50 несумних історій

Галина ДАЦЮК
“Особливі історії особливих” – інклюзивний культурний проєкт, який здійснив Видавничий дім “Букрек” спільно зі Спеціальною школою “Шанс” за підтримки Українського культурного фонду.

Це видання про дітей з особливими потребами – учнів Спеціальної школи “Шанс” у місті Дніпрі. На сторінках книги вони розказують про себе та свою сім’ю, друзів і школу, захоплення і таланти, діляться своїми маленькими й значними перемогами.
Більшість історій діти написали самостійно. Декому допомагали батьки чи вчителі, які теж стали героями проєкту. Вони об’єктивно розповідають про досвід роботи з учнями з особливими освітніми потребами, про їхні сильні сторони та шкільні досягнення.
“Звати мене Сашко. Я учень 7-А класу. Олександр Горобець. Граю я в футбол “так собі”. Бо цілюсь у ворота, а м’яч летить другу в вухо; здається, зараз заб’ю гол, а м’яч потрапив у штангу. Однак учитель фізкультури стверджує, що я добрий гравець, а тому взяв мене в шкільну команду”, – розказує про своє найбільше захоплення один з учасників.
А ось в Каміли, 12 років, інтереси зовсім інші. Її цікавить космос! “Я люблю мріяти. Часто думаю про космос, про зірки, звідки взялась наша планета Земля і ми на ній, і ніяк не дочекаюсь, коли в нас почнуться уроки фізики”, – каже дівчинка.
Кожна розповідь – унікальна та насправді особлива. Вона доповнена світлинами та відео: на них діти займаються буденними справами, беруть участь у музичних конкурсах, спортивних змаганнях, розказують про себе, граються. Відео можна переглянути через QR-код. Завдяки такому формату видання стає не лише легшим для сприйняття, а й цікавішим. Це й допомагає діткам розкритися, відчути свою індивідуальність та особливість не через інвалідність, а через власні досягнення та маленькі перемоги.
Ідея створення проєкту виникла у Дарини Максимець, директорки Видавничого дому “Букрек” у Чернівцях. Багаторічний досвід роботи над створенням підручників для дітей з особливими освітніми потребами дав підстави перейти до дещо іншого типу інклюзивної літератури. Так і з’явилося бажання реалізувати проєкт “Особливі історії особливих”. Здійснити його вдалося за підтримки Українського культурного фонду.
Співкоординаторкою та упорядницею проєкту стала Крістіна Тороп – в. о. директорки Спеціальної школи “Шанс”, заслужена працівниця освіти України, кандидатка психологічних наук та зокрема авторка підручників для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку. У своїй роботі вона має вже близько 20 років досвіду.
“Переважно бар’єри, з якими стикаються особливі діти, частіше спричинені середовищем, ніж особливостями розвитку. Тому наш проєкт має на меті змінити ставлення до інклюзії в істинному сенсі. Ми всі різні, але рівні! Ми повинні зробити все для того, щоб діти з особливими освітніми потребами почували себе безпечно, допомогти їм інтегруватися у суспільство”, – каже упорядниця.
Паперове видання “Особливі історії особливих” можна знайти у бібліотеках та громадських організаціях країни. Його електронна версія розміщена на електронних ресурсах проєкту, Видавничого дому “Букрек”, Спеціальної школи “Шанс” і в електронних книгозбірнях України.
Проєкт показує, що люди з особливими освітніми потребами – такі ж, як усі повноцінні члени і членкині суспільства. Книга допоможе й родинам, які виховують дітей з особливостями, – не втрачати надії, не опускати рук, бути впевненими у власних силах та допомагати своїм діткам розвиватися.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment