Культурно-освітній проєкт “Шануймося”: історія – людина – патріотизм

Тетяна СОСНОВСЬКА,
заслужений працівник культури України, гендиректорка Національного музею
історії України (2015–2020)
Наталія ФІЛІПЧУК,
д. пед. наук, провідна наукова співробітниця Інституту педагогічної освіти
і освіти дорослих НАПН України
Культурно-освітній проєкт із такою промовистою назвою проходить у Києві та Київській області від середини листопада 2020 року за ініціативи небайдужих українців – членів Громадської організації “ВГО “Рушійна сила”, Громадської організації “Інвестиції у спадщину та культуру”, колективу та учнів Києво-Воскресенського ліцею та за сприяння Українського культурного фонду. Режисерка проєкту – документалістка Марічка Яремчук, сценаристка – Алла Мегель, наукова консультантка, відома в Україні музеєзнавиця – Тетяна Сосновська.

Головна мета і завдання проєкту – національнопатріотичне виховання дітей та молоді, формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, почуття вірності, любові до Батьківщини, турботи про благо українського народу, готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави. Акцентовано увагу на формуванні національно свідомого громадянина, вихованні молоді і підлітків на кращих взірцях власної історії засобами педагогічної та просвітницької роботи, через активізацію ролі батьків, громадськості.
В основі проєкту – створення низки короткометражних фільмів про історичні пам’ятки, де б у ролі спікерів виступали відомі українці, які на місці історичних подій розповідали дітям про місце, де вони перебувають та про його історію. Важливість проєкту полягає в тому, що візуальний матеріал, створений за цей період, надзвичайно потрібний для педагогів, зокрема викладачів історії в освітніх закладах, сприятиме діалогу, спонукатиме до дискусії, дасть змогу більше довідатися про подію та історичну пам’ятку.
Часто діти й підлітки втрачають інтерес до історичного краєзнавства, не здогадуються про події чи знакові місця поблизу їхньої школи, дому, не можуть вписати явища соціокультурного простору в наративи сьогодення.
У цьому проєкті ветерани АТО/ООС взяли участь у створенні аудіовізуального контенту для українських школярів. Цю роботу виконав колишній фронтовий, а тепер історичний кінопродакшн “Сектор правди”. Для учнів представлено матеріали про Змієві вали поблизу Переяслава, Старокиївську гору, Михайлівський Золотоверхий, гетьмана Івана Мазепу, Софійську площу і Бабин Яр, які перекидають місток у часі та відкриють дітям славні сторінки нашої історії. У кадрі діти мають можливість побачити письменника Сергія Жадана, кобзаря, музиканта і лірника Тараса Компаніченка, кіборга Олександра Терещенка, мужнього воїна Анатолія Штефана, політиків В’ячеслава Кириленка та Миколу Княжицького, громадську діячку Оксану Левкову, акторку Дарину Степанкову, істориків Кирила Галушка та Олександра Алфьорова.
Майстри створили 12 відеороликів, які увійдуть до структури пропонованих уроків історії України чи позакласних виховних заходів та будуть безкоштовно представлені на спеціально створеному сайті. Кожен учитель зможе скористатися розробкою з таким потрібним під час онлайннавчання якісним відеоматеріалом.
Проєкт відповідає практично всім пріоритетним напрямкам програми, оголошеними і заявленим Українським культурним фондом. Під час реалізації проєкту будуть надані можливості для творчої реалізації науковців, PRфахівців, для створення тривалого кроссекторального партнерства – науковецьосвітянинхудожник. У новоформатному партнерстві працюють історики й педагоги з відомими українськими лідерами, створюючи результат у вигляді онлайнуроків на широкий загал шкільної молоді. Контент відеоматеріалу в прикінцевому результаті допоможе формувати у громадян держави одну з основних духовних і культурних чеснот – вивчення власної історії, охорони і популяризації історичного надбання. Для створення продукту зінтегровані зусилля різних спільнот довкола історичних подій та об’єктів історичного значення, культурної спадщини. Залучення до проєкту фахівцівнауковців, педагогів, активістів місцевих громад та учнівської молоді сприяє й міжкультурному діалогу та представленню мультинаціонального розмаїття та його взаємовпливу на розуміння і сприйняття молоддю історичного наративу, що сприяє стабільності розвитку суспільства.
Мета патріотичного виховання реалізується через систему конкретних виховних завдань:
 утвердження в свідомості та почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України;
 виховання почуття любові до України, поваги до Конституції України, її Законів, державної символіки, української мови, національної пам’яті;
 підвищення престижу військової служби, а відтак – культивування громадянського ставлення до воїнівгероїв, захисників України;
 усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її етичною відповідальністю перед Народом і Державою;
 сприяння набуттю дітьми та молоддю патріотичного досвіду на основі готовності до участі в процесах державотворення, уміння визначати форми та способи своєї участі в життєдіяльності громадянського суспільства, спілкуватися з соціальними інститутами, органами влади, спроможності дотримуватись законів та захищати права людини, готовності взяти на себе відповідальність, здатності розв’язувати конфлікти відповідно до демократичних принципів;
 формування толерантного ставлення до інших народів, культур і традицій;
 утвердження гуманістичної моралі як базової основи громадянського суспільства;
 культивування кращих рис української ментальності – волелюбності, свободи, справедливості,доброти, чесності, працелюбності, бережливого ставлення до природи;
 формування мовленнєвої культури;
 спонукання особистості до активної протидії українофобству, аморальності, сепаратизму, шовінізму, людиноненависництву.
Проєкт “Шануймося” спрямований на формування свідомого розуміння ролі культурноісторичної спадщини, авторитету батьків та педагогічної науки в житті кожного підлітка як громадянина суспільства. Він оздоровить атмосферу життєдіяльності різних поколінь українців, спонукаючи громадян, насамперед молодь, до вивчення історії свого краю, України.
Нагальність проєкту посилить зацікавленість громадськості до самостійного продовження подібних творчих пошуків, які сприятимуть поширенню суспільного інтересу до національнопатріотичного виховання української молоді.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment