153-тя річниця “Просвіти”

Марія ГУЦОЛ,
голова ІФМОВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка
У Народному домі “Просвіта” з ініціативи міського об’єднання та з нагоди 153ї річниці товариства “Просвіта” і 144ї річниці його філії у Станиславові (нині ІваноФранківськ) членів цієї найстарішої української патріотичної громадської організації щиро привітав голова обласного об’єднання ВУТ “Просвіта” ім. Т. Шевченка Степан Волковецький.

Голова міського об’єднання Марія Гуцол нагадала нашу історію: “ІваноФранківське міське об’єднання Всеукраїнського товариства “Просвіта“ ім. Т. Шевченка (МО) вважає себе продовжувачем славних традицій і звершень Матірної “Просвіти”, яка є найдавнішою українською патріотичною громадською організацією. Перший загальний збір товариства ,,Просвіта’’ відбувся 8 грудня 1868 року у Львові. Першим головою „Просвіти“ обрали Анатоля Вахнянина – музиканта, диригента, письменника, громадського діяча, професора. Ініціатором заснування філії „Просвіти“ в ІваноФранківську (тогочасному Станиславові) 25 березня 1877 року був професор гімназії, мовознавець, культурноосвітній діяч Євген Желехівський. Основною формою роботи в “чужій” державі, а на своїй Богом даній землі була лекційнопросвітницька діяльність, плекання українського патріотизму. „Просвіта“ тісно співпрацювала з церквою, навчальними закладами й іншими громадськими організаціями.
В ІваноФранківську установчу конференцію було проведено 15 квітня 1989 р. Це стало новітнім відродженням Товариства “Просвіта”, спершу під назвою Товариство української мови (ТУМ). Головою ІваноФранківського Товариства української мови обрано письменника Степана Пушика. Первинні осередки міста спочатку організовувалися при правлінні обласного Товариства. Через великий обсяг координаційної роботи в межах області не було змоги приділити їм належну увагу, накопичувалися невідкладні проблеми. Для їх вирішення, згідно з рішенням ради обласного Товариства, на установчій конференції 11 жовтня 1992 р. було створено ІваноФранківське міське ТУМ ім. Т. Шевченка, ухвалено Статут Товариства та зареєстровано виконкомом ІваноФранківської міської ради. Загальноміське Товариство української мови з ініціативи осередків ТУМ концерну Відкритого акціонерного товариства ,,Родон“, арматурного заводу, Інституту “Агропроекту”, відділку залізниці, при подальшій підтримці інших осередків, організувалось на установчій конференції, де були присутні 82 делегати від 38 осередків. Головою правління обрано професора Василя Бойка, який беззмінно (28 років) очолював Товариство. Заступниками голови у різний час обиралися доцент Євген Антонович, професор Богдан Ступарик, інженери Володимир Ференц та Василь Романко, архітектор Орест Івасик, учителіметодисти Оксана Шараневич і Ярослава Бак. Тепер заступниками голови є отець Орест Путько, професор Володимир Шпільчак, поетеса Ганна Дорошенко та письменникжурналіст Іван Гаврилович. Багаторічним відповідальним секретарем працює Наталія Синиця.
Не можемо не згадати і не подякувати за жертовну просвітянську працю активістам – членам Ради (професори Володимир Качкан, Степан Геник, Ганна Карась, Микола Лесюк, Василь Грещук, Степан Хороб, історики Петро Арсенич, Ігор Дейчаківський, журналіст Богдан Кучер, артист Михайло Кривень), головам первинних осередків (Рома Гаврилович, Марія Путько, Роман Салижин, Анна Слєпко, Микола Кейван, Олександра Глуханюк, Тарас Лісевич, Олена Сеник, Роман Малець, Оксана Копей, Оксана Туранська, Ірина Турій, Віра Василишина, Степан Воляр, Ярослава Левицька, Галина Куцин), просвітянам (Надія Легун, Борис Голодюк, Марія Срібняк, Наталія Куцик, Ольга Павлик, родини Орисі та Івана Чопиків), які формували засади Товариства й започатковували та організовували просвітянську роботу в організаціях, навчальних закладах і на підприємствах міста.
Права української мови як основи буття нації, духовне і культурне відродження українського народу, його звичаїв і традицій, проведення науковопрактичних конференцій з питань мовнокультурної політики в Україні, конкурсів, влаштування мистецьких виставок, літературномистецьких вечорів, круглих столів, все це – щоденна цілеспрямована праця просвітян, що формує національну і громадянську самосвідомість нашого народу.
Наша праця не була би такою плідною, якби не співпраця з міською владою та підтримка міського голови ІваноФранківська Руслана Марцінківа.
Артисти ІваноФранківського національного академічного гуцульського ансамблю пісні і танцю “Гуцулія” зробили чудовий дарунок – дали концерт у Народному домі “Просвіта”. Привітавши просвітян із пам’ятними датами, виконали пісні, танці, хореографічні композиції. На сцені оживали образи довбушівських опришків, колоритні картини гуцульського весілля, любовна драма гуцулки Ксені, яка продовжує хвилювати нас і в XXI сторіччі… Звучали пісні січових стрільців, твори про Степана Бандеру і про сучасних наших героїв, які на східних рубежах України захищають Вітчизну від агресії московитів…
До речі, тепер і в ансамблі “Гуцулія” створено первинний просвітянський осередок.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment