Ангел – символ матірної “Просвіти”

Шановна редакціє “Слова Просвіти”! Ми з чоловіком передплачували вашу газету від початку її виходу. Наше подружжя стояло біля витоків Рівненського товариства української мови. Це були непрості, але доленосні для України часи: з однодумцями створювали осередки в різних організаціях та установах, протестували проти зросійщення, проводили патріотичні заходи, готували документи й реєстрували вже товариство “Просвіта”.
Мій чоловік Михайло Борейко відповідав у “Просвіті” за видавничу справу та зв’язки з діаспорою. Від 1998 до 2020 року видано понад 60 рідкісних книг, які були заборонені совєтами або видавались у діаспорі й були невідомі в Україні. Це твори Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Івана Багряного, Івана Огієнка, Уласа Самчука, Гната Хоткевича, Василя Барки, “Лемківські пісні”, “Співаник УПА” та ін. З особливою любов’ю Борейко перевидавав “Кобзаря” з урахуванням творів, заборонених у свій час цензурою. Так з’явилися “Кобзар” 1840 року (поза цензурою), канонічні в науковому плані “Кобзарі” за редакціями В. Доманицького, В. Сімовича, двохтомний “Кобзар” 1876 року, “Українські ночі, або Родовід генія” Єжи Єнджеєвича. Багато нам допомагало подружжя Боднаруків із США, Віра та Богдан, великі патріоти України. Видані книги надсилались у бібліотеки та музеї Черкас, Києва, Кролевця, Канева, Одеси, Бережан, Заліщиків, Тернополя. Нашими книгами нагороджувались молоді люди, учасники мовнолітературних конкурсів, переможці конкурсу читцівдекламаторів. Видання розсилалися українцям за кордон.
На жаль, Михайло Борейко відійшов в інший світ 21 листопада 2020 року (ковід доконав його хворе серце).
Утративши чоловіка й друга, я й далі передплачуватиму “Слово Просвіти”, незважаючи на малу пенсію. З великою приємністю читаю, як на її шпальтах визначні й сміливі люди захищають нашу мову, культуру, без якої немислима незалежна Україна.
П. Мовчан, Д. Павличко, К. Мотрич, Г. Філіпчук, В. Мельниченко, М. Тимошик, І. Фаріон, Г. Пагутяк – хіба можна всіх перерахувати? У березневому номері від 1117 березня 2021 року М. Тимошик пише, як славний Ніжин тримається за московщину: “Раби, підніжки, грязь Москви…”. Як важко від цього на серці!.. Я ж згадала, як рівненські просвітяни в 2009 році їхали вшановувати героїв Крут, заїхали до Ніжина, уточнюючи дорогу, бо заблукали. Перед міською радою побачили ідола Леніна й обурились. Уже з Рівного написали листа міському голові з матеріалами про злочини Леніна. У відписці було сказано, що так хоче громада.
Свого часу писали до Сум, щоб зняли з обласної бібліотеки ім’я Крупської, яка навіть твори Льва Толстого й російські народні казки палила. Отак більше 30 років воюємо з “підніжками Москви”.
Рівненське міське товариство “Просвіта” цьогоріч започаткувало просвітянськоосвітянський проєкт “30 добрих справ до 30річчя Незалежності України”. Уже досить вагомо відзначили ювілеї Лесі Українки, Тараса Шевченка, посадили Лесину грушу і 30 калин у рівненському парку імені Просвіти. Це заслуга нашої ради, до якої входять одержимі і відповідальні люди: К. Сичик (голова), Л. Грекул, М. Жовтан, М. Косарєва, Л. Овдійчук, Т. Сергіюк, Н. Савчук, Л. Ткач, М. Панащук, А. Пастушенко, Н. Войтович. Найбільше приділяємо уваги національнопатріотичному вихованню молоді в школах, дитсадках. Залучаємо дітей до конкурсів читцівдекламаторів (зараз онлайн), до поетичних читань коло пам’ятника Тарасу Шевченку, до участі в мовнолітературних та історичних конкурсах (“Перло многоцінне”, “Об’єднаймося ж, брати мої…”), до інших заходів, загальноміських і в музеї “Просвіти”, у міських та обласній бібліотеках та безпосередньо в навчальних закладах. Буде багато цікавих справ, серед яких “Подаруй вишиванку ровеснику зі Сходу”.
Віримо, що подолаємо намул московського панування та масовий наплив іноземщини. Бо “народ мій є, народ мій завжди буде, ніхто не перекреслить мій народ”!
З великою шаною –

Євгенія ГладуноваБорейко,
багаторічна членкиня правління та ради Рівненської “Просвіти”

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment