Повірити в себе

У Муніципальній галереї мистецтв Деснянського району Києва відкрили виставку “Мистецтво без обмежень”, яка стала творчим звітом учасників однойменного міжнародного художнього симпозіуму-пленеру, що відбувся в Умані (Черкаська область).

Це унікальний інклюзивний мистецький проєкт, який не має аналогів в Україні. Його мета – підтримувати та розвивати потенціал митців із інвалідністю, активно впроваджувати інклюзивний підхід до реалізації культурноосвітніх завдань і розвиток інклюзивного туризму. Реалізація цього проєкту стала можливою завдяки підтримці Українського культурного фонду й активній участі багатьох уманських інституцій: міського товариства дружби із зарубіжними країнами, Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини та ін.
На пленер завітали майже 30 художників з різних куточків України та зза кордону. Проведено майже 40 майстеркласів, до участі в яких долучилося кілька сотень жителів міста. Під час пленеру було написано понад 100 художніх полотен, у яких відображена історія, краєвиди, архітектурне надбання міста, а також 91 портрет жителів Умані.
Уманці разом із учасниками проєкту під керівництвом заслуженої майстрині народної творчості Марини Головко створили новий артоб’єкт – розписаний елементами Миколаївського розпису паритет біля музею культури і побуту Уманщини.
– Завдання нашої галереї – презентувати високе, якісне мистецтво, – наголосив на відкритті виставки артменеджер Муніципальної галереї мистецтв Деснянського району Києва Олег Смаль. – Після кожної такої виставки здається, що бути краще вже не може. Але виявляється, що може. Від кожної представленої на новій виставці роботи йде тепло, сонячна енергія. Велика заслуга в організації цього проєкту Павла Ротара, який і творить, і захищає Вітчизну. З перших днів війни він зі зброєю в руках на фронті.
– Це вже мій 6й художній пленер, – каже Павло Ротар. – Готував його як автор і куратор близько дев’яти місяців, з них півроку перебуваючи по службі у відрядженні в зоні ООС на Сході України. Пандемія не давала впевненості, що проєкт реалізується. І майже в останній момент все владналося. Дякую Українському культурному фонду за згоду провести цей захід у такому форматі в Умані. Дякую уманцям за їхню наполегливість і щире бажання допомогти художникам реалізувати свій потенціал у рідному місті.
Я зіткнувся з новими викликами і набув нового досвіду. До кінця навіть не усвідомлював, наскільки такий захід важливий для митців з інвалідністю, для їхніх рідних і близьких. Це був неоціненний досвід творчого та людського спілкування. Присвячую цей пленер чудовій людині і вченому з великої літери – Наталії Таньшиній, яка, незважаючи на трагедію, що спіткала її в дитинстві, не втратила надії, наполегливості і жаги до життя. Наталя – взірець стилю і високої фаховості, шляхетності й чарівності.
– Цей унікальний інклюзивний мистецький проєкт, який реалізувався в Умані, дав можливість розвинути потенціал митців з інвалідністю, сприяти їхній соціальній адаптації, розвитку творчих здібностей, а також професійній комунікації художниківаматорів та професіоналів незалежно від їхніх фізичних чи психологічних особливостей, – зазначила голова Уманського міського товариства дружби із зарубіжними країнами, заступник Уманського міського голови Галина Кучер.
Захід надихнув художників з інвалідністю всієї України та інших країн, студентську молодь, визнаних майстрів пензля, народних, заслужених художників України та дітей з інвалідністю полюбити Умань, створити цикл робіт про наше рідне місто та розширити його мистецькі локації новими унікальними експозиціями, що стало культурним “магнітом” для зарубіжних і вітчизняних гостей.
– Особливо цінним є те, що така виставка відбувається у сфері інклюзивного мистецтва, – наголосив представник Українського культурного фонду Роман Гондз. – І не лише тому, що ми повинні бути толерантними. Ми маємо розуміти, що мистецтво може допомагати всім людям. Люди з обмеженими можливостями можуть долучитися до розбудови держави, а держава починає фінансувати такі проєкти.
Учасник пленеру, член унікальної мистецької родини Якутовичів Дмитро Якутович розповів, що ця виставка стала для нього великим подарунком долі. Такі проєкти допомагають людям із обмеженими можливостями повірити у свої сили, надихають на творчість. Член Національної спілки майстрів народної творчості Наталія Осіпенко зазначила, що проєкт “Мистецтво без обмежень” — це новий досвід. Завдяки цьому проєкту вона зрозуміла, що коли людина творить, вона має величезну силу. А заслужений майстер народної творчості України Наталія Свиридюк упевнена, що аби митець міг повноцінно жити, він повинен постійно творити. Саме таку нагоду дають пленери.
Серед учасників пленеру та виставки – Іван Пилипенко, Катерина Білетіна, Катерина Рудакова, Валерій Заліщук, Галина Андрусенко, Галина Інгула, Євген Фіненко, Світлана Ушакова, Іван Петручик, Вадим Мартинюк, інші знані та молоді митці, які представляють майже всю Україну.

Сторінку підготував
Едуард ОВЧАРЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment