На крилах провісниці весни

Світлана МАСЛОВСЬКА,
в. о. голови Чернівецького обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка

Кажуть, нас накриває епідемія… ні, цього разу – не COVID19, а складнощі читання. Популярною стала “війна лайків” у соцмережах та відмовки “нема часу”… Дорослі дядьки й тітки “зависають” у Фейсбуці та Інстаграмі. А що казати про дітей, які наслідують нас, всмоктують, як губка, наш “світогляд”, а вже потім – решту?.. Ніхто не каже, що Інтернет – це погано! Боже збав! Біда лише в тому, що відділити полову від зерна вдається небагатьом із нас. Тому друковане слово всупереч часові таки залишається єдиним претендентом на достовірність. А якщо це ще й пізнавальні дитячі й педагогічні ідеї?.. Та зрештою, платформа для старту творчості юних обдаровань?.. Ось ми й підійшли до головного. Йдеться про єдиний у нашому краї дитячий патріотичний, літературнопросвітницький журнал “Буковинська Ластівка”, чергове число якого читачі отримали наприкінці 2020 року.
Згадаймо його родовід. Перший дитячий журнал “Українська Ластівка” був заснований товариством “Просвіта” та вийшов ще у 1933 році у Чернівцях, відкривши широкий світ для українських діток буковинського краю. Саме на Різдвяні свята “Українська Ластівка” отримала щонайкращі відгуки не лише на Буковині, а й на Галичині. То були часи, коли на Буковині господарювала Румунія і українська мова та слово були надто дорогими для українських буковинців. У радянські часи журнал не функціонував. 31 травня 1993 року видання журналу було відновлено з ініціативи Віктора Косяченка. Засновниками “Буковинської Ластівки” (перейменування відбулося у 2019 році) є Чернівецьке обласне об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка та редакція літературнопросвітницького журналу.
Нинішнє число “Буковинської Ластівки” – насичене, мотиваційне, витончене карбованою поезією й прозою. Це велика колективна праця, яка має належне місце у сьогоденній гуманітарній сфері Буковини і яка у складний ковідний період підбила непоганий, на наш погляд, підсумок 2020 року і, водночас, профілює перспективи та завдання на майбутнє.
Відкриває майже 100сторінкове видання фотоінформація про лавреатів обласної літературнопросвітницької премії ім. Ю. Федьковича, заснованої буковинською “Просвітою”. За цими фото впізнаємо відомі імена популяризаторів життя і творчості Буковинського Шевченка (Федьковича). Це Марія Матіос, Микола Шкрібляк, Лариса Бережан, Тамара Мінченко, Валентина Погрібна.
Поезія школярів і студентства шкіл і вишів Чернівеччини – чиста і відверта. Цей процес творення нових цінностей крізь призму російськоукраїнської війни часто залишається рубцем на серці у юних переселенців… “Цінуй своє щастя й життя, Цінуй своїх рідних і друзів, Цінуй свою мову та Батьківщину…”, – пише просто і водночас символічно про головні життєві цінності Костя Рябцев, учень Чернівецької ЗОШ № 4, який приїхав на Буковину з Донбасу…
Є і “вічні” теми в прозі – любов до України, витоків буття, невмирущі родинні цінності: “Дідова наука”, “Як я собі чоботи заробив”, “Сім шматочків хліба”. Першу і головну рубрику, найбільш наповнену – “Конкурс (поетичний і прозовий)” “Ми – діти землі, що Вкраїною зветься” – замикає творче дослідження учнів 10 класу Чернівецької ЗОШ № 24 навідин Лесі Українки до Чернівців, до посестри по перу Ольги Кобилянської. Цей матеріал не останній у низці досліджень, оскільки ця тема є невичерпною, як і любов до Лесі, 150річчя якої відзначаємо 25 лютого.
Загалом зміст журналу організовують 14 рубрик. Вони підібрані так, щоб читач знаходив відповіді на всі запитання. До того ж, упорядники видання (Марія Пелех, Лариса Драюк, Світлана Антонова) професійно систематизували всі теми, подбали про привабливі фотоілюстрації та художнє оформлення, а публікації є цікавими й корисними для юні, для їхніх батьків, для педагогів і викладачів та будьякого читача.
Багатогранність не лише вражає, а стає духовним компасом для тих, хто йде до пізнання Людини, України, Всесвіту.
Важко уявити сьогоднішню “Ластівку” без життєвих історій про наших захисників на російськоукраїнській війні. Це рубрика “Віхи історії”. Так, ці хлопці вже ввійшли в історію, бо їм назавжди стільки, скільки визначила куля снайпера… Владиславові Трепку – 27. Своє життя віддав Сашко Чигрин та багато інших, справжніх героїв України з Буковини. На згадку про них на Центральній площі Чернівців діти загиблих героїв та військові побратими встановили та освятили “Дзвін пам’яті”, який звучить як нагадування про тих, хто поклав життя в боротьбі за Україну.
“Просвітянські новини” відкривають серію інформацій про культурнопросвітницькі заходи.
У рубриках “Окрилені любов’ю до слова”, “Пам’ять”, “Молодопросвітяни”, “Свята, соборна, незалежна”, “Родом з дитинства” – матеріали, варті читання, емоцій позитивних і трепетних.
Маємо за честь друкувати в “Буковинській Ластівці” матеріали голови Товариства української мови ім. Т. Шевченка в Чикаго (США) професорки Віри Боднарук.
І який то дитячий журнал без творчості малят – для них рубрика “Ластів’ятко”. Безпосередність хлоп’ят і дівчаток залучає до читання не лише малечу, а й їхніх батьків. Коли ж ще й маєш стимул – участь у різних мистецьких і літературних конкурсах Буковинської “Просвіти” (остання сторінка – переможці і нагородження) – бажання творити, реалізувати себе зростає стократ.
Кажуть, ластівка – символ весни, яка осьось природно настане, а ще – провісник добра і гарних новин. Хай щире словотворення на крилах нашої “Ластівки” ощасливить кожного юного читача.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment