Вернутися променем Спогад про Вчителя

Таїна БратЧенко,
м. Біла Церква

Дехто вважає, що незамінних людей не існує. Але Володимир Іванців усім своїм життям спростовує цю думку. Хоча його з нами немає вже третій рік, але Володимира Опанасовича пам’ятають просвітяни, письменники, жителі міста Білої Церкви. Недарма ж його – поета і публіциста, літературного критика і краєзнавця, громадського діяча і редактора, наставника багатьох письменників і багаторічного очільника міськрайонного об’єднання ВУТ “Просвіта” удостоїли звання “Почесний громадянин міста”. Недарма ж, коли він захворів, то в лікарню до нього щодня приходили просвітяни, письменники, журналісти, працівники бібліотеки, вчителі, колишні колегизаводчани та військові. Життя його було насичене, навіть перенасичене, адже завжди ставив собі понад завдання і завжди виконував задумане. Але, на жаль, не дожив до виходу своєї останньої книги “Смак води, або Бог не пустомолот”.


Його творчість – різножанрові та різнотематичні книги: поетичні збірки, літературні альманахи, документальні матеріали, збірки віршів слов’янських поетів, які він переклав українською, аналітичні та критичні літературні статті, а також історичні і краєзнавчі. Його статті з мовознавства науково обґрунтовані і цікаві для будьякого читача. Як публіцист, на кожну подію в країні і житті народу, політичному, культурному чи релігійному, він відгукувався полум’яними рядками, які нікого не могли лишити байдужими. Недарма за документальну збірку матеріалів “Голокіст” був удостоєний міської літературномистецької премії імені І. НечуяЛевицького. Він – автор майже тридцяти книг, різножанрових і сучасних. А якщо перерахувати книги всіх наших письменників, які він редагував, то в бібліотеці для них не вистачить і кількох полиць.
Чи не найбільше свого часу Володимир Опанасович віддавав роботі в місцевій “Просвіті”. Щотижня обов’язково зустрічалися активісти, яких залучав її очільник, обговорювали державні події, все стосовно розвитку і збереження нашої мови, все, що її утискало або заважало розвитку. І не лише обговорювали: його публікації в міських газетах, у тижневику “Слово Просвіти” розворушували навіть байдужих обивателів і змушували їх згадати, що вони українці.
Щороку Володимир Іванців організовував фестиваль “Соборний дзвін”. У ньому брали участь не лише місцеві письменники, а й гості з Києва та Київщини. Цей захід відбувався навіть у снігопади й люті морози, коли не лише у школах, а і в деяких вишах призупиняли заняття. У нього був постійний і дружній зв’язок з усіма бібліотеками міста. І нині бібліотека № 10 (завідувачка – Ганна Нагорна) проводить конкурс юних читців поезії імені Володимира Іванціва.
Він популяризував творчість багатьох своїх колег по перу з Києва. Завдяки Володимиру Опанасовичу наші літератори могли познайомитися, поспілкуватися, обмінятися думками і книгами. Найбільш пам’ятні зустрічі – з Олегом Чорногузом, Віктором Грабовським, Євгеном Голібардом, дисидентом і Героєм України Левком Лук’яненком.
Володимир Іванців інколи випереджав час. У цьому можна переконатися з його публікацій. Його принциповість одних запалювала, інших дратувала. Але ніхто не міг не погодитися, що понад усе було його загострене почуття справедливості. Не любив нещирості, ненавидів брехню і пристосуванство. Але вмів прощати помилки інших, якщо людина їх визнавала. Ніколи не хизувався вмінням відчувати психологію людей. А про ці здібності свідчать його влучні характеристики деяких білоцерківських письменників.
Про Віктора Міняйла: “Він один із тих, хто в умовах бездержавності захистив і зберіг ядро нашої культури”.
Про Андрія Гудиму: “Визначальною рисою творчості письменника є народність”.
Про Галину Невінчану: “Нема загадки таланту, є вічна загадка любові. Пейзажі в книгах написані рукою художника”.
Про Петра Розвозчика: “В літературу прийшов свідомий свого джерела і призначення”.
Про них та інших колег по перу, про літературний процес у нашому місті, про ставлення до мови та наших національних героїв можна прочитати в останній книзі автора “Смак води, або Бог не пустомолот”. Вона побачила світ завдяки меценатам: голові міського управління освіти Юрію Петрику і директору гімназії № 1 Борису Смутку. Прикро, що видавець Костянтин Климчук, роботу якого щедро профінансували згадані шанувальники творчості Володимира Іванціва, не запросив на презентацію майже нікого з десяти білоцерківських письменників (за винятком двох). Прикро, що нікому з них не подарував жодної книги. Навіть згадав про запрошення його дружини і його доньки за півтори години до початку презентації (хоча знав, що вони за межами міста). З п’яти членів сім’ї Володимира Опанасовича лише двоє були удостоєні подарованих книг. Щоправда, певну кількість примірників отримали деякі бібліотеки і школи. Проте пан Климчук на останній сторінці книги надав свою електронну адресу з пропозицією для оптових покупців на свою користь. Прикро, що так сталося. Тому що Володимир Опанасович завжди дарував свої книги бібліотекам і школам, і ніколи йому б не спало на думку займатися книжковою комерцією. Я маю право заявляти про це з повною відповідальністю як його багаторічна учениця, що добре знала свого наставника. У подібній ситуації щодо його колег він би не змовчав…
В одному зі своїх інтерв’ю я запитала у Володимира Опанасовича: “Які риси ви найбільше цінуєте?” Він відповів: “Людяність, принциповість чесність і працьовитість”. “А яка ваша найбільша мрія?” “Мир, злагода і процвітання в Україні!” Не сказав, що йому зі скаліченою ногою дуже б знадобилася машина. Не сказав про свої творчі плани, які мріє здійснити. Це тому, що його мрія, як і життя, нерозривно пов’язані з Україною.
Не сприймав графоманів. Майже в кожній з його публіцистичних збірок є статті, в яких він висміює і критикує таких “писак”. Не любив багатослів’я і цінував лаконізм. Тому деякі рядки з його творів уже самі по собі є афоризмами: “Український письменник в політиці уже тим, що він український” або “Встаньте, судді! Свідки йдуть!”.
Володимиру Іванціву вдалося вернутися не лише дощем, який напуває землю, щоб на ній зростали зерна талантів його учнів, а й променем, який обігріває теплом, щоб вони зростали і дарували щедрі плоди творчості.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment