Богослужіння у Андріївській, але після кількох непростих зустрічей із Владикою Макарієм — тоді Предстоятелем УАПЦ — напругу вдалося зняти. За що хочу, принагідно, Владиці Макарію ще раз сьогодні подякувати.
Саме ж фінансування стало можливим після кардинального збільшення у декілька разів видатків на культуру в Держбюджеті на 2015 рік. У бюджеті за моїм наполяганням як міністра культури з’явилася нова Програма видатків розвитку, завдяки якій і було розпочато фінансування реставрації Андріївської церкви, як, до речі і Катерининської церкви у Чернігові, Національного будинку органної музики, який розташований у Свято-Миколаївському Соборі у Києві та багатьох інших архітектурних пам’яток.
Слід сказати, що всі наступні міністри культури забезпечили продовження фінансування реставрації Андріївської церкви і це у доброму розумінні демонструє спільне усвідомлення значення Андріївської церкви для України. Особливо зараз, коли після створення ПЦУ, саме ця церква стала осередком Богослужінь Вселенського патріархату.
Відновлення Богослужінь у Андріївській церкві та відкриття її для відвідувачів — це по-справжньому добра та знакова новина для України у цей непростий рік. Слава навіки Богові! Слава Україні!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment