Єднатися і діяти Як живе Заставнівська “Просвіта” Буковини

Світлана МАСЛОВСЬКА,
перша заступниця голови Чернівецької обласної “Просвіти”

Урочистості розпочалися в СвятоМиколаївському храмі м. Заставна. На недільній, святковій літургії настоятель храму о. Дмитро Костащук вітав усіх парафіян, у тому числі учасників бойових дій російськоукраїнської війни, волонтерів, просвітян, присутніх на службі, з Днем Гідності та Свободи і з Днем Архистратига Михаїла, покровителя десантників. Після служби всі рушили до пам’ятного знаку Героям Небесної Сотні.

“21 листопада – свято, подія,
трагедія, надія…”
Учасниця Київського Євромайдану, голова Заставнівської “Просвіти”, модераторка заходу, авторка цього фоторепортажу повернула учасників зібрання в буремні події Революції Гідності, наголошуючи на масштабності Євромайдану, його досягненнях і уроках, називаючи дату 21 листопада і святом, і подією, і трагедією, але й сподіваннями на зміни у свідомості, які, на жаль, останнім часом нівелюються. Бо ще багато в громадянському суспільстві “руського міра”, “ватників”, байдужих і боязливих, які гальмують поступ до ідейних змін, отже, кращого життя. Мовила й про риторику керманичів і місцевого рівня, аж до президента, яка мусить бути наповнена правдивими висловлюваннями про ворога – Росіїмосковії – та повагою й увагою до учасників бойових дій з реагуваннями на зауваги громадськості. Інакше це не демократія!

“Була б Буковина губернією
Російської Федерації,
якби ми не вистояли на Майдані”
– Повз наше зібрання проїжджають авто, мотоцикли, проходять люди і не зупиняються, – скрушно констатує Віталій Петришак – євромайданівець, активний просвітянин, який дивом та завдяки молитві земляків уцілів. – Між такими байдужими і нами – прірва. Так було 8 років тому, у 2013–2014 рр., коли нас збиралося дуже мало, і нині – не більше. Влада збирає на відзначення Дня Гідності своїх працівників, коли їм вигідно, суспільство теж нас не розуміє. На мою думку, такі зібрання мають відбуватися у визначений державою час, навіть в одну і ту ж годину. Бо лише тоді, як це було на Майдані, є Дух Єднання, який має велику силу для Перемоги. Нині активісти та журналісти пред’являють владі серйозні звинувачення. Невже мовчатимемо? Де наша Гідність? У той час, коли на північному кордоні з Білоруссю додається ще 1000 км нового фронту. Білорусь – уже частина Росії, де горстка людей не в змозі протистояти свавіллю влади. Ми не маємо права цього допустити в Україні. Тому гуртуймося, єднаймося – і тоді перемога буде за нами!

“Бізнес при владі – це катастрофа!”
Свої думки щодо подій 2004 року та 2013–2014 років і сьогодення висловив учасник двох Майданів Василь Молдован.
– Майдан 2004 року також був Революцієї Гідності, але й Толерантності, коли влада пішла на поступки без кровопролиття, – сказав Василь Миколайович. – Але, повертаючись до нинішніх часів, вкотре повторюю: бізнес при владі – це катастрофа. Прикро, але в районі при владі справжніх патріотів можна перелічити на пальцях однієї руки. У ст. 5 Конституції України записано: честь, гідність, свобода – це найбільші пріоритети держави. Де вони? Ми їх не бачимо. Тому бажаю одного: аби в Україні не було третьої революції, бо вона може забрати набагато більше життів і, крім цього, московія, користуючись дестабілізацією, може почати повномасштабні бойові дії на території України. Сподіваємось, що наша новітня армія цього не допустить.

“Коли між їжею і свободою
вибирають їжу – залишаються
і без їжі, і без свободи”
Цю фразу вкотре повторила постійна ведуча Заставнівського Майдану, активістка Юлія Джус. Як і в багатьох із нас, у Юлі багато запитань до громадськості, на які, на жаль, відповіді немає.
– Сьогодні кожен і кожна з нас несе пряму відповідальність за свої дії та безвідповідальність. Чому на прохання матері “атовця” влада вже ось півроку не реагує на заяву про виділення нашому захисникові земельної ділянки?.. Натомість у центрі Заставни, без відома депутатів міськради, виділяється земля і вже “забитий” височенний бетон під якусь споруду… Де наша гідність, коли ми мовчки споглядаємо “рабство” працівників “Благоустрою” на ставах у Радиша (міського голови)?.. Чи це всім байдуже, що хтось територію громади переплутав із власним подвір’ям і всупереч здоровому глузду роздає дозволи на будки?..
Скільки ми будемо ще терпіти?

“Девіз нинішніх десантників –
завжди перші!”
– Євромайданівці показали приклад боротьби за Гідність, – констатує голова ГО учасників АТО/ООС Людвіг Галай, – вставши з колін, вступили в нерівний бій із ворогом“Беркутом”, протистояли обману, злочинним діям влади і перемогли, відправивши у відставку тодішнього президента. А з Майдану, продовжуючи розпочату справу – пішли на Схід України і нині є взірцем борців за Свободу. Серед них неабияка роль десантників, девіз яких раніше був “Ніхто крім нас”, а нині “Завжди перші”. Однак, на жаль, не чує нас влада, між нами прірва. Отже, рушаймо ми до неї, аби почула й побачила. Якщо не буде діалогу – мінятимемо всіх!
Зеленський повинен піти у відставку
На цьому наполягає ще один учасник Заставнівських майданів 2004, 2013–2014 років, активістпросвітянин Микола Новак.
– Відзначаючи День Гідності та Свободи, згадуючи всіх полеглих, – зазначає пан Микола, – хочу запитати всіх словами Володимира Яворівського, якого вже немає з нами: “Що ж ми за народ такий?” Це запитання письменник адресував своїм співвітчизникам упродовж багатьох років. Український народ, здатний на такий високий злет – Помаранчева Революція, Революція Гідності, вибирає 73ма відсотками голосів президентом Зеленського, повіривши, що він помахом чарівної палички побудує добробут і створить мир. І цим самим “відкочуємося” назад. Останній тиждень був визначальним. Ми дізналися правду про зраду. Не важливо, чи це він передав у Москву інформацію про “вагнерівців” чи Єрмак. Це суті не міняє. Тому Зеленський повинен піти у відставку. Інакше всі наслідки – на його відповідальності…

Сили, відваги, стійкості духу –
нам усім!
З нагоди Дня десантноштурмових військ ЗСУ голова “Просвіти” вручила грамоту громадській організації “Учасників бойових дій російськоукраїнської війни Заставнівщини” (голова Людвіг Галай). Більшість наших бійців війни на Сході – вихідці з 80ї десантноштурмової бригади, на рахунку якої чимало перемог у боях. І в цьому пряма заслуга славних земляків – сильних духом, фізично загартованих, морально стійких. Просвітянка побажала воякам здоров’я, сили, відваги й надалі бути взірцем для військовопатріотичного виховання молоді.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment