Гостини у «творчій хаті»

Христина КУШНІРЮК,
студентка
Відбувся Перший Всеукраїнський літературний конкурс малих прозових форм імені Василя Стефаника. Він об’єднав Словом Схід і Захід України.

Гостинний Івано-Франківськ зібрав у “творчій хаті” талановитих переможців цікавої малої прози з багатьох куточків України: Донеччини, Луганщини, Сум, Полтави, Київщини, Харкова, Одеси, Рівненщини, Львова, Тернопілля, Житомира, Прикарпаття, а також українців з Іспанії та Об’єднаних Арабських Еміратів.
Урочисте нагородження відбулося 31 жовтня. Відзначено 10 лавреатів, 15 дипломантів, трьох авторів – спеціальною відзнакою журі, дев’ятьом вручено подячний лист конкурсанта. Лавреатами стали: Ващук Тарас – за замальовку “Тлін наших ілюзій”, Верес Михайло – за новелу “Ілько”, Грушковська Любов – за новелу “Бабині молитви”, Дичковська Галина – за новелу “Многоє знаніє”, Кириченко Андрій – за новелу “Червень”, Козинець Олександр – за образок “Кукурудза зварилася”, Кондур Володимир – за новелу “Memento mori!”, Лицур-Щадей Галина – за образок “Як Божа пазуха”, Семеняк Валентина – за новелу “Божий суд”, Скуловата Олена – за новелу “Зустріч у метро”.
Дипломантами стали: Бурега Оксана – за замальовку “Я буду любити тебе вічно”, Геник Леся – за оповідання “Останній шанс”, Гребенюк Віктор – за сучасну бувальщину “Правдиве прислів’я”, Гром’як Ірина – за новелу “До фарту”, Зозуля Дмитро – за новелу “Дощ”, Калашніков Олег – за новелу “На нулі”, Климовських Олена – за замальовку “Відьма”, Коризма Галина – за образок “Туман та батьковий ліс”, Лотоцька Алла – за образок “Роверист”, Мельник Галина – за новелу “Невроджена вада”, Рогів Василь – за шкіц “Заховані за сонцем”, Садовська Галина – за замальовку “Катерина”, Ткаченко Світлана – за образок “Вірність”, Ясна Людмила – за новелу “Сон у стремено”, Яценко Галина – за шкіц “Мамо…”.
Дипломи спеціальної відзнаки окремих членів журі отримали: Михайлишин Ігор – за новелу “Цок-цок…”, Літаш Настуся – за образок “Дід умер”, Мойсіяка Алла – за поезію в прозі “Горіхи”. Також подячний лист за участь у конкурсі та цікаву творчу роботу отримали: Бортнікова Ольга – за новелу “Серце в дарунок”, Бондаренко Катерина – за оповідання “Щастя завжди поруч”, Бригеда Валентина (Рибаченко) – за замальовку “Продавці можливостей”, Вротна Юлія – за замальовку “Врятувати”, Калініна Ольга – за новелу “Бажання”, Пудляк (Черномиргин) Мар’яна – за оповідання “Люблю тебе мовчки”, Токарська Анастасія – за оповідання “Вихід”, Турчин Валентина – за новелу “Самосели”, Шевчук Максим – за оповідання “Послухай, Джая”.
Конкурс відбувся під егідою Національної спілки письменників України, Громадської організації “Імпресія”, Товариства письменників і журналістів імені Івана Франка. Організатори вельми вдячні міському голові Руслану Марцінківу та його заступниці Вікторії Дротянко за фінансову підтримку у виданні альманаху та проведенні заходу. Члени журі: письменник Михайло Сидоржевський – голова журі; новеліст Василь Трубай; науковиця, дослідниця новелістики Марта Хороб; науковець, літературний критик Євген Баран; письменниця-новелістка Марія Вайно; філософиня, перекладачка Олена Дутка та науковиця із соціальних комунікацій Галина Пристай. Усі твори переможців були зібрані під однією обкладинкою альманаху “Імпресія 2021”.
Конкурс справді особливий. Він не обмежував у віці 16+, але вимагав обмеження в обсязі – до трьох тисяч знаків без пробілів. Тобто треба було малими словесними засобами сказати багато, аби “у краплині води побачити цілий світ”.
Голова журі Михайло Сидоржевський в передньому слові до альманаху написав, що йому “було цікаво читати ці короткі тексти”, звісно, “не всі з них вартісні”, бо “дехто приділяє забагато уваги кучерявій орнаментальності, що ускладнює текст” і тоді “думка ковзає поверхнею”, “хтось нанизує пустопорожні діалоги – без сенсу смислового наповнення”. “Ця дорога до храму не веде. Лише внутрішня напруга і туга інтрига, а ще об’ємні, виразні образи, лише, якщо хочете, драйв, котрий проступає крізь, здавалося б, звичні і знайомі слова (“огонь в одежі слова”) – ось напрямок, у якому треба рухатися, аби досягти вершин”, – впевнений Сидоржевський.
Тематика творів різноманітна, але у всіх (за словами Марти Хороб) простежується знання малої прози Василя Стефаника. Тут підняті проблеми життя і смерті, відлуння війни, жіноча недоля, самотня старість та ін. Також відчутне художнє новелістичне мислення авторів у написанні навіть “про страшне-складне – просто і сильно”.
А Василь Трубай вірить, що “серед авторів ховається хтось із великим літературним майбутнім”. Також “у творах передано глибокі універсальні ідеї у зрізі філософічних питань життя і смерті, гідності, мужності, рятівної сили любові, де закцентована увага на вічних загальнолюдських цінностях” (Олена Дутка).
Цей жанр вартий активного розвитку в Україні та поширення за її межами, адже, на думку Марії Вайно, “малі епічні форми: новели, образки, шкіци, оповідання – це можливість акцентувати на дрібному, яке виявляється далеко не дрібним у житті, а натомість таким потрібним для розуміння!..”.
Атмосфера заходу була особлива, сповнена любові до Слова. Учасники та присутні захоплено ділилися враженнями. Після урочистої частини присутні залишилися для неформального спілкування.
Добру справу зроблено.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment