ПРОТИАНГЛІЗМ від Ірини ФАРІОН. 23. ТРОЛЬ (ТРОЛІНГ)

Інтернетне середовище немислиме без слова троль, тролінг, що означає розміщення в інтернеті сторонніх, нетематичних (на форумах, у групах новин та ін.) провокаційних повідомлень з метою викликати конфлікти між учасниками, образи, марнослів’я чи маніпуляцію політичними поглядами тощо.
Основна мета тролінгу як процесу не лише привернути до себе увагу, а й зірвати конструктивне обговорення, повести його в інше русло тощо. Словом, це те, що відповідає звичному для нас латинізму провокатор (provocator “той, що кидає виклик”, СІС, с. 763) – підбурювач.
У сучасному англійському вживанні тролінг може описувати техніку риболовлі повільним перетягуванням приманки чи гачка з рухомого човна, тоді як тралення описує загальнокомерційний акт перетягування рибальської мережі. Раннє неінтернет-сленгове використання тролінгу трапляється у військовій справі: до 1972 року термін “тролінг для МіГ” був задокументований пілотами ВМС США у В’єтнамі.
Уперше в інтернет-сенсі слово троль  виникло наприкінці 80-х років ХХ ст., де його відносно невинно використали, щоб викрити новачка (нового користувача інтернету) на форумах та дошках оголошень. Тролінг зазвичай передбачав дурне запитання або навмисну помилку, щоб перевірити, чи зреагують користувачі на таку приманку. Себто таке собі невинне збиткування чи глум як зле висміювання чи насміхання (СУМ II, 87). Окс­фордський словник у цьому значенні фіксує це слово з 1992 року.
Таким способом спостерігаємо метафоричне перенесення значення англійського слова troll у риболовлі, де через яскраву бляшанку приманюють риб, на процес зумисного підбурювання і навіть глуму з людей в інтернет-середовищі, куди закидують слова-бляшанки образ. Звідси виникла фразема не годуй троля, себто не реагуй на його вкиди й приманки. Проте вживання цього слова в інтернет-середовищі підсилено значенням ще одного слова, запозиченого зі скандинавської мітології до англійської мови, що створило омонімний ряд:
troll I. n 1) строфи, які співці виконують почергово, 2) риб. блешня (прикріплена на кінці волосіні блискуча металева пластинка як принада для риби – СУМ I, с. 197); 2. v 1) співати (почергово вступаючи), 2) ловити рибу на блешню, 3) котитися, крутитися.
troll II. n сканд. міт. троль (АРС, с. 786).
Друге омонімне значення іменника troll у значенні потворного карлика або велетня сягає 1610 року і походить від давньоскандинавського слова троль, що означає “велетень” або “демон” (˂ гр.daimōn “божество, дух”, у християнській релігії – злий дух, диявол), що населяють підземелля або печери.
Це слово стало загальним означенням всієї нечисті. Понад те норвезьке слово “чари, чаклунство” теж має корінь “троль”: “тролльскап” (trollskap).
Якщо тролі існують у фольк­лорній та фентезійній літературі століттями, то онлайн-тролінг  започатковано щойно з інтернетом: тролі – це люди, що роблять навмисне образливі чи провокаційні дописи в інтернеті.
Отже, мітологічно тролі – це наше біси, тобто злі духи, демони, що є уособленням всієї нечистої сили в одній людині. У нашій українській мітології (чи демонології) розрізняли “біса полуденного” – полудниця, “біса на обійсті” – домовика, “біса-волосатика” – лісовика. Усе разом – це велетні або духи різних хвороб, що вселяються у людей і тварин. Є і “білі біси”, що живуть в горішньому світі на відміну під підземних бісів – “страхів” (В. Войтович. Українська міфологія. К.: Либідь, 2002, с. 28).
Бісом також називали Чорнобога – сутність зла, темних сил, смерти. Бісів уявляли потворами зі свинячими рилами, довгими вухами, хвостами, палахкими очима. Натомість одна з рис тролів – довгі носи. Наші біси хрюкають, виють, вищать; збивають з дороги перехожих, заводять нещасних в багно, непролазні хащі, штовхають до ополонки і т. д. – тобто заманюють. Натомість тролі харчуються м’ясом, часто пожирають людей, поважають гроші, охочі до людських жінок, можуть бути і добрими, проте бояться світла, на якому кам’яніють (Українська міфологія та культурна спадщина. Автор-упорядник О. Кононенко. Харків: Фоліо, 2011, с. 167, 186–187).
Цікаво, що одна з етимологій лексеми біс, як і другого значення англійського слова troll, пов’язана з поняттям “блищати”, а отже, “заманювати, манити”: стсл. бҍсъ ˂ псл. běsъ ˂ *boids- (˂іє. *bhoidh-), очевидно, пов’язане з bojatisę “боятися”, що споріднене з лит. baisà “страх”, baisus “жахливий, бридкий” і т. д. до іе. *bhōs- “блищати, світити” і пов’язування з дінд. bhāsati “блищить”, bhāsā “світло, блиск” (ЕСУМ 1, с. 201).
З тролем пов’язують такі слова-синоніми: гігант, гном, демон, гоблін, карлик, монстр, кобольд.
До цієї чужомовної “чортівні” долучимо передусім словотвірні синоніми питомої лексеми біс та її частиномовних похідників: бісеня, біситель, бісиха, бісиця, бісурка, бісовщина, бісота; бісити, біснуватися, добіса, достобіса, забісований (ЕСУМ, 1, с. 201), бісенятко, бісик, бісило, бісище, бісовило, бісяка (О. С. Вусик. Словник синонімів української мови. Тернопіль: Богдан, 2013, с. 524).
Лексичних синонімів до біс за словником О. Вусика маємо 136 (серед них і словотвірні похідники), найпоширеніші з яких: чорт, антипко, антихрист, болотяник, вельзевул, вернивода, гаспид, демон, диявол, дідько, домовик, злодух, идол, курдуплик, куцак, куций, куць, лихий, лукавий, луцифер, нехрист, нечистий, огнянець, пекельник, рогатий, сатана, триклятий, щезник, яропуд (Вусик, с. 524).
Отже, поширення новоанглізму троль та похідників тролінг (та граматично пристосованого тролити) в інтернет-просторі зумовлене не лише метафоричним перенесенням одного зі значень англізму troll як заманювати рибу під час риболовлі на блешню, а й омонімної лексеми троль, запозиченої зі скандинавської мітології з основ­ним значенням демон, функція якого в тій самій спокусі та заманюванні людей до зла. Як бачимо, і мітологічно, і лексично, й етимологічно лексема троль не така вже невинна, як і сам цей огидний процес тролінгу в павутинні нету.
Щодо наших прямих відповідників до тролів, то і за значенням, і з походження (найменше за функціями) найближче перебуває лексема біс (зі всім словотвірним багатством) та її похідники біснуватися, біситися. Вважаємо, що, з огляду на мітологічне походження слова троль як символу скандинавської культури, воно може розширити (а не замінити!) наш багатий ряд синонімів до слова біс.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment