Жив при світлі пісні

Пам’яті Миколи Буравського

Всеукраїнське товариство “Просвіта” імені Тараса Шевченка, Київський академічний театр українського фольклору “Берегиня”, шанувальники народного мистецтва, колеги, друзі, родина із глибоким сердечним болем повідомляють, що 1 березня 2021 року на вісімдесят першому році життя відійшов у засвіти Микола Олександрович Буравський, засновник і багаторічний художній керівник, згодом – головний режисер театрально-концертного закладу культури “Київський академічний театр українського фольклору “Берегиня”, один з перших київських просвітян, багаторічний член Центрального правління “Просвіти”.
Народився М. О. Буравський 25 червня 1940 року в селі Бровки Ружинського району Житомирської області.
У 1967 році закінчив Державну консерваторію України ім. П. І. Чайковського по класу диригент-хормейстер. Працював викладачем та завідувачем кафедри музики і співів Ніжинського педагогічного інституту імені Миколи Гоголя.
У 1988 році здійснив свою мрію – створив Київський фольк­лорний театр „Берегиня“. Нині це єдиний в Україні театр, який займається вивченням та пропагандою аутентичного фольклору нашого народу та сценічними засобами відтворює народні обряди, звичаї, ритуали, як важливі пласти духовної культури нації.
Саме за сценаріями і режисерськими втіленнями М. Буравського створювалися концертні програми та вистави: “Животоки” (1988 р.), “Щедрий вечір” (1989), “Славні козаки-запорожці” (1990 р.), “Купальські вогні” (2001 р.), “Чумацький шлях” (2004, поновлення – 2018 р.), “Наддніпрянське весілля” (2005 р.), “Український вертеп” (2006 р.), “Любітеся, брати мої” (2007 р.), “Фольклор народів світу” (2007 р.), “Русалії” (2008 р.), “Маланка” (2016 р.), “Небесна сотня з нами” (2015 р.), “Ось, де Слава України!” (2017 р.), “Українські вечорниці” (2017 р.), “Козацька Слава” (2019 р.), Гала-концерт (2018 р.), “Тіні забутих предків” (музичний супровід) (2019 р.), “Веселощі Кухмістерки” (музична постановка) (2020 р.), “Животоки” (музична постановка) (2020 р.) та інші.
Микола Буравський відкрив новий напрямок у жанрі народного мистецтва, широко застосовуючи фольклор, невтомним збирачем якого він був усе своє життя. Колектив театру гідно представляв українське мистецтво — як в Україні, так і за межами нашої країни, завдячуючи талантові та організаційним здібностям Миколи Олександровича.
Сьогодні у репертуарі театру 22 різножанрові вистави та театралізовано-концертні програми, створені народним артистом України М. О. Буравським, що мають заслужений успіх у глядача, живуть на українській сцені.
Він був невтомним на посаді головного режисера театру, його вистави “Українські вечорниці” (2017 р.), “Козацька Слава” (2019 р.), “Чумацький шлях” (оновлення 2018 р.) та багатосюжетні музичні постановки “Тіні забутих предків” (2019 р.), “Веселощі Кухмістерки” (2020 р.), “Марія Примаченко. Світ чарівний” (2020 р.), “Животоки” (2020 р.) сприймалися глядачами всієї України як захопливі дійства, сповнені рідної історії.
Вистава “Українські вечорниці” – це відтворення дійства українських гулянь молоді, фольклорних мотивів Наддніпрянської України, зібраних під час багаторічних дослідницьких експедицій особисто М. О. Буравським.
Доробок “Берегині” безцінний, адже він ґрунтується і на старовинній козацькій пісні, що з глибини віків несе дух та силу українства, яка живе в плоті і крові сьогоднішніх воїнів, захисників землі нашої.
Це і творчі експерименти колективу театру та розширення сфери його діяльності, звертання до взірців українського літературно-драматургічного доробку, музичні постановки здійснив Микола Буравський. Вистави неодноразово визнано кращими на театральних фестивалях України і за кордоном.
Ставши в ряди просвітян за велінням серця, Микола Олександрович Буравський працював безкорисливо і талановито, здійснював режисуру просвітянських вечорів, сприяв збереженню та пропаганді фольклору як джерела правічного українського слова та безцінних традицій рідного народу.
Він належав до тієї когорти культурних діячів, які ставили Україну понад усе. При світлі української пісні і високого самобутнього таланту Микола Буравський віддав все, що мав, рідному народові.
Пам’ять про Миколу Олександровича Буравського завжди житиме в наших серцях, в пам’яті його вдячних шанувальників.

Центральне правління ВУТ “Просвіта” ім. Тараса Шевченка;
колектив Київського ­академічного театру українського
фольклору “Берегиня”

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment