Кріпить нас Тарасів дух

Іван ГАВРИЛОВИЧ,
заступник голови Івано-Франківської міської “Просвіти”

160-ту річницю перепоховання Тараса Шевченка вшанували покладанням квітів до пам’ятника геніальному поетові в Івано-Франківському парку культури і відпочинку його імені та зорганізованим міським об’єднанням ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка яскравим дійством широкого спектру барв. Адже відбувалося це у Всесвітній день вишиванки, переплелося й зі ще зовсім близьким відгомоном Дня Матері і Дня родини. Зрештою, і невмирущий образ Кобзаря, і вишиванка стали символами нашої нації, ознаками етнічного коду українців.
На цьому наголосили капелан о. Орест Путько, який благословив святкове дійство, голова міської “Просвіти”, професор кафедри мовознавства ІФНМУ Марія Гуцол, вихованки якої – майбутні медики й водночас здібні вокалістки – подарували присутнім змістовну концертну програму. Постать Шевченка піднеслася над епохами як висока гірська вершина, до якої ми й нині повинні йти і йти, – це вершина людської мудрості, совісті, любові, орієнтир утвердження нашої нації.
Очільник обласного об’єд­нання товариства Степан Волковецький звернув увагу на те, що у творах Шевченка немає термінів “Росія”, “російський”, “росіянин”, а є “Московщина”, “московський”, “москаль”…
– У часи, коли жив Шевченко, ці назви були загальновживаними, і всі з цим змирилися. Всі, але не Шевченко. Очевидно, він своїм геніальним чуттям усвідомив історичну несправедливість. То, може, і нам варто, вслід за Шевченком, відмовитися від назв “Росія”, “російський”, “росіянин”, а вживати “Московія”, “московський”, “московит”. Ми не можемо примусити світ прийняти точку зору Шевченка, але самі – можемо і, я вважаю, повинні, – зазначив С. Волковецький.
Заступник міського голови Віталій Федорів подякував просвітянам за пропаґування постаті національного Пророка й неперебутньої творчої спадщини Кобзаря:
– У ній українці завжди знаходили й нині знаходять відповіді на складні запитання, що постають перед ними як у мирний, так і в тривожний, буремний час. Що ми маємо робити для консолідації нашого народу перед викликами сьогодення, яким шляхом маємо прямувати для зміцнення Української держави, процвітання рідної Вітчизни? Читаймо і вивчаймо твори Тараса Шевченка, щоб передати його незламний український дух своїм нащадкам!
В. Федорів привітав переможців і педагогів проведеного міським об’єднанням Товариства XIX туру конкурсу “Історія і “Просвіта”. Очільниця журі конкурсу – заступниця голови міської “Просвіти”, письменниця Ганна Дорошенко нагадала:
– “Просвіта” з її понад 150-літньою історією постала невдовзі після смерті Тараса Шевченка, взяла його ім’я на свій прапор і нині продовжує Кобзареву справу. І це багато про що говорить. Наш конкурс має на меті здійснення основ­ної місії “Просвіти” – виховувати національно свідомих українців. Віковий діапазон учасників XIX туру, підсумки якого ми підбили, дуже широкий – від 4–5-класників до людей в уже поважних літах. Коли я читала їхній творчий доробок, то відчувала, що наш народ справді невмирущий. Ми зацікавлені в тому, щоб нинішні школярі, коли стануть дорослими, влилися в ряди активних просвітян. Долучення до “Просвіти”, її патріо­тичних справ допоможе їм відчути себе українцями, зміцнить їхній національний дух.
Учасники конкурсу висвітлювали на вибір такі теми: “Доки живе мова – живе і нація”, “Українська нація – єдина родина. Ваш родовід”, “Боротьба за Незалежність України в 1940–1950 та 2014–2020 рр.”, “Здорова нація – сильна держава”, “Просвіта” формує український дух”. На розгляд журі надійшли роботи, написані в публіцистичному, прозовому та поетичному жанрах, а також малюнки. Переможцями конкурсу стали 40 учнів і 4 педагоги, які представляють загальноосвітні ліцеї міста, фізико-технічний ліцей-інтернат обласної ради, Центр професійно-технічної освіти № 1, Вище художнє професійно-технічне училище № 3 і Центр патріотичного виховання учнівської молоді ім. С. Бандери (чит. “Галицьку Просвіту” № 9 за 4 березня 2021 р.).
Переможцям і призерам конкурсу біля пам’ятника Т. Шевченкові вручили нагороди – дипломи та книжки. Переможців конкурсу – учителів і дев’ятьох керівників учнівських творчих робіт – удостоєно подяк міської ради. Просвітяни висловили вдячність директору міського департаменту освіти і науки Ігорю Максимчуку за підтримку конкурсу “Історія і “Просвіта”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment