Хай горить той смолоскип…

Галина Дзьоба,
голова Тлумацького
РО “Просвіта” ім. Т. Шевченка,
ІваноФранківщина

Серед тих, хто активно долучився до творення Незалежності на початку 1990х років, були члени Товариства української мови ім. Т. Шевченка, згодом “Просвіти”. Чи не найбільшим досягненням за роки Незалежності України Тлумацького райміськоб’єднання “Просвіта” є утвердження української мови в усіх сферах життя.
Члени первинних осередків домагалися, щоб у Народних домах, місцевих кафе надавалася перевага українській пісні, українській музиці. Старалися, щоб більшість родин мала українську газету з висвітленням життя району, області, України, а також просвітянські видання, що сповідують національну ідею. У багатьох первинних осередках проведено інтервізію про сучасний стан української мови, книжки, музики, кіно.
Сподвижницьку працю з утвердження нашої мови вели й ведуть учителісловесники, зокрема, йдеться про щорічне проведення серед учнівської молоді конкурсу імені Петра Яцика з неординарним творчим підбором завдань, конкурсу імені Тараса Шевченка, учнівської творчості “Об’єднаймося, брати мої”.
Ще один цікавий проєкт – “Читай, дивись і слухай українське”, метою якого є пропаґування всього українського. В рамках акції проводяться виставкипродажі української книжки, презентації нових видань за участю авторів, концертні програми, демонстрування українських фільмів.
Щодо суто просвітянських заходів культурологічного плану, то це насамперед Шевченківські святкування. Щороку проходить конкурс на найкраще читання Шевченкових творів – це спільна праця товариства “Просвіта”, “Молодої Просвіти”, Народного дому. Найкращі читці виступають на різних вечорах, беруть участь в обласному оглядіконкурсі.
“Просвіта” продовжує співпрацю з церквами, сприяючи викладанню катехизму в навчальних закладах. Спільно з церквою проводяться урочистості та молебні біля пам’ятників, братських могил, пам’ятних знаків загиблим воїнам АТО/ООС. Започатковані зустрічі в духовних світлицях “Молитва – джерело світла і добра”. У багатьох селах створено церковнопросвітянські хори.
У багатьох осередках створено волонтерські загони, які діють під гаслом “Разом переможемо!”. Це матеріальна допомога, моральна та матеріальна підтримка воїнів АТО/ООС; сімей воїнів, які загинули, захищаючи Незалежність і територіальну цілісність держави; дітей воїнів АТО/ООС.
Волонтери “Молодої Просвіти” залучали молодших учнів до участі в патріотичних акціях “Напиши лист пораненому бійцю” та “Привітай воїна АТО/ООС з Днем захисника України”.
Уже стало традицією в День вишиванки та День прапора організовувати в осередках флешмоби “Ми – діти твої, Україно!”.
Напередодні Дня Конституції в сільських бібліотеках відбулися круглі столи, на яких просвітяни разом із громадськістю вели бесіду про історичний час створення Основного Закону, проблеми його реалізації в житті суспільства й окремого громадянина.
Щороку ми вшановуємо пам’ять жертв Голодомору (організатор – “Молода Просвіта”).
Традиційним уже став обласний конкурс імені Марійки Підгірянки.
Доцільно звернути увагу на проблему реалізації програми “Нова українська родина”, адже нині постало безліч питань щодо нових викликів: міґрація, праця з роз’єднаними родинами, повернення духовності в наші села і міста.
Завершити хочу словами лавреата Шевченківської премії, Героя України, почесного голови “Просвіти” Романа Іваничука: “Просвіта” має жити вічно. В Україні ніколи не буде забагато світла цивілізації: в нових умовах нашого буття, в центрі просвіченої Європи – той смолоскип і та зоря хай запалають новим могутнім світлом – це не для засліплення сусідів, а для того, щоб вони побачили нас, зацікавились нами і визнали собі рівними”.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment