Краєзнавча бібліотека Анатолія Недільського

Мирослава ОЛІЙНИК
(БУЧКІВСЬКА), членкиня НСЖУ

“Доки буде існувати людина – доти буде існувати книжка”.
А. Недільський

Хочу не тільки поділитися враженнями від незвичайної екскурсії до краєзнавчої бібліотеки-музею Анатолія Недільського, а й розповісти про унікальність усього музейно-культурного комплексу, розташованого на чималій батьківській території у селі Скнилів на Золочівщині Львівської області. Про бібліотеку-музей я довідалася з інтернету. Відтоді мене не покидала мрія побувати там. І ось ми, новороздільчани, вирушили на екскурсію.
Анатолій Недільський, залюблений у стародавню книгу, крає­знавець, журналіст, політик, директор львівської книгарні “Рідкісна книга”, доклав усіх зусиль, щоб утілити давню мрію про створення музейного комплексу в реальність. А комплекс – це “Музей галицької родини”, “Музей стародруків”, “Виставка давньої ксилографії”, “Музей любові”. Це місце, де зібрано понад 20 тисяч книг, газет, журналів, архіви відомих людей. Це місце, де відбуваються екскурсії, виставки, презентації, творчі зустрічі. Тут діють постійні виставки, назви яких “говорять” самі за себе: “Українська народна гравюра XVI – поч. XIX ст.”, “Український плакат XIX – першої половини XX ст.”, “Тарас Шевченко в образотворчому мистецтві”. Захоплюють книжково-мистецькі виставки “Наш король з Олеська Ян ІІІ Собеський”, “Наші краяни з “Руської трійці”, “Молодомузівці і Золочівщина”, “Шляхетні галичанки” та інші. Не уявляю, як можна зібрати стільки шедеврів. Книги, про які окрема розмова, меблі, предмети стародавнього побуту – усе укомплектоване, милує око й душу. Там навіть фіранки на вікнах особливі. Усе власник проєктує сам.
Привітно зустрівши, добродій Анатолій попровадив нас по всіх приміщеннях, а це: два конференц-зали (літній та зимовий), читальний зал, зал для презентацій та творчих зустрічей, згадані виставкові зали, літня сцена, дитячий майданчик і (з підігрівом води) басейн! “Кожен крок” супроводжувався цікавою розповіддю. Та найбільшим раритетом і гордістю Анатолія Недільського є стародавні книги XVI – XVIII ст., написані польською, французькою, латинською чи старослов’янською мовами, зарубіжна україніка. Деякі з них у єдиному екземплярі – і до них можна доторкнутися руками, погортати сторінки, вдихнути запах давнини. І всюди можна зробити світлину на згадку.
Принагідно хочу подякувати дружині пана Анатолія Олі, яка фіксувала всі епізоди екскурсії на фотокамеру. Симпатична, мила, скромна – люб’язно відповідала на всі наші запитання. А запитань було повно – ми не встигали насититися інформацією про побачене та почуте. Історія їхнього подружжя розпочалася під час навчання в педагогічному училищі, де Анатолій був єдиним хлопцем на курсі. Слухаючи їх, бачиш очі, переповнені любов’ю до навколишнього світу, до людей. Вони вміють “робити” щастя своїми руками – щастя не тільки для себе, а й для інших. Такі Патріоти з великої букви творять нашу історію.
Про зібрання незвичайного книжкового фонду можна ознайомитися із двох томів: “Двісті п’ятдесят рідкісних стародруків Краєзнавчої бібліотеки Анатолія Недільського” та “Триста двадцять дев’ять рідкісних стародруків Краєзнавчої бібліотеки Анатолія Недільського”.
Позитивні емоції нас переповнювали, та час швидко минав і треба було повертатися додому. Щоб розповісти про все почуте та побачене – треба не одну шпальту газети. Моя порада: їдьте в село Скнилів, і вас торкнеться аура минулого. І ви почуєте, як історія розмовляє із сучасністю.
Нещодавно Анатолій Недільський поділився радістю – отримав надзвичайно цікавий та розкішний подарунок від Видавничого дому “Антиквар”: “Київські адреси Михайла Врубеля” та “Іконопис ХІІІ – початку ХХ століття та давньоруське декоративно-прикладне мистецтво”.
Попри досягнення, автор постійно в творчих пошуках. Планів у нього ще ой як багато!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment