Особистість, нація, світ

Ювілей Лесі Українки вшанували на Волині виданням творів і симпозіумом

Віктор ЯРУЧИК,
завідувач кафедри української літератури Волинського національного університету ім. Лесі Українки

150 років минуло від народження видатної української письменниці Лесі Українки (справжнє ім’я та прізвище – Лариса Косач). Чимало заходів з нагоди цього пам’ятного ювілею провели на Волині, де і минули дитячі та юнацькі роки майбутньої письменниці, а також де знаходиться заклад вищої освіти, названий на її честь – Волинський національний університет.
Початок року ознаменувався виходом повного академічного зібрання творів Лесі Українки у 14 томах. За останні 50 років вперше була проведена серйозна ґрунтовна робота, над якою упродовж семи місяців працювали 28 кращих лесезнавців України. Це – працівники і випускники Волинського університету, представники наукових кіл Києва, Львова, Острога, Рівного. За короткий час вдалося майже неможливе – опрацювати рукописи, чернетки, прижиттєві видання творів письменниці. Приємно, що допомогу з фондів Лесі Українки оперативно надали Інститут літератури ім. Тараса Шевченка Національного академії наук України, книгосховища, бібліотеки, де зберігалися її унікальні твори. Загалом видання хоч і нараховує 14 томів, проте за кількістю сторінок удвічі перевищує попереднє, цензуроване видання Лесі, зроблене ще до 100річчя геніальної драматургині, поетеси, літературознавиці, перекладачки, збирачки фольклору.
Вперше до зібрання ввійшли раніше не опубліковані твори, численні переклади, листи. Раніше їх не включали до зібрання творів письменниці з політичних та ідеологічних причин. Тепер же читачі вперше зможуть прочитати Лесю повну, причому мовою, якою і творила свої праці сама Леся Українка. Особливу цінність мають передмови до томів, примітки, коментарі, ілюстрації. Кожен охочий може придбати паперове зібрання творів чи безкоштовно завантажити його зі сайту “Українського інституту книги”. Впродовж останніх місяців волиняни організували серію презентацій цього зібрання творів для представників різних наукових та навчальних інституцій, шкіл, бібліотек, музеїв.
Навесні, коли світ відзначав день народження Лариси Косач, відбулася цікава Міжнародна конференція “Творчість Лесі Українки: національнокультурні коди та європейська традиція”, організована кафедрою української літератури Волинського університету та україністами Варшавського університету. У ній взяли участь провідні дослідники життя і творчості Лесі не тільки з усієї України, а й з Польщі, Хорватії, Білорусі. Онлайнформа була пов’язана з необхідністю дотримуватися карантинних обмежень.
З пом’якшенням карантину волиняни вирішили провести великий Міжнародний науковий симпозіум “Леся Українка: особистість, нація, світ”. Упродовж 11–13 червня 2021 р. близько 150 учасників взяли участь у цьому грандіозному заході. Форум відбувся на березі мальовничого озера Світязь, на базі практик “Гарт” Лесиного університету. Більшість учасників змогли приїхати на симпозіум особисто. Приємно, що це були співорганізатори заходу, зокрема Науководослідний інститут Лесі Українки (засновниками якого є Волинський національний університет та Інститут літератури НАН України), Інститут літератури ім. Тараса Шевченка Національної академії наук України, Інститут Івана Франка НАН України, Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, а також гості з Києва, Рівного, Львова, Острога, ІваноФранківська, Тернополя, Одеси, Бердянська, Донецька, Харкова, Вінниці, Житомира, Запоріжжя. З далекого польського Познаня приїхав письменник, перекладач і літературознавець Пшемислав ЛісМаркевич. Решта учасників, переважно тих, хто в силу різних причин не зміг долучитися особисто, працювали в режимі онлайнконференцій. Також в такому режимі виголосили свої напрацювання науковці з Польщі, Білорусі та Грузії. Відкрили ж серйозний захід перший проректор ВНУ ім. Лесі Українки професор Юрій Громик та академік НАН України Микола Жулинський.
У рамках симпозіуму на Світязі було організовано культурну програму, живе спілкування, ранкові купання. Особливо цікавою видалася зустріч на презентаційному майданчику, де кожен із учасників міг представити присутнім нові видавничі проєкти. Десятки найновіших, найцікавіших книжок презентували їхні автори, видавці, читачі.
Рік Лесі Українки триває, тож різноманітні заходи проводитимуться й надалі, демонструючи зацікавлення життям і творчістю славної поетеси. Приємно, що в екранізаціях, презентаціях, наукових форумах активну участь беруть молодші покоління. Це свідчить, що глобалізація, розвиток технічних можливостей не стають на заваді відкриттю, прочитанню класичної літератури. Виявляється, творчість Лариси Косач не втрачає нині актуальності, а дає багато для розуміння літературних, культурних, історичних і політичних процесів.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment