Різдвяна подорож із бандурою

У концертній студії Будинку звукозапису Українського радіо нещодавно відбувся концерт “Різдво з бандурою”.

Від дотику пальців визнаного Майстра, народного артиста України Романа Гриньківа до струн цього унікального інструменту по студії Будинку звукозапису розлилося сріблясте музичне мереживо, що наповнило душі слухачів святковим настроєм. Відчувалося, що виступає бандурист зі світовим іменем, який брав участь у записі альбому Єгуді Менухіна і концертував разом з Елом ді Меолою. Співала чудова дружина Романа Гриньківа – Лариса Дедюх, а також грали Олексій Корчагін (шві, дудук, флейта, бансурі) та Ігор Ковальчук (віолончель).
Розпочали вечір колядкою “Що то за предиво”. Цей та всі інші твори були представлені в авторському баченні пана Романа, до того ж підсилені енергетикою учасників концерту. А продовжили його колядками “Чудесна зірка” та “Ой на річці, на Йордані”.
Виступи талановитих виконавців перепліталися розповідями про них ведучої концерту, відомої радіоведучої Галини Бабій.
Роман Гриньків – володар гранпрі Міжнародного конкурсу імені Гната Хоткевича, випускник Національної музичної академії України, навчався у знаменитого бандуриста, професора Сергія Баштана. Роман – не лише віртуозний бандурист. Він усе життя намагається удосконалювати нашу архаїчну і водночас завжди сучасну бандуру. Працював над цим у Торонто (Канада), у своїй майстерні в Києві, вивчав бандуру в США. Доленосним стало його знайомство з чернігівським майстром Йосипом Ментеєм. Вдосконалений ними музичний інструмент називають бандурою Страдиварі. Наскільки унікально звучить цей інструмент, слухачі могли переконатися, слухаючи композицію “Передзвін”.
Виступила в “Різдві з бандурою” вірна супутниця, соратниця, дружина Романа Гриньківа Лариса Дедюх, випускниця Національної музичної академії. Як і чоловік, навчалася гри на бандурі у Сергія Баштана, а вокалу – у відомої співачки, в минулому – солістки Національної опери України, професорки Клавдії Радченко. Пані Лариса – лавреатка міжнародних і всеукраїнських конкурсів, нині доцент Національної музакадемії. У її виконанні прозвучала колядка “Спи, Ісусе, спи”.
А далі – інструментальна музика і нові факти з життя Романа Гриньківа. Він постійно досліджує історію бандури, завжди робить промоцію цього музичного інструменту у світі. В одному з інтерв’ю музикант сказав: “На фресках Софії Київської, а цей храм бере свій початок в ХІ столітті, вже є зображення бандуриста і бандури. Це означає, що вже тоді на ній грали”. І попри всі випробування й намагання знищити цей музичний інструмент, применшити його значення, бандура сьогодні звучить зі сцени. Пан Роман вкотре довів значущість і незнищенність цього музичного інструменту, виконавши разом зі своїми побратимами “Імпровізацію”.
Ще один учасник концерту – Ігор Ковальчук – теж випускник Музичної академії імені Петра Чайковського. Нині він – перша віолончель Київської опери (Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва).
Надзвичайного східного колориту концертному дійству надав мультиінструменталіст Олексій Корчагін. Він довів, що вірменські та індійські музичні інструменти гармонійно поєднуються з бандурою, навіть коли лунають коломийки.
Під час концерту звучали різноманітні колядки про Різдво, серед них – світові, які ми вже вважаємо своїми. Приміром, знаменита австрійська колядка Франса Грубера, написана 1818 року. А вже у 1920х роках в Україні були її ноти та текст українською мовою. Учасники концерту виконали колядки “На небі зірка”, “Небо ясне зірки вкрили” і малознану, яку вони перейняли від однієї родини з Тернопільщини. Після колядок – звісно ж, щедрівки “В панській городі” та “Павичка ходить”.
Як в Україні, так і в цілому світі, Різдво неможливо уявити без “Щедрика”. Навіть якщо його виконують під іншими назвами, все одно це “Щедрик” М. Леонтовича. Прозвучали фантазії на тему “Щедрика” і цього вечора. А завершився концерт “Різдво з бандурою” колядкою “Нова радість стала”, яку талановиті артисти заспівали разом зі слухачами.
Фото Едуарда МЕЖУЛА

Матеріали підготував
Едуард ОВЧАРЕНКО

Поділись і насолодись:
  • Blogosvit
  • del.icio.us
  • Надішли другу посилання на статтю електронною поштою!
  • Facebook
  • Google
  • LinkedIn
  • MyNews
  • Роздрукуй на пам’ять!
  • Technorati
  • TwitThis

Related posts

Leave a Comment