Славний ювілей просвітянського мистецького колективу «Червона калина»Марія ПАВЛЮК,
голова Об’єднання Галицького району Львова ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка

У дзеркальній залі Палацу Потоцьких у Львові відбулася святкова програма з нагоди 40-річчя від заснування та творчості тріо бандуристок “Червона калина” Національної спілки кобзарів України. Ініціаторкою створення, незмінною мистецькою керівницею є заслужена артистка України, лавреатка премії ім. С. Людкевича в галузі музичного мистецтва, просвітянка Марія Сорока. У 2011 р. її нагородили найвищою відзнакою Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка – медаллю “Будівничий України” за розвиток національної культури і духовності. За визначні особисті заслуги в державній, освітянській, благодійницькій сферах суспільної діяльності у 2018 р. та з нагоди 150-річчя створення Товариства “Просвіта” в Галичині отримала орден княгині Ольги.
Ювілярок вітали голова Львівської обл­держадміністрації Максим Козицький, народний депутат України Олег Синютка, народний депутат України V–VI скликань Володимир В’язівський, народна артистка України, акторка Національного драматичного театру ім. М. Заньковецької Леся Бонковська, народний артист України, бандурист Остап Стахів. Свою талановиту ученицю вітав заслужений діяч мистецтв України Олег Цигилик, а також заслужений журналіст України, професор, завідувач кафедри зарубіжної преси Львівського національного університету ім. І. Франка Йосип Лось, заслужений журналіст України, письменник Зиновій Суходуб, голова Львівської обласної організації працівників культури України Михайло Підгурський, голова Львівського відділення Національної спілки кобзарів України, народна артистка України Людмила Посікіра. Від імені Львівського обласного об’єднання і об’єднання Галицького району Львова ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка з вітальним словом виступила Марія Павлюк. Ведучий святкової програми – доцент, кандидат педагогічних наук Роман Береза зачитав вітання від Національного музею Тараса Шевченка в Києві та від Шевченківського національного заповідника в Каневі.
Громадська діячка, членкиня Ради об’єднання Галицького району Львова ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка, бандуристка Марія Сорока продовжила кобзарські традиції свого дядька – незабутнього кобзаря України Юрія Даниліва. У творчій співпраці з поетесою Марією Чумарною під керівництвом Марії Сороки колектив створив низку мистецьких програм: “Заспів”, “Голубина пісня”, “Не ложними устами”, “Коляда в Україні”, “Рятуйте, люди, пісню”. Тріумфальною роботою 1990-х років мистецького колективу стала постановка вистави “Голгофа” за однойменною поемою поетеси. Тріо “Червона калина” вперше винесло на сцену сповнені глибокого духовного змісту пісні. Ця вистава стала предтечею духовного воскресіння України. Вона відбувалася в Національному академічному драматичному театрі ім. М. Заньковецької та в багатьох залах Львова та Львівщини. Керівниця колективу залучала до концертних програм провідних акторів театру ім. М. Заньковецької – народних артистів України Ларису Кадирову, Святослава Максимчука, Юрія Брилинського, Євгена Федорченка, Лесю Бонковську.
У творчому житті колективу у 1986 р. доленосною стала зустріч у Львові Марії Сороки зі славним Гомером України, кобзарем із Тарасової гори – Олексою Чуприною, який своїм високим розумінням кобзарської місії як духовного поводиря народу творив довкола себе середовище людей із глибоким усвідомленням патріотизму. У це середовище і влився колектив тріо “Червона калина”. Відтоді розпочалася співпраця тріо з Шевченківським націо­нальним заповідником у Каневі, де кобзар на той час співав уже 25 років.
22 травня 1986 р. тріо “Червона калина” вперше представляло мистецький Львів на Чернечій горі в Каневі. Відтоді “Червона калина” щороку 22 травня на Чернечій горі дарує Шевченкове пісенне слово правди всім, хто приходить на Тарасову гору, щоб вшанувати пам’ять велета духа українства. Артисти тріо були і є постійними учасниками Шевченківських урочистостей у Національному музеї Т. Шевченка в Києві. Цьогорічна ювілейна програма відбулася спочатку 21-22 травня на Чернечій горі в Каневі, де мистецький колектив вітали друзі й шанувальники з різних областей України.
У 1996–2005 роках тріо представляло мистецькі програми в Бельгії, Голландії, Великій Британії, Італії, Німеччині, Австрії, Росії, Білорусі, Казахстані. Доброчинні концерти тріо бандуристок “Червона калина” відбувалися не лише в містах і селах західних областей України, а й на Луганщині, Одещині, Харківщині, Сумщині та Донеччині.
Заслужена артистка України, солістка тріо Марія Сорока є авторкою, режисеркою та ведучою мистецьких програм “Шана Кобзареві”, “Шевченкові мелодії”, “Не ложними устами”, “Духовна велич Тараса Шевченка”, “І буде правда на землі”, “Т. Шевченко і М. Лисенко – авангардні постаті в культурно-національному відродженні України”, “Митрополит Андрей Шептицький”, “Під хрест Твій стаю”, “Соломія Крушельницька – співачка світової слави”, “Пісенний уклін матерям”, “Пахощі пісень даруєм матерям”, “Любімо матерів”, “Матерям Небесної сотні”, “Пісенний уклін захисникам України” та інших.
У 2010 р. М. Сорока відкрила для громадськості Львова “Кобзарську світлицю”, де започаткувала мистецько-просвітницькі заходи – “Свято культури”. Для участі в програмах залучаються студенти Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка, а також учні шкіл мистецтв. Про творчу працю і здобутки заслуженої артистки України Марії Сороки в 2016 р. створено телевізійний фільм “Живуть пісні “Червоної калини””. У 2018 р. Марія Сорока видала книгу “Вічність у пісні”. Вона – спонсорка книги “Співець Чернечої гори” про кобзаря з Тарасової гори Олексу Чуприну.
Громадсько-просвітницька діяльність заслуженої артистки України Марії Сороки та мистецького колективу “Червона калина” – це зразок вірного, відданого служіння своєму народові та Українській державі. Протягом десятиліть бандуристки через пісню будили віками приспану сусідами-ворогами нашу історичну і духовну пам’ять. Народними піснями, полум’яним словом нашого Пророка Тараса Шевченка “Червона калина” нагадувала нам: “що ми, чиї сини, яких батьків, ким, за що закуті”. І що лише “в своїй хаті своя й правда, і сила, і воля”, що “нема на світі України, немає другого Дніпра”. І що ми незнищенні, бо на сторожі біля нас – Шевченкове СЛОВО.
Дякуємо мистецькій керівниці Марії Сороці та артисткам тріо “Червона калина” за їхню багаторічну безкорисливу працю на просвітянській ниві й віру у вічні ідеали “Просвіти”.Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment