Презентація «Обіжника «Просвіти»

Марія ГУЦОЛ,
голова ІФМО ВУТ “Просвіта”
ім. Т. Шевченка, доктор філософії,
м. Івано-Франківськ

З нагоди 30-ї річниці відновлення діяльності Товариства “Просвіта” та річниці створення УПА і Козацтва Івано-Франківське міське об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка разом із Департаментом стратегічного розвитку Івано-Франківської територіальної громади організувало і провело в Народному домі “Просвіта” творчу зустріч – презентацію “Обіжника “Просвіти” (1877–2022). Сторінками історії міста Станіславова–145 (1877–2022), Івано-Франківська–30 (1992–2022) в очільниках Просвіти” – Івано-Франківськ: “Місто НВ”, 2021. – 32 с.
Зустріч розпочалася з Божого благословення отцем-капеланом АТО, заступником голови Товариства Орестом Путьком і вітанням – піснею “Мій Івано-Франківськ” у виконанні Михайла Кривеня, народного артиста України, професора Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника.
Голова Товариства Марія Гуцол, ведуча зустрічі, привітавши присутніх, повідомила, що розпочинаємо проводити заходи, присвячені 30-річчю відновлення діяльності товариства “Просвіта” в м. Івано-Франківську, яке святкуватимемо рівно через рік 11.10.2022 року. Наш “Обіжник” творило багато людей, на його сторінках зібрана інформація з багатьох джерел, там подано історію найславетнішої організації “Просвіта”.
До слова ведуча запросила голову м. Івано-Франківська та Івано-Франківської територіальної громади Руслана Марцінківа. Його команда активно співпрацює з міською “Просвітою”. І, якби не їхня фінансова підтримка, напевно, не вийшла би у світ друкована версія “Обіжника “Просвіти”.
Руслан Марцінків подякував усім просвітянам, закликав шанувати українство та підтримувати один одного. У цьому є місія “Просвіти”. Якраз видрукований “Обіж­ник” подає нам приклад згуртованості та свідчить про плідну працю наших попередників. Тому це дуже потрібна справа, і даний захід це засвідчує.
Про створення та діяльність Товариства “Просвіта” розповів народний депутат України 1-го і 2-го скликань, державний та громадсько-політичний діяч, дипломат, теперішній голова Івано-Франківського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта” ім. Т. Шевченка Степан Волковецький. Також він за дорученням начальника управління культури, національностей та релігій облдержадміністрації Володимира Федорака вручив грамоти ОДА колективу ІФМО ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка та від ОО Товариства “Просвіта” особисто М. Гуцол з нагоди її ювілею.
Запрошено поділитися своїми знаннями про історію “Просвіти” Ганну Карась (членкиню Ради Товариства “Просвіта” і Національної спілки композиторів України, заслужену працівницю культури України, доктора мистецтвознавства, професорку Прикарпатського університету ім. В. Стефаника), яка у своїх споминах згадала не тільки про свою працю в “Просвіті”, а й багаторічну працю колишнього голови обласної “Просвіти” Петра Арсенича, крає­знавця та члена правління Михайла Головатого, історика Богдана Гавриліва.
Заступник директора Департаменту стратегічного розвитку Івано-Франківської міської ради Ігор Кінаш згадав про зародження просвітянського руху в нашому місті.
Про свою діяльність у “Просвіті” розповів колишній заступник голови Товариства, голова осередку ВАТ “Арматурний завод”, журналіст Володимир Ференц. Він наголосив, що й тепер треба ще багато працювати і запропонував збирати спогади просвітян та видати окремою книжкою.
Про свої надбання з історії “Просвіти” в Австро-угорському періоді перебування України та про велике значення для пізнання діяльності Товариства “Просвіта” для учнів та студентів навчальних закладів з даного “Обіжника” поділився Андрій Королько – доцент кафедри історії України і методики викладання історії Прикарпатського національного університету імені В. Стефаника, кандидат історичних наук.
У своєму виступі Іван Драбчук – педагог, історик-краєзнавець, провідний редактор інформаційно-видавничого сектору Націо­нального заповідника “Давній Галич” зауваважив, що “Просвіта” завжди випускала книжки та календарі інформаційного характеру. У цьому “Обіжнику” подано і історичні дані, які зацікавлять нашу молодь для подальшого і глибшого її пізнання.
Галина Горбань – заступник директора Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка наголосила, що “Просвіта” в минулому і тепер багато робить для гуртування людей навколо себе. Саме цим і займаються працівники бібліотеки. В “Обіжнику” зібрано глибоке дослідження історії нашої “Просвіти”, про людей, які займалися і займаються просвітництвом та підтримують українське. Ці люди запалені вогнем українства. Переконання – Україна понад усе. В “Обіжнику” відображено минуле і сьогодення.
Своїми враженнями про видання поділилася відповідальний секретар МО ВУТ “Просвіта” Наталія Синиця, для якої цей “Обіжник” був і є всім. Це була її ідея, це вона ходила по архівах збирати дані, а допомагала втілювати ці ідеї в життя її донька Діана Говера. Цікаво і натхненно виступив також і технічний редактор, відповідальний секретар, заступник голови обласної “Просвіти” Михайло Січка. Про співпрацю з бібліотеками навчальних закладів міста (а їх налічується 49) та безкоштовну передачу їм даного “Обіжника “Просвіти” розповіла консультант Департаменту освіти та науки Уляна Чупрунова. А поетеса Леся Геник повідомила про те, що департамент культури забезпечив “Обіжником “Просвіти” всі бібліотеки нашої територіальної громади (місто Івано-Франківськ та 18 сіл мають понад 30 бібліотек).
Усі виступи помережані концертною програмою за участю ліцеїстів ліцею № 1: Кротенко Діани, Дрінь Софії, Каюк Софії, Лесюк Вікторії, Дарвай Діани, Двірник Катерини, Рогожинської Інни та лікаря Лілії Гураль, що було особливо зворушливим.
Альбоми фотографій та підшивки просвітянських часописів “Слово Просвіти” і “Галицька Просвіта” на видному місці в залі та фотографії діяльності минулого і сьогодення “Просвіти” пропливали на екрані для присутніх. Це були голови осередків та бібліотекарі, які напередодні отримали безкоштовно “Обіжник “Просвіти” (1877–2022), а також директори, завучі й учні ліцеїв та студенти ВНЗ Івано-Франківська та просвітяни.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment