Чорний день у червоній країні

Із книги есеїстики «Відкинуті і воскреслі»

Степан ПРОЦЮК

У Сандармосі було розстріляно 1111 осіб, із них 287 – відомі й видатні українці.
10 листопада 1937 року чекіст-комуніст Михаїл Матвєєв доповів заступнику начальника НКВД Ленінградської області про страту (способом розстрілу) 1111 засуджених. Капітан-росіянин, що закінчив два класи сільської школи в Новгородській губернії, якраз почав дряпатися догори своєю чекістською кар’єрою…
Нелюдськість тоталітарної машини не знала меж. В’язнів вивозили із Соловків, бо там було технічно неможливо знищити велику кількість людей. Їм, звісно, не повідомляли, що вже все вирішено, згідно із концепцією Сталіна про посилення класової боротьби, тобто про ліквідацію всіх, хто хоч якимось робом не був лояльним до радянської влади. Лояльність чекістами трактувалася довільно, за бажанням.
Спершу велику кількість в’язнів, серед яких був цвіт української культури і громадського життя, етапували морем, а потім – залізницею. Ізолятор Мєдвєжегорська був останнім місцем перед масовими розстрілами.
Матвєєв, зіткнувшись із першим опором, наказав роздягати усіх до білизни, зв’язувати руки і затикати кляпом рот. Смертників вантажили у кузови машин, накривали брезентом. Зверху сідали конвоїри.
Якщо на землі є пекло, то воно було тоді там.
Переважну більшість людей розстрілював Матвєєв, разом із помічником коменданта ленінградського НКВД Алафером, пускаючи кулю в голову тим, кого кидали на край величезних ям. Декого доводилося добивати залізною гирею. На допитах у 1939 році Матвєєв признався, що перед смертю частина знесилених в’язнів чинили опір. Хто із них боровся за життя до останньої секунди, ми вже, напевно, ніколи не дізнаємося…
Виконавець вироків Матвєєв існував аж до 1971 року, щоправда, спитим, із неконтрольованим трясінням кінцівок (слово “руки” у цьому випадку недоречне).
Сьогодні на площі 10 гектарів урочища виявлено 236 розстрільних ям.
Урочище Сандармох, біля міста Мєдвєжегорська, у Карелії стало одним із найстрашніших місць, які змінили історію України і українського мистецтва. Микола Куліш, Микола Зеров, Лесь Курбас, Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Мирослав Ірчан, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, сім’я Крушельницьких, Матвій Яворський, Сергій Грушевський… Неможливо перелічувати. Важко підібрати слова.
Сім’я Крушельницьких, до прикладу, приїхали будувати комуну (до речі, романтичний і по-своєму наївний поет Майк Йогансен так собі уявляв, ще до масових репресій, більшовицьку комуну: “Ти думаєш, що буде в комуні сумно? В суботу не буде церковного дзвону? // Ні, брате, під дзвонів червоні пеони додому з роботи підуть комунари!”) аж із Західної України.
Крушельницького запросив радянський уряд. Чекістам всюди ввижалися “українські буржуазні націоналісти”. Отже, немолодого Крушельницького, що зробив фатальну помилку із переїздом на, як казали галичани, Велику Україну, швидко заарештували. Спершу йому дали 10 років, а через кілька літ тюремних тортур (він усе сподівався, що помилка буде виправлена), 3 листопада у Сандормаху були розстріляні і він, і його сини, Остап та Богдан. Невдовзі була розстріляна їхня сестра, лікарка Володимира. Наївний мрійник Антін Крушельницький погубив себе і всю велику родину, давши запопастися у криваві та підступні більшовицькі лапи.
Розстріл родини Крушельницьких повинен повсякчас нагадувати українцям, який “мир” можливий із офіційною Росією, нащадками більшовицьких практик!
Мирослав Ірчан, письменник, галицький комуніст, у 1929 році повернувся з Канади, щоб поринути у будівництво омріяної за океаном україно-радянської комуни. Спершу жив у Харкові. Потім був заарештованим… Що думав Ірчан і такі, як він, перед смертю? Адже ніхто не міг їх попередити, бо такого монстра, як СРСР сталінського взірця, народи не знали. Валер’ян Підмогильний, можливо, став би першим український нобеліантом з літератури, маючи справжній дар творця екзистенційної прози. Микола Зеров був інтелектуалом, яким мав би гордитися весь світ. П’єси Миколи Куліша потрясали людськими душами, як і витончений експериментальний театр Леся Курбаса.
Усі ці та інші українські таланти загинули у ямі Сандармоху від руки чекіста Матвєєва. Було знищене майже все українське мистецьке покоління. Ця втрата нанесла величезні вирви і язви національній ментальності. Ця страшна втрата покрила коростяними плямами українську душу.
Лише моторошні світляки блукали над урочищем, як серця мучеників, сповнені нелюдської скорботи за втратою всього найсвятішого, чим вони жили. Невідомо, скільки часу, під байдужими небесами чужинецьких земель, висів незримий зойк, що переріс у вічне оплакування страчених…
Лише їхні душі, у білих ризах праведників, літають зараз над українською землею. Незабутнє світло цих душ додає Україні сили.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment