Усе почалося з усмішки

Першим проєктом Київського академічного театру юного глядача на Липках у новому театральному сезоні стала вистава “Круті віражі” за п’єсою французького драматурга Еріка Ассу. Ця п’єса свого часу була написана для Алена Делона, і він грав у ній разом зі своєю дочкою.

– Вперше побачив виставу за цією п’єсою приблизно 10 років тому, тоді антрепризу за участю Геннадія Хазанова привезли до Києва, – згадує режисерпостановник Артур Артіменьєв. – Зізнаюся, не дуже люблю комедії, особливо легковажні. (Не маю тут на увазі комедії класиків, приміром, Мольєра, вони дуже глибокі). До того ж цю виставу поставили досить легковажно, з бажанням насамперед розсмішити публіку. Хоча перипетії сюжету були доволі цікаві. Запам’ятався і несподіваний чуттєвий поворот у фіналі. А такі душевні речі не можуть залишати байдужим.
У своїй виставі ми намагалися не думати про комедію, а прагнули знайти в цій історії справжнє. Адже за зовнішньою комедійністю поворотів, як на мене, стоїть велика драма, серйозні переживання обох героїв.
На вибір п’єси для нової постановки вплинуло й те, що в умовах карантину складно брати до роботи твір з великою кількістю персонажів. Хотіли зробити камерну виставу. Тут лише двоє акторів, і грати її можна як на великій, так і на малій сцені. Прагнули, щоб вистава була не дорогою, але, водночас, душевною і затребуваною.
Під час роботи над виставою п’єсу скоротили приблизно на третину – багато повторів, філософських міркувань на одну й ту ж тему. Вважаю, що завдяки цим скороченням вистава стала динамічнішою.
Перша читка відбулася у жовтні минулого року. Потім мали великі перерви через оголошення локдауну. Повноцінні репетиції розпочалися лише в червні, отже, мали три місяці роботи.
У виставі дві дійові особи (зайняті чотири актори, бо два склади), це люди різного віку, різних поколінь. Під час репетицій ми стали однодумцями, вийшла хороша творча команда. З одного боку, хотілося погратися у круті сюжетні віражі, а з іншого – глибше розвідати, що всередині цієї п’єси, адже крім зовнішнього сюжету, є ще й внутрішній – те, що відбувається всередині персонажів, що вони приховують.
Візуальне вирішення вистави доволі умовне, з мінімальним використанням реквізиту. Це фотозона, у просторі якої відбувається дія. Головний герой П’єр, художник за покликанням, але його мрія не здійснилася, він став фінансовим менеджером. Колись зрадив своїй мрії, своєму коханню, а відтак це стало його звичкою.
У 50 років герой почав переосмислювати своє життя. Мені було важливо показати, що його знайомство з молодою дівчиною, це не якась сексуальна пригода, а саме душевний порив. Коли люди починають усвідомлювати старіння, то в якийсь спосіб хочеться знову відчути молодість, наче розпочати життя з початку. Не випадково у п’єсі кілька разів звучить фраза “ковток свіжого повітря”. Тобто бажання знову знайти сенс життя.
Мені здається, що потреба яскравих емоцій і, можливо, кохання – це не тільки почуття до жінки, це любов до життя. Саме ця любов допомагає жити яскраво, насичено, повноцінно. У фіналі герой начебто відчув розчарування, але насправді він знаходить новий вихід для своєї любові, тільки вже поіншому. Відбувається переоцінка цінностей у його свідомості. У Джульєтти також дуже драматична історія самотності. Вона теж відчуває брак любові…
Героя старшого покоління у різних складах грають заслужений артист України Олександр Вілков та Ігор Пісний. Це актори з великим досвідом. Працюючи над цим образом, вони знаходили паралелі у своєму житті – якою є жага до життя саме в такому віці.
Актриси Діна Куца та Катерина Артіменьєва, виконавиці ролі Джульєтти, теж зацікавлено проникали в сутність почуттів. Ми вибудовували 6 різних образів в одній ролі, при цьому намагалися тримати одну внутрішню лінію самої героїні, яка перевтілюється. Працював із цими актрисами вже не в одній виставі, тому обирав із довірою і не шкодую, дуже задоволений результатом.
Я вже згадував, що на сцені візуально облаштовано фотозону. Це місце, де герой може себе реалізувати творчо, фотографувати, а поруч – тренажер бігова доріжка. Для мене було важливо показати, що він іще не змирився з обставинами, продовжує боротися за життя, це його порятунок, це стимул “не ставити на собі хрест”.
Поєднання різних локацій в одній було закладено умисне. На сцені лофтовий столик, диванчик. Це затишне місце, де можна спілкуватися. Екран – тло, на якому можна виявляти свої фотофантазії. Усе це – внутрішній світ героя. А зустріч із молодою особою – щасливий шанс долі. І фотофіксація, яка постійно відбувається упродовж дії, це немовби наше спілкування з чимось неземним.
У виборі костюмів відштовхувалися від того, щоб зберегти чорнобілу гаму. У героїні костюмтрансформер, який допомагає перевтілитися з одного образу в інший, адже вона різна за темпераментом. У головного героя П’єра – діловий офісний вигляд, що легко змінюється на зручний, розкутий одяг.
Умисне використання у виставі ретромузики підкреслює різницю поколінь. Водночас ввожу і сучасні мотиви, аби показати, що все ж між цими поколіннями є зв’язок.
Пластику шукали, насамперед, у поведінці героїні. Це один із способів показати її перехід з одного образу в інший. Дуже ретельно проробляли манеру поведінки.
Незважаючи на те, що вистава давалася непросто, нам було цікаво працювати. Сподіваємось, що непередбачувані круті віражі нашої сценічної історії зацікавлять глядача, а душевні прагнення персонажів знайдуть відгук та співчуття.

Матеріали підготував
Едуард ОВЧАРЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment