Музей української вишиванки: як у Чернівцях планують поєднати реліквії та сучасні технології

У Чернівцях презентували проєкт унікального інтерактивного музею реліквій та технологій. У музеї буде представлено найкращі зразки вишиванок та строїв з усіх регіонів України. Тут використають сучасні технології, інтерактивність, інклюзивність, постійні комунікації та проєкти з авторитетними майстрами й науковцями. Музей планують відкрити навесні 2023 року.
“У складний час війни і пандемії ми наважуємось, навіть ризикуємо запускати наш наймасштабніший сталий проєкт. Це виклик для нас самих”, – розповідає культурна кураторка, співзасновниця Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк.
Команда має на меті показати вишиту сорочку і як естетичний витвір, і як український національний духовний символ нескореності, любові, оберегу.
Проєкт музею розмиває грань між глядачем та експозицією. “Емпатична пам’ять є найголовнішим чинником для сучасних людей – на сьогодні недостатньо просто подавати інформацію, – продовжує Леся, – Тому це буде той музей, у якому можна і навіть треба торкатися, чути, приміряти окремі сорочки”.
Музей планують наповнити інтерактивними експонатами та екскурсіями з доповненою реальністю і голограмами. “На стендах можна буде не лише подивитися вишиванки видатних людей, але й послухати їхні розповіді від пожвавлених за допомогою артистів та штучного інтелекту старих фотографій”, – розповідає керівник творчої майстерні “Архітектон” Андрій Сегай. Так, Леся Українка з допомогою голограми розкаже про свою вишиванку. Команда сподівається, що саме завдяки технологіям музей стане улюбленим місцем молоді.
Зовні та всередині будівля має розтрощений вигляд. Однак режисер та співзасновник Всесвітнього дня вишиванки Олександр Ткачук запевняє, що це поки занедбане приміщення, а за півтора року тут постане новий культурний і мистецький центр. “Цей простір стане потужним магнітом для туристів у Чернівцях, як з України, так і світу, стане місцем, де будуть зібрані вишивані реліквії зі всієї країни та будуть реалізовані сучасні технології, які занурюватимуть відвідувачів у глибинний світ української культури, традицій та вишиванки”, – каже Олександр.
Наразі розробили первинну концепцію та візуалізацію експозицій, розпочали формувати фонди. На ремонт приміщення необхідно 15 мільйонів гривень. Гроші збиратимуть на краудфандингових платформах. Відкрити музей планують на День вишиванки у 2023 році.
Музей буде розташовано в центрі Чернівців неподалік факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ імені Ю. Федьковича, де народився День вишиванки.
Нагадаємо, Всесвітній день вишиванки – це свято, яке зародилося в Чернівцях 15 років тому. Зі студентської акції ініціатива масштабувалась у велику міжнародну платформу презентації української культури у світі та відновлення культурної спадщини в Україні. Діяльність засновників свята трансформувалась у створення громадської організації “Всесвітній день вишиванки”, що реалізувала десятки культурнопросвітницьких проєктів в Україні та закордоном.

Аліна Хрищук

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment