«Абетка» Василя Чебаника

Георгій ЛУК’ЯНЧУК

Геніальний графік Василь Чебаник подарував Україні шість нових шрифтів абетки Рутенія до 20-річчя проєкту “Графіка української мови”.
Василь Чебаник – заслужений діяч мистецтв України, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, професор кафедри графічного дизайну державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, лауреат Шевченківської премії створив 45 нових шрифтів. Шість із них, над якими мистець працював кілька десятиліть, він подарував шанувальникам рідної мови, відкривши електронний ресурс для безкоштовного використання усіма бажаючими. Про це професор повідомив від час презентації книги “Графіка української мови”, що відбулася у Музеї книги і друкарства України. Ошатне видання надруковане трьома мовами – українською, англійською та китайською з використанням шрифтової гарнітури “Рутенія”, розробленої Василем Чебаником. Книга, у якій представлено зразки нових шрифтів та наведені приклади їх використання у різних сферах друкарської справи, стала підсумком роботи художника та волонтерів громадської ініціативи інфоВАРТА в рамках проєкту з ідентичною назвою “Графіка української мови”, започаткованого 20 років тому.
На презентації заступник директора музею Дмитро Палій зазначив:
– Абетка, яку розробив Василь Чебаник, – це державницька справа, це ще одна ознака, яка буде вирізняти Україну з-поміж інших країн світу!
Заслужений діяч мистецтв України, художник Роман Петрук, кандидат історичних наук, капелан Дмитро Каран, просвітянин Кирило Стеценко, заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак, активісти громадської ініціативи інфоВАРТА Нестор Воля та Анжеліка Корнієнко на презентації відзначали, що в абетці митця не тільки милозвучність та пластика української пісні, а й образний відгомін нашої багатотисячолітньої історії.
– Україна як суверенна держава повин­на володіти усіма символами державності, зокрема і державною мовою, а це, безумовно, основа української ідентичності, з відповідними їй традиційним засобом візуального зображення, – переконаний Василь Чебаник.
Художник, який з 2000 року працює виключно над графікою рідної мови, створив оригінальні композиції написів, у яких шрифт крім інформаційної функції виконує ще й естетично-образну. Вільний майстерний малюнок, графічна експресія, переконлива образність, глибока проникливість у змістово-стильову тканину і сутність літературного твору стали прикметними рисами Василя Чебаника як автора ілюстрацій до численних книжкових видань та інших різновидів графіки. Шрифти мистця використовуються Національною академією мистецтв України, Національною академією образотворчого мистецтва і архітектури, Київським державним інститутом декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, Національним університетом “Києво-Могилянська академія”. Він автор оформлення церемоніального примірника Конституції України, на якій присягають Президенти, посвідчення Президента України, диплома лавреата Шевченківської премії.
Доктор мистецтвознавства, філософії та богослов’я Дмитро Степовик порівняв автора нових шрифтів, без яких ми чули рідну мову, але не бачили її, з святим рівноапостольним Кирилом Солунським, творцем кирилиці, однієї з найдавніших систем слов’янського письма.
– Василь Чебаник – геніальний талант, він увів можливості абетки у рамки мистецтва, – каже Дмитро Степовик. – Тому маємо в усіх виданнях використовувати виключно розроблені Василем Чебаником шрифти. Його абетка – наша національна гордість.

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment