Музей-майстерня Івана Кавалерідзе (м. Київ) представляє колективну виставку за підсумками Міжнародного пленерусимпозіуму “Очаків – 2021”, яка є творчим звітом 30 талановитих митців із Азербайджану та України.
– Для художника пленер – це, насамперед, обмін досвідом, – переконаний директор Музеюмайстерні Івана Кавалерідзе, заслужений діяч мистецтв України Олександр Юнін. – Важливо відчувати лікоть колеги. Серед учасників пленеру були як зовсім молоді митці, що нині навчаються у Національній академії образотворчого мистецтва та архітектури України, так і заслужені та народні художники, серед яких Валерій Франчук, Анатолій Буртовий, Андрій Кулагін, Тетяна Діденко, Олеся Тищенко та багато інших. Також у пленері взяв участь художник з Азербайджану Аскер Джавадов.
Митець завжди вчиться, незалежно від звання, віку, статусу. А якщо художник вчиться, то він росте. На виставці представлені прекрасні роботи. Не буде перебільшенням назвати деякі з них геніальними. Ви лише подивіться на полотна народної художниці з Одеси Галини Кравченко. А Валерій Франчук фактично повернувся до тієї техніки, в якій він свого часу відбувся.
На відкритті виставки було багато гостей, серед них – відомі мистецтвознавці, митці. Це все велика творча родина. А відбулися пленер і виставка завдяки керівнику Gallery Underground Валерію Махіну та арткуратору проєкту, заслуженому журналісту України Сергію Комісарову. Пан Сергій готував пленер, запрошував до участі художників, активно висвітлював цю подію в соціальних мережах.
Під час відкриття виставки Валерієм Махіним був оголошений конкурс для молодих митців, який триватиме до травня наступного року. Авторитетне журі відбиратиме найкращі роботи, переможці отримають премії, а потім у музеї відбудеться виставка їхніх робіт.
Не може не радувати широка географія учасників пленеру: митці з Києва, Одеси, Львова, Миколаєва, Дніпра та інших міст. Такими заходами ми не на словах, а справою утверджуємо гасло: “Схід і захід разом!”. Відбувається процес культурної дипломатії між різними регіонами, думками, роботами.
Прекрасні художні пленери відбувалися в Очакові і раніше. А новий проєкт став нашою спільною роботою з уже згаданою одеською галереєю Underground. Пленер продовжився в Одесі. Це для нас теж дуже цінно, адже музей носить ім’я Івана Кавалерідзе. Його життя і творчість були пов’язані з Одесою, на Одеській кіностудії він зняв кілька своїх стрічок. Плануємо, яким буде пленер наступного року. На відкритті виставки вже рекомендували трьох художників для участі в ньому.
Наш музей не вперше бере участь в організації та проведенні пленерів. До 130річчя від дня народження Івана Кавалерідзе проводили пленер у місцях, де він знімав фільм “Пісня про Довбуша”. Завдяки нам і нашим колегам з Музею Гуцульщини та отцю Івану з церкви у Криворівні цей пленер перетворився на науководослідницький проєкт. Ми віднайшли хату, де Іван Петрович зберігав свої кіношні речі. Нам показали місце однієї зі знімальних локацій. Дуже шкода, що ця стрічка роботи Кавалерідзе так і не дійшла до глядача.
У планах – відкрити виставку, присвячену 85літтю від дня народження великої мисткині, талановитої викладачки, народної художниці України Тетяни Голімбієвської. До експозиції увійдуть роботи з колекцій трьох закладів – Музеюмайстерні Івана Кавалерідзе, Музею родини Голімбієвських і Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури України. Сподіваюсь, будуть представлені роботи, які раніше ніде не експонувалися, – її ескізи та графічні начерки. У виставці також представимо твори учнів художниці.
Плануємо також виставку картин Юрія Качкіна – людини, яка пише місто Київ. Сподіваємося на спільні проєкти з Посольством Ізраїлю в Україні та народним художником Юрієм Соколовим.
Нині працюємо над великим проєктом, присвяченим 300річчю від дня народження Григорія Сковороди, 135річному ювілею Івана Кавалерідзе та 100річчю першого пам’ятника Григорію Сковороді у Лохвиці, роботи Івана Петровича. Наприкінці року плануємо відкрити виставку, присвячену Григорію Савовичу. У ній зголосилися взяти участь близько 70 митців, сподіваємось, що це буде не лише Україна.
Закликаю всіх ходити до музеїв, галерей, кінотеатрів, театрів, подорожувати Україною. Дуже важливо пізнавати своє, рідне. Нам є що подивитися у Дніпрі, Харкові, Києві, Львові, Одесі, Чернівцях, маленьких містах та містечках. У нас багата національна культура, якою маємо пишатися.