Оце так нашуміли!

Світлана ПРУГЛО,
інформаційна служба НМЗУГ в Опішному

Що відбувалося? Гучні музики, веселий спів, запальний сміх, дзвінкий свист опішненських свистунів і скрип гончарних кругів! Ну як можна пройти повз?!
У Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному промайнула яскрава подія українського літа – Гончарський фестиваль! Цього року в іншому форматі: зміна назви (Регіональний мистецький фестиваль “Феєрія гончарства”) і зміна локації (Національна галерея монументальної глиняної скульптури просто неба).
“Сьогодні Національний музей-заповідник українського гончарства вітає на нашій території гончарів, художників-керамістів, вишивальниць, усіх народних майстрів, які тут присутні. Ми вітаємо учасників фольклорних колективів, які радуватимуть нас своїм співом. Ми славимо гончарів, які з глини й пісень ліпили Україну!” – звернувся до гостей Фестивалю генеральний директор Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Олесь Пошивайло.
Своєю присутністю й вітальним словом пошанували гостей і фундаторів свята заступниця голови Полтавської обласної державної адміністрації Катерина Рижиченко та заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко. Вони активно підтримують позицію Національного музею гончарства в прагненні зберегти й розвивати українське гончарство. Саме завдяки фінансовій підтримці Полтавської обласної державної адміністрації та Полтавської обласної ради цього року відбувся фестиваль “Феєрія гончарства”.
“Ми зараз у найкращому туристичному магніті Полтавщини. Мені приємно, що ви не зупиняєтеся у своєму розвитку, у своїй туристичній привабливості. Сюди був відкритий веломаршрут, сюди їдуть люди на масштабні події, але основною привабливістю все одно залишається гончарство. Немає рівних Опішному в цьому. Тому я щиро вдячна Музею-заповіднику, всім працівникам за те, що попри умови, які переслідували нас останні майже два роки, сьогодні ми по-новому звикаємо святкувати, по-новому відкриваємо такі масштабні події й згадуємо, як це радіти й зустрічатися, а не святкувати в онлайн-режимі. Сьогоднішня подія визначна загалом як для всіх жителів Полтавської області, так і для України. Ми продовжимо традицію щорічних масштабних фестивалів і популяризуватимемо опішнянське гончарство на весь світ”, – привітала гостей Катерина Рижиченко.
Щороку в рамках гончарських фестивалів у Опішному, завдяки злагодженій роботі музейників, відбуваються численні заходи. Цього року теж було чим дивувати гостей. Немає значення, які в кого творчі вподобання. Тут знайшлися заняття для кожного. Локації, що працювали одночасно й незалежно одна від одної, дарували максимальний заряд емоціям у режимі нон-стоп.
Міні-ярмарок “Гончарська веселка” був не такий масштабний, як зазвичай, але торгові ряди майоріли від різнобарв’я кераміки, вишивки, речей з дерева й виробів інших видів декоративно-ужиткового мистецтва. Кожен мав змогу придбати сувенір на будь-який смак на згадку про Фестиваль гончарства.
Фольклорний фестиваль “Гончарське перевесло” запалював дзвінкими піснями й палкими танцями й викликав шалену підтримку й бурхливі оплески присутніх.
Традиційно найбільшу чергу збирали павільйони майстер-класів. Бажаючих спробувати себе в ролі гостей проводили майстер-класи з гончарювання, виготовлення свищика, барині, гончарської мальовки тощо. Приємністю стало й те, що гончарювали не лише діти, а й дорослі. І всі з однаковим запалом, неймовірним творчим натхненням працювали над своїми першими глиняними виробами.
Для дозвілля дітлахів діяли одразу кілька розважальних локацій. Одна з них – “Маленькі долоньки”. Тут найменші гості ставали справжнісінькими мистцями: виготовляли глиняні вироби й самі їх розмальовували, опановували гончарні орнаменти на папері, вчилися правильно підбирати кольори.
Учасники Е-літньої академії ГОНЧАРства на чолі з художницею-керамісткою зі Сполучених Штатів Америки Наталею Кормелюк проводили випал РАКУ за японською технологією. Надвичайно цікаве дійство.
Звісно, не обійшлося без найсмачнішої у світі української кухні. Борщ, вареники, галушки, сластьони, вергуни й інші смаколики вабили своїм ароматом.
“Ми вибралися спеціально на ваш фестиваль, щоб подивитися на роботи талановитих майстрів, купити представлені для продажу вироби. Ми відпочили, скупилися, погончарювали, наїлися й потанцювали. Ваш Музей – це щось неймовірне”, – поділилася враженнями гостя Фестивалю з Сумщини.
Основна місія Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному – зберігати культурну спадщину України й, зокрема, пам’ятки гончарства. Музей вийшов за межі цієї місії й упродовж 35 років існування робить усе для того, щоб активно популяризувати українське гончарство. Проведення таких фестивалів – один із аспектів цього нелегкого шляху. Завдячуючи активній популяризаторській діяльності Музею-заповідника, згуртованості гончарів різних регіонів України гончарство не занепало, а розвивається в різних областях України.
“Ось так твориться сучасна українська культура в галузі народного й професійного мистецтва. Це надзвичайно важливо, що ми розвиваємо саме ці вияви культури в Україні, оскільки вони сприяють збереженню національної ідентичності й популяризують наші етнічні символи. Таким чином ми робимо свій внесок у зміцнення української держави й показуємо світу, що ми маємо багату традиційну й сучасну культуру”, – додав Олесь Пошивайло.
Сторінку ще одного Гончарського фестивалю в Опішному перегорнуто. З новими силами й ентузіазмом ми розпочинаємо планувати для вас нову цікаву літню пригоду. Дякуємо всім, хто фестивалив разом із нами!
Українці, ми неймовірні!

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment