Долучаюсь до спільної заяви: наш герб – Тризуб, а ідея «великого герба» – шкідлива

ЛИСТ ІЗ МЕРЕЖІ

Саід ІСМАГІЛОВ,
муфтій Духовного управління
мусульман України “Умма”

Ми б’ємо на сполох і закликаємо об’єднати зусилля, щоб відвернути загрозу знецінення державного герба України – Тризуба – через його заміну недолугим “великим гербом”.
Тризуб Святого Володимира, який формально є “малим гербом”, сприймається в Україні і світі як повноцінний державний герб України і є довершеним у своїй досконалості.
Попри стародавнє походження, Тризуб ідеально вписується в мінімалістичну естетику ХХІ століття, є простим у відтворенні й надзвичайно впізнаваним.
У цілому світі лише Україна, Швейцарія і Японія можуть похвалитися такою вдалою лаконічністю графіки своїх гербів. Будь-які спроби “вдосконалити” Тризуб, домалювавши зображення людей, тварин, рослин та різних предметів і оголосити це “великим гербом України”, є відвертим несмаком і абсурдом.
До того ж Україна – не імперія і не федерація, і взагалі не потребує заміни історичного і справжнього герба на штучний “великий”.
Ідея “великого герба” з’яви­лася в Конституції за наполяганням комуністів, які навмисне у такий спосіб прагнули применшити значення справжнього герба України – Тризуба. Витягувати з небуття і намагатися втілити в життя цю ідею на тридцятому році незалежності – неприпустимо.
Будь-які спроби замінити Тризуб як самодостатній державний герб на так званий “великий герб” є неприйнятними.
Тим більше є неприйнятним варі­ант великого герба, запропо­нований Володимиром Зеленським у законопроєкті № 5712. Через кричущу невідповідність законам геральдики різні варіації цього малюнку програли на всіх державних конкурсах, організованих упродовж останньої чверті століття, у тому числі й на конкурсі, проведеному в 2020 році нинішньою владою.
Нікого не мають вводити в оману заспокійливі заяви, буцімто майже всюди буде й надалі використовуватиметься Тризуб, а “великий герб” призначений для якихось виняткових випадків. Це не так. Законопроєкт № 5712 передбачає використання “великого герба” у Верховній Раді, резиденції президента, вищих органах судової влади, друкування його на українських грошах за рішенням Нацбанку і допускає його повсюдне використання – від державних установ до шкіл і житлових будинків.
Незалежно від бажання влади довідники і пошуковики в усьому світі видаватимуть у якості герба України вже не Тризуб, а недолугий “великий герб”.
Ідеться про пряму загрозу нівелювання Тризуба, приниження наших національних символів і самоприниження української держави.
Державні символи мають об’єднувати українців і викликати почуття гордості за свою державу, а не спричиняти розкол, суперечки, розчарування й обурення.
Тризуб є живим символом нашої державницької традиції і національної єдності: княжий знак Київської Русі, герб Української Народної Республіки, символ боротьби українців за незалежність, герб сучасної України. Для українців по всьому світу Тризуб є так само близьким і рідним, як синьо-жовтий прапор чи національний гімн.
Тим політикам, які, прагнуть ухваленням закону про великий герб здобути хвилинну славу, слід усвідомити, що це буде слава Герострата.
Маємо захистити наш герб – Тризуб – від наступу несмаку, безвідповідальності й хворобливих абміцій.
Ми закликаємо:

 • президента України – відкликати законопроєкт № 5712 про “великий герб”, натомість використати надані Конституцію повноваження для початку процедури вилучення з Основного Закону згадок про “великий герб” і остаточного утвердження Тризуба як єдиного і самодостатнього державного герба України;
 • народних депутатів України – за жодних обставин не підтримувати цей проєкт і не голосувати за “великий герб”.

P. S. Закликаємо кожного, хто підтримує цю заяву, розмістити від себе цей текст разом із постскриптумом у соцмережах, блогах чи поширити в інший доступний спосіб.

Поділись і насолодись:
 • Blogosvit
 • del.icio.us
 • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
 • Facebook
 • Google
 • LinkedIn
 • MyNews
 • Роздрукуй на пам’ять!
 • Technorati
 • TwitThis

Related posts

Leave a Comment