Миколаївська “Просвіта” з іменем Аркаса

Владлена Руссова,
голова міського осередку
“Просвіти” ім. Миколи Аркаса
Ірина Загреба,
заступниця голови

У жовтні просвітяни Миколаєва та Миколаївщини оцінили роботу за період від січня 2020 року до жовтня 2021 року. Миколаївський міський осередок “Просвіти” імені Миколи Аркаса працював у новому складі під головуванням Владлени Руссової, продовжуючи просвітницьку діяльність з урахуванням традицій та нових умов внаслідок карантину.
Традиційно 7 січня 2020 і 2021 років, в день народження Миколи Аркаса, проводилася акція “Запали свічку Аркаса” – в знак пошанування засновника миколаївської “Просвіти”. Перед присутніми біля пам’ятної стели виступали поет, голова ГТО “Просвіта Миколаївщини” Олександр Мачула; просвітянин, автор історичних романів Віталій Рогожа, директор першої української гімназії імені Миколи Аркаса Сергій Бережний, ветерани просвітницької справи Інна Береза, Людмила Старовойт, ветеран АТО, письменник Геннадій Молчанов.
Загалом робота навколо постаті Миколи Аркаса набула різних форм. Зокрема, член Національної спілки письменників України Віталій Рогожа написав і видав книгу “Сузір’я АркасівБогдановичів”, присвячену лавреату Національної премії імені Тараса Шевченка Дмитру Кременю. Зауважимо, що й автор цього твору є одним з лавреатів премії імені Аркаса.
Просвітяни Миколаївщини вшанували пам’ять ще одного лавреата премії Аркаса – письменника, перекладача Валерія Бойченка, який стояв біля джерел відновлення миколаївської “Просвіти” у 1989 році. Просвітяни Інна Береза, Галина Гич, Микола Євтушенко, Дар’я Лук’яненко, Олег Матіюк, Владлена Руссова, Людмила Старовойт і Тетяна Тверда до 80річчя Валерія Бойченка були залучені до написання історикобіографічного видання 2021 року Миколаївського обласного інституту педагогічної підготовки.
Тісний зв’язок існує між просвітянами та колективом Першої української гімназії імені Миколи Аркаса. Поети й прозаїки, науковціпросвітяни беруть участь в акціях пошанування учнями й учителями гімназії Миколи Аркаса. Сприяють просвітянинауковці також поповненню фондів Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки (МОУНБ) матеріалами аркасівської тематики.
До 30річчя проголошення Незалежності України наша “Просвіта” в партнерстві з ЦНБ імені Марка Кропивницького започаткувала річний цикл просвітницьких студій “Українські герої в літературі і мистецтві”. Розпочали в липні із зустрічі з ветераном російськоукраїнської війни Геннадієм Молчановим та студією “Сучасна війна в сучасній літературі” від Інни Берези.
Кандидат філологічних наук, проректор з наукової роботи Університету імені Пилипа Орлика Олександр Грищенко зацікавив викладом проблем, породжених війнами, зокрема нинішньою російськоукраїнською війною, у студії “Від зламаної дитини до образу воїна: по гарячих слідах роману Валерія Ананьєва “Сліди на дорозі”” (серпень 2021 року).
Ще не прочитану сторінку в сучасному українському письменстві 24 вересня розкрила перед слухачами доктор філологічних наук, професор ЧНУ імені Петра Могили Світлана Підіпригора, тема її лекції “Українські супергерої” була присвячена коміксу.
Чимало нового почули старшокласники ЗОШ № 25 з лекції доцента Інни Берези “Майдан Гідності в українській прозі”. Йшлося про дев’ять місяців спротиву та відгук цієї події у творах Андрія Кокотюхи, Андрія Куркова, Олени Захарченко, Юрія Андруховича та повістібілінгви Марка Рудневіча.
Про свято захисників і захисниць України та День українського козацтва в циклі про героїв йшлося на лекції “Козак Мамай у живопису” Ірини Загреби. На черзі – студія “Українське козацтво у живописі” мистецтвознавиці Лідії Одегової.
Упродовж 2020–2021 років наші просвітяни були учасниками презентацій багатьох книг українських письменників, брали участь в онлайнконференціях, а Владлена Руссова з доповіддю “Григорій Сковорода в контексті “Історії УкраїниРусі” Миколи Аркаса” була учасницею Міжнародної конференції “ХХ Сковородинівські читання”.
На жаль, підступна пандемія цього року забрала від нас активних членів “Просвіти” – Андрія Алієва та Людмилу Старовойт. Світла їм пам’ять.
Через умови карантину й локдауну ще не знайшов своєї реалізації культурнопросвітницький проект “Українська літературна лабораторія для дітей та підлітків” у межах громадського бюджету Миколаєва, переможця сезону 2020–2021 рр.
Працюємо далі.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment