У боротьбі за волю України

До 30-річчя Незалежності

Дмитро НИКИФОРЯК,
голова РО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка

Здобути незалежність України в 1991 році нам вдалося без жертв завдяки єдності українців, хоч ризик кровопролиття був великий. Згадаймо ті доленосні і прекрасні часи великого патріотизму, єдиного пориву до волі. В той складний період боротьби ми засвідчили свою толерантність, мирні настрої і навіть поблажливе ставлення досупротивників. Хоча тоді недооцінювали їх, особливо Росію. Така поблажливість тепер обернулася війною і загибеллю найкращих наших героїв-патріотів. Тому в час російської агресії нам треба проявляти твердість і міцність духу, підтримувати тих, хто відстоює і обороняє Україну.
Час швидко наближає нас до величної події – святкування 30-річчя Незалежності України. Творили Україну справжні герої-патріоти. Багато їх було і є в нашому краї. Тих, кого вже нема серед нас, вшанували під час онлайн-конференції “Нам Україна вища понад усе”, яку організувало і провело Вижницьке районне об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка за підтримки Вижницької райдержадміністрації (голова РДА М. В. Чорней) та КУ “Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вижницької міської ради” (директор О. Я. Борсук). Це вже третя онлайн-конференція в цьому році, організована вижницькою “Просвітою”. Приємно, що ряди просвітян поповнюються новими активними членами і членкинями. З призначенням відповідальною секретаркою Людмили Бердюк просвітницька робота значно пожвавилась. Саме Людмила Дмитрівна відкрила конференцію, націлила її учасників на творчу роботу, розповіла про велику роль героїв-патріотів, які в різні часи в нашому краї виборювали незалежність України.
У конференції взяли участь і виступили від Вижницької райдержадміністрації Г. І. Гринчук, голова райкому профспілки працівників освіти і науки Я. С. Борсук, директор комунальної установи “Центр професійного розвитку педагогічних працівників Вижницької міської ради” О. Я. Борсук, учителька історії Вижницького ЗЗСО І–ІІІ ст. Є. І. Сторожук. Вони звернули особливу увагу на патріотичне виховання молоді та учнів у складний час, коли Росія не припиняє війну проти України.
Учасники конференції підготували розповіді та відеосюжети про героїв-патріотів нашого краю.
Учитель історії, історик-краєзнавець Вашківецької гімназії Олексій Попович розповів про безкомпромісну боротьбу з комуністичним режимом наприкінці 80-х – на початку 90-х років автора слів всесвітньо відомої пісні “Черемшина” Миколи Юрійчука. Мелодія цієї пісні супроводжувала розповідь. Микола Юрійчук очолював осередок НРУ у Вашківцях. Він ще тоді розпочав активну декомунізацію в нашому краї, але до нього не прислухались. Він постійно зазнавав переслідувань, через це страждав. Осередок НРУ у Вашківцях був ліквідований, але Микола не зламався. Ця розповідь вразила і зворушила всіх учасників конференції.
Про Івана Гришина-Грищука – письменника, перекладача, публіциста, громадського діяча, лавреата премії імені Д. Загула розповіли син Богдан та заслужений журналіст України Степан Кириляк. Це непересічна людина, зазнав багато страждань, все своє життя присвятив служінню Україні. У перші дні Другої світової війни перебував на Південно-Західному фронті. Під Черкасами потрапив до німецького полону і був вивезений у Німеччину на примусові роботи. У 1942 році з полону втік. Жив у Празі, де слухав лекції в Українському вільному університеті. У 1948 році повернувся в Україну й одразу був засуджений до 20 років ув’язнення за, так звану, зраду батьківщини та націоналістичну діяльність. У 1989–1991 рр. брав активну участь у перших мітингах за Самостійну Україну у Вижниці, Чернівцях та Києві. Написав багато книг, які є актуальними нині.
Заступниця директора Берегометського ЗЗСО І–ІІІ ст. Наталія Марчук розповіла про учасника УПА, оунівця, політв’язня, автора книг про Кенгірське повстання та національно-визвольний рух на Буковині у 1944–1952 рр. Юрія Ференчука. Про свої книги він писав: “Це мій скарб, моє багатство, моя втіха, це моя любов до неньки України. Сподіваюсь, що мій труд не піде в забуття”. Поруч з героєм-патріотом не один раз крокувала смерть, але любов до України давала йому сил вистояти. Прожив трагічне, але цікаве життя.
Учитель історії Мигівського ЗЗСО І–ІІІ ст. Іван Кравчук зібрав цікавий матеріал про вчителя-патріота, публіциста, перекладача і досліджувача білоруської літератури Миколу Пігуляка. Він, спільно з істориком-краєзнавцем, почесним головою Вижницької “Просвіти” ім. Т. Шевченка Михайлом Іванюком проводив пошукову історико-краєзнавчу роботу і публікував цікаві матеріали. Це давало можливість вчителям краю використовувати їх у виховній роботі з дітьми та молоддю.
Поетеса з Іспаса Олена Швейко зачитала власний вірш, присвячений героям-патріотам. Вона наголосила, що пам’ять про борців за волю України ніколи не вмирала на злість ворогам.
В онлайн-конференції взяли участь і виступили в. о. голови Чернівецького обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Світлана Масловська та народний артист України, заступник голови обласної “Просвіти” Іван Дерда. Світлана Масловська відзначила, що будь-яка цивілізована нація шанує тих, хто вірить у свою державу і свій волелюбний народ. Те, що просвітяни Буковини вшановували і вшановують героїв-патріотів, виховують на їх прикладі патріотичну молодь, свідчить, що “Просвіта” є державотворчою громадською організацією.
Іван Дерда зазначив, що Вижниччина – це славний край, який завжди був попереду у визвольних змаганнях за волю України. Голова Путильського районного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т.  Шевченка Валентина Буняк розповіла про героїчну сторінку історії Путильщини кінця 80-х – початку 90-х років ХХ ст., про плеяду славних людей, які боролись за самостійну Україну. Багатьох з них уже нема в живих – це Микола Джуряк, Власій Джуряк з Розтоків, Василь Штефуряк, Микола Штефуряк з Усть-Путили, Дмитро Калиняк, Віктор Клепатський, Дмитро Палійчук з Путили, Микола Зінчук з Довгопілля.
Просвітяни Вижниччини і Путильщини спільно відзначали у травні цього року День вишиванки, День пам’яті репресованих, Шевченківський день 22 травня.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment