Світло їхніх душ

Присвячується родині Михайла та Михайлини Іванюків

Дмитро НИКИФОРЯК,
голова Вижницького районного осередку ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка

У нашому краї та й далеко за його межами знають славну родину Іванюків. Письменниця з Криму Наталія Осипчук сказала про них: “Дві долі поєдналися в любові”. Вони поєдналися для самовідданого служіння рідній землі – Україні. Це було сенсом їхнього життя. Не гналися за матеріальними статками, бо вони з часом зникають безслідно, а залишили незнищенні духовні багатства: книги про історію, культуру, звичаї і традиції, про наш край, народний музей, національно-визвольну боротьбу за самостійну Україну. А ще – великий архів, в якому є багато неопублікованих творів і статей, зокрема рукописна книга пана Михайла “Вік у неволі” на 753 сторінках.
Михайла Іванюка серед нас немає вже 7 років (помер у 2014 р.), а Михайлини – 3 роки (померла у 2018 р.). Свій життєвий шлях подружжя прожило гідно, самовіддано, красиво, на славу Україні. Якщо нам вдасться виховати наших дітей і внуків такими, як вони, то ніколи, ніхто і ніщо не загрожуватиме територіальній цілісності України.
Роки біжать швидко. Багато чого забувається, стирається з пам’яті. А ще тепер, в час коронавірусної кризи, люди більше переймаються, як зберегти здоров’я і вижити в цих складних умовах. Через онлайн-навчання діти та молодь втрачають живе спілкування, знижується рівень знань… Навіть важко уявити, до чого може призвести така ситуація. Світ і життя стають іншими.
Попри це все, ми повинні свято пам’ятати про нашу славну історію, про людей, які самовіддано служили і служать Україні. Тому з ініціативи голови райдержадміністрації Михайла Чорнея, відділу освіти РДА (Г. І. Гринчук), Вижницького районного об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Т. Шевченка та районної бібліотеки (В. В. Білак) наприкінці грудня минулого року була проведена онлайн-конференція “Світло їхніх душ”, присвячена родині Михайла та Михайлини Іванюків. Значну допомогу в підготовці і її проведенні надали районна бібліотека (В. В. Білак), райком профспілки працівників освіти і науки (Я. С. Борсук), Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вижницької міської ради (О. Я. Борсук).
Конференція проходила за участю заступників директорів шкіл з виховної роботи, голів первинних осередків Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка та працівників міських, селищної та сільських бібліотек.
Відкрила онлайн-конференцію в. о. начальниці відділу освіти РДА Ганна Гринчук. Вона нагадала всім про творчий і життєвий шлях Іванюків.
Народна поетеса з Іспаса Олена Швейко прочитала поетичну присвяту цій славній родині. Її щирий вірш задав конференції емоційний настрій:
Зібралась “Просвіта”
в цю пам’ятну днину,
Щоби вшанувати велику родину
Наставників наших,
ідейних батьків,
Вельмишановних Іванюків,
Що вірно служили своєму народу,
Боролись за правду,
за гідність, свободу.
Голова райдержадміністрації М. В. Чорней наголосив, що родина Михайла та Михайлини Іванюків були першими у виборюванні незалежності України, а потім – в її утвердженні. Все їхнє життя було присвячене служінню Україні. Вони видали багато книг, в основному за власні кошти. Цінним є видання “Літературно-мистецька Вижниччина”, над яким вони працювали понад 20 років.
Керівник апарату районної ради Георгій Івоняк відзначив, що важко собі уявити становлення і розвиток нашого краю без цих людей. Вони постійно брали активну участь в політичному, громадському і культурному житті краю. Вони назавжди залишаться у нашій пам’яті.
В. о. начальниці сектору культури райдержадміністрації Ангеліна Юрійчук розказала про життєвий шлях Михайлини Іванюк та її самовіддану працю зі створення Вижницького музею націо­нально-визвольної боротьби в нашому краї.
Голова районного товариства політв’язнів і репресованих Ольга Анич звернула особливу увагу на великий внесок Михайла Іванюка у створенні в районі осередків “Просвіти” та патріотичну і благодійницьку роботу однойменного хору.
Заступниця директора Долішньо-Шепітської ЗОШ І-ІІІ ступенів Валентина Лазорик розповіла про те, як в їхній школі виховують дітей на прикладі життя та творчості родини Іванюків. Не можна допустити у теперішній важкий час відступництва від моральних і патріотичних принципів Іванюків.
Почесний директор Вижницької гімназії Прокіп Стратій пригадав ініціативність та активне сприяння Михайла Іванюка у відкритті Вижницької гімназії (1993-1994 рр.). Патріотизм, професіоналізм і самовідданість для цих людей були справжніми, – підкреслив він.
Викладач української мови та літератури Вижницького коледжу мистецтв і дизайну Василь Гора відзначив, що Іванюки тримали високий рівень патріотизму в нашому краї. Таких людей народжується небагато. Вони ведуть за собою інших.
Директорка Чорногузівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Лідія Ковалюк та учні школи підготували цікаву добірку матеріалів про Михайлину Іванюк, яка народилася в Чорногузах.
Заступниця директора Вижницької гімназії Наталія Черкач відзначила, що родина Іванюків не дбала про свої матеріальні блага, жила з того, що вродило на їхньому городі. А свої мізерні пенсії вони віддавали на видавничу діяльність.
Директорка Вижницької центральної районної бібліотеки Валентина Білак ознайомила з виставкою творів Михайла і Михайлини Іванюків та літературою про них. Вони дуже багато часу приділяли співпраці з бібліотекою, організовували тут багато різноманітних патріотичних заходів і зустрічей.
Голова районного товариства “Гуцульщина” Василь Марчук звернув увагу на те, як ці люди все робили разом: боролись за Україну, писали і видавали свої твори, створювали народний музей. Якщо когось з них викликали у владні кабінети, то вони теж ішли разом, бо могли бути неприємності. Пан Михайло виступав з патріотичними промовами, а пані Михайлина – з гуртком “Червона калина”. Такими вони нам запам’яталися.
Голова райкому профспілки працівників освіти і науки Яро­слав Борсук, зокрема, сказав: “Ми тут зібралися, щоб вклонитись і подякувати родині Іванюків. У них ніколи не було радикалізму. В них були справжні патріотизм, самовідданість національній ідеї. Сьогодні ми щиро, з любов’ю говоримо про цю славну родину”.
Заступниця директора Берегометської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4 Людмила Бердюк відзначила, що родина Іванюків жила тільки для України. “В нашій і в усіх школах району знають, шанують і пам’ятають цих гарних людей. Михайло Іванюк був професійним педагогом, а коли працював інспектором шкіл, то був учителем учителів”, – розповіла вона.
Заслужений журналіст України Степан Кириляк зазначив: “Є таке значуще слово у літературі “постаті”. Ці двоє людей належали до великих постатей в боротьбі за самостійну Україну, в літературі, в поезії, в публіцистиці, в пошуковій історико- краєзнавчій роботі, у створенні музею”.
Учениця 10 класу Банилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Яро­слава Матеміш розповіла про враження від відвідин музею-світлиці Іванюків і про те, що в їхній школі зібрано багато матеріалів про життєвий і творчий шлях родини.
Учасники онлайн-конференції прийняли звернення до голови районної ради М. І. Андрюка, голови райдержадміністрації М. В. Чорнея, голови Вижницької громади О. Г. Чепіля про облаштування і юридичне оформлення музею-світлиці родини Іванюків та передбачення на це відповідних коштів.
Шануймо тих, хто вірить у свою державу і свій волелюбний народ. До таких подвижників належали Михайло та Михайлина Іванюки, яких у свій час єднали доля та спільна громадсько-політична праця, а зараз єднає всіх нас пам’ять про них і їхні величні справи.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment