Холодний Яр – земля вільних

На батьківщині Максима Залізняка, Семена Неживого і братів Чучупаків відзначили свято Покрови

Євген БУКЕТ

Холодний Яр традиційно стає місцем зустрічі українців, що зібрались відсвяткувати наше предковічне свято Покрови – свято козацтва, яке починало свої визвольні походи з Мотрониного лісу – відомого ще від часу боротьби з державою Джучидів; свято ОУН і УПА, які переймали досвід боротьби Холодноярських повстанців і зачитувались романом ГорлісГорського; свято Захисників України, які нині знищують московських окупантів, як і наші предки впродовж кількох минулих століть. Холодний Яр об’єднує покоління українських захисників і патріотів. У ньому формується традиція військової звитяги та світогляд нації переможців.
Цьогорічні урочистості розпочалися 13 жовтня з представницького історикокраєзнавчого форуму в Медведівській загальноосвітній школі ІІІІ ступенів імені Максима Залізняка. В роботі круглого столу “Українська історія: холодноярський вимір” взяли участь науковці, краєзнавці – дослідники історії Холодноярського регіону, члени Історичного клубу “Холодний Яр”, архівісти, педагоги, викладачі ВНЗ. Серед них – Богдан Галайко, Валентин Лазуренко, Юрій Ляшко, Юрій Митрофаненко, Олександр Могилов, Руслан Найда, Олександр Солодар, Михайло Шитко та ін. Учасники обговорювали питання відновлення історичної пам’яті про визвольну боротьбу в Україні, інновації осмислення ролі Холодного Яру в історії України, особливості створення експозицій, присвячених історії Холодноярського регіону.
Після завершення роботи круглого столу в Медведівському краєзнавчому музеї НІКЗ “Чигирин” відбулася презентація проєкту “Створення експозиції “Холодний Яр – земля вільних”. Проєкт реалізується Благодійним фондом соціального розвитку НІКЗ “Чигирин” в партнерстві з Національним історикокультурним заповідником “Чигирин” в рамках програми “Інноваційний культурний продукт” за підтримки Українського культурного фонду.
Холодний Яр – це унікальне місце, з яким пов’язано безліч історичних подій. Саме тут, впродовж століть, під одними гаслами, з одними ідеями люди з однаковими іменамипсевдо боролися, переслідувані загарбницькою владою. Тривалий час українців змушували забути про них, намагалися висміяти та зганьбити, показати злодіями і грабіжниками. Цей проєкт – борг пам’яті людям, які віддали своє життя за волю України, символ остаточної перемоги їхніх визвольних потуг. Він має дати відповідь на питання: що означала воля і свобода для холодноярців протягом століть і чим сьогодні ці поняття є для кожного з нас.
У рамках реалізації проєкту проводилась інформаційна кампанія в ЗМІ та соціальних мережах по популяризації Холодноярщини та просвітницькі заходи, серед яких банерна виставка “Холодний Яр – земля вільних” – спільний виставковий проєкт УІНП та НІКЗ “Чигирин”.
У межах святкування Покрови було презентовано нову експозицію “Холодний Яр – земля вільних” у приміщенні Медведівського краєзнавчого музею, яка розповідає про роль Холодного Яру у становленні Української державності. Експозиція присвячена множинності змістів Холодного Яру – природного об’єкта та місця боротьби за волю і свободу. В ній представлені предмети часів Козаччини, Гайдамаччини та Холодноярської організації. Серед них – портрет Б. Хмельницького з колекції Б. Возницького, двостороння ікона (феретрон) з Миколаївського Медведівського монастиря XVIII ст., чотириствольні пістолі, навершя прапора – тризуб часів УНР, зброя та спорядження часів Холодноярської організації, комплекс речей (сховок), пов’язаних з визвольною боротьбою в Холодноярському краї 2030х рр. ХХ ст. Нова експозиція містить і елементи інтерактиву, через які відвідувач музею зможе “доторкнутися” до історії.
Під час презентації в приміщенні краєзнавчого музею було підписано двосторонні угоди про співпрацю між НІКЗ “Чигирин” та 93ю ОМБр “Холодний Яр” та НІКЗ “Чигирин” і 3м полком СпП імені князя Святослава Хороброго. Вони передбачають співпрацю з популяризації історикокультурної спадщини України в цілому та Чигиринщини, зокрема серед військовослужбовців та солдатів строкової служби, реалізацію спільних проєктів, зокрема допомогу в створенні розділу експозиції музею, присвяченого російськоукраїнській війні на Сході.
Експозиція “Холодний Яр – земля вільних”, робота над якою ще триває, відновить історичну справедливість щодо увічнення пам’яті борців різних часів за незалежність України у Холодному Яру, стане платформою для презентації історії регіону, новим туристичним об’єктом, що сприятиме розвитку культурнопізнавального туризму.
У м. Кам’янці, в історичній пам’ятці XVIII століття – кам’янському гроті відбулося відкриття виставки відомого українського скульптора, художника і письменника Руслана Найди “Войовниці Великого Степу. КозачкиАмазонки”. Митця вітали камерний ансамбль Кам’янського державного історикокультурного заповідника, місцева влада, поетеса Мальва Кржанівська та члени Історичного клубу “Холодний Яр”.
А на завершення першого дня урочистостей в Медведівському Будинку культури відбувся святковий концерт лідера гурту “Тінь Сонця” Сергія Василюка та учасників художньої самодіяльності Медведівського БК.
Біля пам’ятного знака воякам 93ї ОМБр “Холодний Яр”, які поклали свої голови у боротьбі за волю України в 2014 – 2019 рр., за участі військових відбулося вшанування пам’яті загиблих захисників України різних часів. Опісля в храмі Святого Праведного Петра Калнишевського на хуторі Буда відбувся спільний молебень за Україну та український народ, по завершенні якого біля церкви пройшло традиційне посвячення в Джури і освячення зброї.
Музейноетнографічний комплекс “Дикий Хутір” на Покрову влаштував традиційне літературномистецьке дійство, в програмі якого були книжковий ярмарок, ярмарок народних майстрів та літературномузична сцена, ведучим якої був член Історичного клубу “Холодний Яр”, поет Василь Ковтун. Родзинками музичної частини були Василь Лютий, Юрій Марштупа та гурт “Черкаські козаки”.
У своєму слові Василь Лютий згадав про побратима по кобзарському цеху Тараса Силенка, життя якого передчасно обірвалося цьогоріч… Присутні вшанували Тарасову пам’ять хвилиною мовчання.
Другий день урочистостей завершила велична подія, що розпочалася з мітингу за участі патріотичної молоді і військових біля пам’ятника Героям Холодного Яру в селі Мельники. Громадська ініціатива “Поклик Яру” запалила 150 смолоскипів на честь захисників України, утворивши з вогнів живу карту Великої України (разом з Кубанню). 150кратне “Слава!” пролунало після цього з Холодноярського лісу, нагадавши, що саме вогонь, що візьме свій початок з Холодного Яру, символічно об’єднає своїм запалом всі українські землі.
До Холодного Яру завітав головнокомандувач Збройних Сил України, генераллейтенант Валерій Залужний. “У Холодному Яру, місці нашої військової слави, Командувач Українського війська востаннє перебував у 1920 році. Я гордий сьогодні бути тут, відчувати дух поколінь захисників і захисниць України. Саме біля Гайдамацького ставка у XVIII ст. повстанці освячували ножі. У цих місцях присягали на вірність Україні воїни Холодноярської республіки. Їх бойові традиції успадкували вояки УПА, які боролися за відновлення незалежності України. Маючи таке глибоке історичне коріння, усвідомлюючи спадкоємність наших військових традицій і відповідальність перед попередніми і прийдешніми поколіннями, ми достойно продовжуємо боротьбу за свободу. Там, де українські воїни, – там Україна”, – написав він на своїй офіційній Facebookсторінці.
Наша держава потребує нового мислення, нових поколінь, що живуть перемогою, а не тужінням про нещасну долю. Держава потребує нового подиху вогню з Холодного Яру. І це місце сили та земля вільних, знову й знову запалюватиме новий вогонь, який надихатиме на величні звершення нові покоління захисників України.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment