У Боярці відкрили барельєф Олександру Кониському

Євген БУКЕТ

У неділю в Боярці в ме­жах заходів національно-патріотичного фестивалю “Під покровом тризуба” було відкрито меморіальну дошку на честь українського письменника і громадського діяча Олександра Кониського.
Барельєф прикрасив стіну навчально-оздоровчого комплексу Київського військового ліцею імені Івана Богуна. І не випадково, адже саме на території закладу, де нині розташований парк, у 1899 році, за рік до смерті, мешкав Олександр Кониський, а його дружина прожила в цій садибі до 1915 року.
Олександр Кониський відомий, насамперед, як автор слів “Молитви за Україну” (“Боже великий, єдиний, нам Україну храни”), перекладач “Щоденника” Тараса Шевченка та перший професійний біограф Великого Кобзаря. За життя він був відомим не лише як поет, перекладач і літературознавець, а й громадський і політичний діяч, правознавець, педагог і журналіст.
Пам’ятну дошку відкрили напередодні 185-ї річниці від дня народження митця. Ініціював її встановлення журналіст і крає­знавець Андрій Ковальов, втілив ідею в життя скульптор Олександр Михайлицький.
Право відкрити дошку було надане: заступнику начальника Київського військового ліцею імені Івана Богуна, полковнику Євгенові Пікулю, голові ГО “Народний музей України” Олександрові Юркову та митрополиту Переяславському і Вишневському Олександрові (Драбинку).
Після виконання Гімну України дошку освятили.
“Справою життя Олександра Кониського та його дружини Марії була боротьба за українську державу. Тому його і називають першим самостійником. Зароблені від адвокатської діяльності гроші він витрачав на відкриття українських недільних шкіл при церквах, фінансував переклад і видання підручників та молитов. Був репресований царським урядом, засланий на Вологодщину, в Росію, де мало не втратив зір і змушений був лікуватися за кордоном”, – розповів під час відкриття краєзнавець Андрій Ковальов.
“Це той Кониський, що в 1873 році порушив питання про державну самостійність України – в Європі непорушних імперій. Той, хто написав найбільше офіційних листів до канцелярії імператора Олександра ІІІ, міністра внутрішніх справ Російської імперії та прем’єра уряду, захищаючи інтереси української нації. Чому? Бо був адвокатом, який аргументовано доводив незаконність московських порядків в Україні”, – доповнив його доктор історичних наук, професор Ігор Гирич.
На відкриття барельєфа зібралися близько сотні містян, офіцерів Київського військового ліцею імені Івана Богуна, Сухопутних військ ЗСУ та учасників фестивалю “Під покровом тризуба”. Голова Київської обласної організації НСКУ Григорій Савченко, привітавши всіх присутніх з цією знаковою подією, вручив почесні грамоти Національної спілки краєзнавців України всім, хто безпосередньо був причетний до увіковічнення Олександра Кониського в Боярці. Зокрема, членам Спілки краєзнавців Андрію Ковальову та Сергію Лисенку.
Боярський міський голова Олександр Зарубін під час урочистого відкриття барельєфа відзначив, що це вже сьома меморіальна дошка, яка була відкрита в Боярці з ініціативи Андрія Ковальова.
Слово було надане генерал-майору Валерію Суботіну, полковнику Євгенові Пікулю, скульптору Олександрові Михайлицькому, краєзнавцю Сергієві Лисенку, поетесі і перекладачці Ганні Дикій.
Прозвучали твори Олександра Кониського у виконанні парафіяльного хору Благовіщенської громади Боярки під керівництвом протоієрея Василя Бумби, а також юних читців Назара та Макара Антипових, що надало події особливого піднесення.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment